Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Цели по умения и предметно знание:

  • Учениците проявяват инициативност при осъществяване на индивидуална и групова дейност и словесно описват идеите си – създаване на кът за четене и площадка за игра на двора;
  • Доказват предимствата на извършваната учебно-трудова дейност и резултата от нея; 
  • Осъзнават ролята на графичното изобразяване на конструкцията като етап от създаването на изделие.  
  • Работа в екип – учениците проявяват толерантност при работа в група, обсъждат и вземат съгласувано решение;
  • Комуникативни и презентационни умения – учениците умеят да представят идеите си пред публика;
  • Инициативност и предприемчивост – учениците правят връзка между положения труд и резултата от свършената работа.

Необходими материали:

килим, пуфове, етажерка, книги, бои за асфалт (финансиране по проект)

Често пъти проектно-базираното обучение в начален етап се определя като голям залък поради факта, че учениците са малки и нямат достатъчно натрупани знания и умения. Михаела Божанкова, начален учител в 97. СУ “Братя Миладинови” в град София, определено не е съгласна с това твърдение. Заедно с нейните първокласници тя успява да докаже, че всичко е възможно, когато имаш визия и план, който следваш.

ПБО в първи клас не е тема табу, а е съвсем възможен начин на работа, стига да направим подходяща адаптация на дейностите и да окажем на децата допълнителна подкрепа при изпълнението им. Важно е вниманието на учениците да се насочи към нещо, в което са добри, за да видят на практика как общите усилия водят до общ успях. Прочетете в следващите редове как точно се случва това в класната стая на г-жа Божанкова.

КАК ДА ПРИЛОЖИМ?

За общността в 97. СУ “Братя Миладинови” ученическото участие в училищния живот е от изключителна важност. Затова ръковоството и екипът залагат на действащ ученически съвет и множество училищни инициативи. Като част от изпълнението на такъв проект г-жа Михаела Божанкова и нейните първокласници получават за задача да създадат продукт, който е в полза на учениците от класа. Ето през какви стъпки преминава реализирането на тази идея:

  • Запознаване на децата с идеята 

Учителката представя задачата на децата и избира крайния продукт на база тяхната обратна връзка: пита ги от какво имат нужда и какво им липсва в училище. Класът решава да направи площадка за игра и кът за четене. 

  • Попълване на анкета 

Целта на проучването е да установи какво е нивото на владеене на различни умения и имат ли учениците опит в подобен тип инициативи. Тук може да намерите и самата анкета

  • Разделяне на отборите на случен принцип 

Михаела Божанкова използва теглене на клечки с имената на децата, за да ги раздели на два отбора (за разделянето на случаен принцип могат да бъдат използвани различни техники). Ключовото тук е да обсъдим с децата, че този вид разделяне е справедлив и дава възможност на всеки да развива умението си за работа в екип.

  • Съставяне на план

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

Тъй като на учениците им липсва опит в съставяне на планове, учителката преминава през тази стъпка под формата на игра: “Дадох им листчета, на които бяха разписани стъпките, и те трябваше да помислят и да преценят коя стъпка след коя следва. След това валидирахме заедно последователността”, разказва тя. 

Планът включва следните стъпки: 

  • Разговор за проекта;
  • Разпределение на задачите;
  • Избор на име на проекта;
  • Писане на проекта;
  • Рисунка на проекта;
  • Проверка в средата на проекта – свършихме ли всичко до момента и всички ли участваха?
  • Представяне пред ученическия парламент;
  • Представяне пред директора;
  • Реализиране на проекта;
  • Рефлексия – Всички ли от екипа ли се включиха? Направихме ли всичко, което бяхме планирали?
  • Анализ на резултата;

 

  • Разпределение на роли 

Учителят предварително е помислил какви роли ще са нужни за реализирането на проекта и ги представя на учениците. Обяснява какво включва конкретната “длъжност” и за какво отговаря, както и каква е взаимовръзката между различните роли:

  • Художник – отговаря за техническата рисунка;
  • Дизайнер – избири цветове за продукта; 
  • Писател – пише плана и представянето;
  • Контрольор – следи изпълнението на сроковете;
  • Презентатори – представят проекта пред Ученическия съвет и директора;
  • Отговорник участие – следи дали всички участват;
  • Отговорник план – следи за изпълнението на всяка стъпка от плана.

