7 графични органайзера, с които учениците да учат по-добре

Едва ли има учител, който да не иска да направи часовете си по-динамични, по-интересни и интригуващи за учениците, с което да улесни тяхното учене и запаметяване. Ако сте от тези преподаватели и още не сте успели да се запознаете с графичния органайзер като визуален инструмент, време е да го направите!

Графичният органайзер е инструмент, с който лесно можем да организираме, подреждаме, обобщаваме и предаваме определена информация. Има различни по вид графични органайзери, а тук ще разгледаме  най-любопитните сред тях.

Организационни диаграми

Организационните диаграми са подходящи при планиране на задачи, които дадена група трябва  да изпълни. Тук всичко е визуализирано във възходящ ред.

Prepodavame Diagrame Prichina Effect 2

Диаграми на Вен

При този вид графични органайзери имаме няколко частично припокриващи се кръга, всеки от които представлява конкретна категория. Там, където се засичат, кръговете споделят определена характеристика.

Този тип визуализация е широко използвана в областта на математиката:

Prepodavame Diagrama Ven 1

 

Сравнителни таблици

Тези таблици се използват при сравнение на две или повече понятия. При тях имаме колони за посочване на приликите и разликите и определен брой редове, в които да се посочат аспектите за оценяване.

 Сравнителните таблици са подходящи например при посочване на предимства и недостатъци на определени понятия или на положителни и отрицателни характеристики на литературни герои.

Prepodavame Aspekti Za Ocenqvane

Концептуални карти

Този тип графичен органайзер е идеален за обяснение на взаимоотношенията между различни концепции по ясен и прост начин.

Различните идеи обикновено са представени в кръгове или правоъгълници, а връзките между тях – чрез съединителни линии.

Prepodavame Konceptualni Karti 1

Карти на идеите

Този вид графични органайзери може би са ви познати под наименованието мисловни карти. Те също се използват за визуализиране на идеи, но без да следват определена “йерархия”. Широко е приложението им в ранния стадий на учене, тъй като дават възможност информацията да се представи чрез основните й концепции.

Prepodavame Karti Na Ideite 1

Информационни карти

Подобна е и информационна картата, но вместо текст тя включва различни изображения. Използва се при представяне на информация, свързана с исторически, географски, социални и други събития.

Prepodavame Informacionni Karti 1

Последователност от събития

Тези графични органайзери се използват, за да проследят хронологично развитието на дадено събитие, епоха, процес и др.

Prepodavame Posledovatelnost ot Subitiq 1

Открийте тези и още много други полезни графични органайзери в страницата ни с Canva шаблони за потребители с абонамент.

Безплатен бюлетин с ресурси

Запиши се, за да получаваш всяка седмица практични ресурси и идеи

email guy

Източници: Different Examples, Kingfisherbeerusa

Още полезни статии:

Симулация на гласуване/референдум
Гражданска активност

Симулация на гласуване/референдум

Когато става въпрос за вземане на решение за каквото и да е в класа, добър механизъм да бъде зачетено мнението на всеки ученик е гласуването.

learning for clever
Комуникативни умения

Ролеви игри

Ролевите игри могат да бъдат използвани в обучението по всеки предмет, както и във всеки урок/тема. Те могат да бъдат по двойки или в групи

Вземане на решение при зададен контекст
Критично и аналитично мислене

Вземане на решение при зададен контекст

Тази стратегия надгражда достигнатото ниво на критическо мислене, като фокусира учениците в посока да вземат решение, давайки тежест на определени аргументи според зададения контекст. Например,

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.