Учениците трябва сами да помислят кои са техните силни страни и на тази база да вземат решение кой каква роля ще поеме. Г-жа Божанкова се намесва само при необходимост: “На мен ми се наложи да насоча дете към друга, по-подходяща за него роля. Това, разбира се, се случва по деликатен начин, насочващ детето към неговите силни страни, а не към това, което го затруднява. Аз използвах думи като “помниш ли, когато ..” и наблягах на това, в което детето е добро” – споделя учителката.

  • Разпределение във времето

На този етап учениците трябва да създадат календарен план на дейностите – коя стъпка кога ще я реализират, и да си изберат капитани на отборите. 

  • Разписване на плана и сроковете 

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

Учениците разписват плана на база на листчетата, които по-рано са подредили, но вече с включени срокове за изпълнение на всяка от стъпките.

  • Техническа рисунка на проектите 

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

  • Проверка в средата на проекта докъде сме и какво остава


  • Представяне пред ученическия съвет и получаване на обратна връзка от тях

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

Това представяне се случва в класната стая, където учениците се чувстват по-спокойни. За тях това е първи представяне и предварително се уговарят кой какво точно ще каже.

  • Представяне пред заместник-директор и получаване на обратна връзка

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

По време на второто представяне учениците се чувстват по-уверени в себе си.

  • Фактическо реализиране на проектите – боядисване и обзавеждане 

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

Първокласници доказват, че ПБО е мисия възможна

При фактическото реализиране на проектите вземат участие всички ученици от класа, заедно с техния класен ръководител и учителя ЦОУД. Но забавата е толкова голяма, че се включват и ученици от други класове. 

  • Анкета в края и съпоставяне на резултатите с първоначалните такива

След реализирането на проекта учителят отново пуска анкета сред учениците, за да провери нивото им на владеене на различни умения. Анкетата може да намерите тук. За никого не е изненада, че при съпоставянето с първоначалните данни, се забелязва напредък при всички ученици от класа.

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?

ПБО не е лесна задача – то изискава детайлно предварително планиране, ясно поставени цели, избор на подходяща за учебното съдържание и за интересите на учениците тема. Но в крайна сметка усилията си струват. При това не е важен самият продукт, до който са стигнали учениците, а цялостният процес, през който са преминали: “Всички участваха, нямаше нито един, който да не беше включен. Всяко дете има силни страни и способности и ролите бяха разпределени така, че да има място за всеки и работата на всеки беше важна. Дадохме си сметка, че от малките стъпки вървим към голямата цел – всеки труд беше ценен, необходим и оценен”, споделя учителката и допълва: “Целите ми като учител са именно такива – уча учениците да мислят и да правят изводи, да вземат решения, да поемат отговорност, мотивирам ги да преодоляват затрудненията си, да си поставят цели и да извървят стъпките до тях”.

Учениците на Михаела Божанкова успяват да развият своите умения за работа в екип, за идентифициране на собствените силни страни, за изслушване, търпение. В тях се формира и поддържа на нагласата за учене през целия живот.

Тези умения и нагласи вече намират конкретни проявления по време на учебните часове – когато получат групова задача, децата непременно си разпределят ролите така, че всеки да участва. А когато е необходимо да се взимат решения, се спазва определен ред – дават се предложения, които след това се гласуват.

Повярвали в себе си, Михаела и нейните ученици си обещават да поемат изпълнението на поне още един голям училищен проект през новата година.

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Още полезни статии:

6 души за 5 минути измислят 3 идеи
Креативност

6 5 3 – 6 души за 5 минути измислят 3 идеи

Тази стратегия е един от най-лесните начини за кратко време учениците да измислят идеи в екип. Класът се разделя на групи по шестима души, имат

Номинация с мотивация от съученици
Работа в екип

Номинация с мотивация от съученици

Стратегията за изпълнение на роли на ротационен принцип се надгражда от следващата стратегия „Номинация с мотивация“. След като учениците са се запознали и преминали през

Представяне по модел
Работа в екип

Представяне по модел/матрица

За да се насърчи свободното и уверено говорене от учениците при представяне на резултатите учителят дава модел/матрица, по която да структурират речта си. При въвеждането

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.