ChatGPT в действие

Вижте как ботът може да е от полза за българските учители

Ако вече сте се запознавали с ChatGPT – най-широко достъпната програма, задвижвана от изкуствен интелект – вероятно ви е интересно да видите примери на бота в действие. Тук искаме да ви покажем множество screenshots на реално проведени разговори с ChatGPT. Идеята е да ви демонстрираме как работи да ви вдъхновим да намерите приложение на програмата във вашето учителско ежедневие.

Запознайте се с вашия нов личен асистент

Най-бързият начин да се възползвате от ChatGPT е като го “назначите” за ваш асистент. Той може да изготвя планове за уроци и да създава към тях задачи за упражнение, примери, активности, теми за дискусия и др. Те няма да са перфектни (особено в началото), но могат да бъдат добра основа, която да надградите. Препоръчваме ви когато създадете финален вариант на това, което сте поискали от бота, да му го предоставите за повторен преглед и с “обратната връзка”, която да интегрира. Така във времето ще го тренирате да отговаря все по-адекватно на вашите нужди.

Нека да разгледаме няколко примера:

Image 1 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 2 Prepodvame.bg in blog visuals

За да е пълен и наистина полезен планът, поискваме от ChatGPT да включи обяснение за признаците за деление на 5:

Image 3 Prepodvame.bg in blog visuals Image 4 Prepodvame.bg in blog visuals

Допълнителното уточнение е изпълнено, но за сметка на времето (планираните минути вече са 40, вместо указаните 35). Ако посочим изрично това, програмата ще преработи отново плана и ще го вмести в нужното време.

Ваше решение е докога да обучавате ChatGPT и в кой момент сами да се заемете с основата, която той ви предлага, като довършите задачата според вашите нужди и изисквания.

Като активност в този урочен план ChatGPT предлага игра с карти. Веднага решаваме да го попитаме за пример:

Image 5 Prepodvame.bg in blog visuals Image 6 Prepodvame.bg in blog visuals

Ако предлаганата активност не ви харесва, винаги може да попитате за друга идея.

Image 7 Prepodvame.bg in blog visuals

В допълнение може да поискате ChatGPT да ви създаде работен лист със задачи за упражняване на наученото.

Image 8 Prepodvame.bg in blog visuals Image 9 Prepodvame.bg in blog visuals

Виждате, че се справя с възложеното, макар да изисква проверка и корекция, тъй като българския език (все още) не му е сила.

Ако тези задачи ви се виждат неадекватни, може да го накарате да ви предложи по-лесни, по-трудни или да допълни с друг вид задачи.

Image 10 Prepodvame.bg in blog visuals

Както виждаме, ChatGPT изпълнява указанията ни, но текстовите задачи не са му сила (в случая със задача 8 иска да разделим 25 на 3). Един учител може бързо да коригира задачата, така че да свърши работа.

Нека да разгледаме как се справя с генерирането на текстове и инструкции, свързани с тяхното подобряване.

Image 11 Prepodvame.bg in blog visuals Image 12 Prepodvame.bg in blog visuals Image 13 Prepodvame.bg in blog visuals

Програмата може да генерира всякакви задачи, свързани с текстове. Нека да ѝ възложим да създаде тест за оценка на четивната грамотност на децата. 

Image 14 Prepodvame.bg in blog visuals Image 15 Prepodvame.bg in blog visuals

След като подготви за вас упражнения за учениците в клас, може да поискате идеи за домашна работа.

Image 16 Prepodvame.bg in blog visuals

Когато ChatGPT допусне грешка, може да го коригирате. Колкото по-често правите това, толкова по-вярно ще се изразява той всеки следващ път.

Image 17 Prepodvame.bg in blog visuals

ChatGPT е готов да генерира различни идеи за дейности в клас, свързани с даден урок, тема или текст.

Image 18 Prepodvame.bg in blog visuals Image 19 Prepodvame.bg in blog visuals

Инструментът може да създава различни тестове, свързани с текстове. В горния пример накарахме бота да си измисли собствен текст, но вие може да му възложите да подготви същите (или подобни) задачи с текст, който в момента се изучава от учениците ви (за целта копирайте текста и го предоставете на ChatGPT).

ChatGPT “работи” много по-добре на английски, отколкото на български. Няма проблем  да включите термин на друг език, когато давате инструкции – ботът ще ви разбере (стига да е от езиците, които владее):

1 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 21 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 22 Prepodvame.bg in blog visuals

ChatGPT може да ви предложи и различни експерименти, които учениците ви да проведат в клас (или у дома). Тук ви показваме един доста общ пример, но колкото по-подробно му дадете инатрукцията (предмет, ниво на познание, наличен реквизит), толкова по-конкретни идеи ще получите от него.

Image 23 Prepodvame.bg in blog visuals Image 24 Prepodvame.bg in blog visuals

Търсене на информация

За разлика от търсачките, които ще ви дадат списък с линкове, които сами да проучвате, ChatGPT ще ви отговори съвсем конкретно (и в повечето случаи вярно) на въпросите, които му задавате. Понякога ще си позволи да не спази конкретно техническото задание (3 вместо 2 колони в следващия пример), но като цяло ще се справи отлично и бързо със задачата.

4 Prepodvame.bg in blog visuals

Предоставяне на примери и аргументация

Може да поискате от бота да ви даде примери в подкрепа на дадена теза. В повечето случаи отговорите са полезни:

Image 26 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 27 Prepodvame.bg in blog visuals Image 28 Prepodvame.bg in blog visuals

ВНИМАНИЕ!

Понякога обаче може да попаднете на добилите популярност халюцинации на бота – когато не знае някой отговор, вашият нов личен асистент не си признава, а си измисля нещо и го представя авторитетно.

Image 29 Prepodvame.bg in blog visuals

Този отговор съдържа термин, който е непознат за мен. Помолих за разяснение:

Image 30 Prepodvame.bg in blog visuals

ChatGPT не ме убеди, затова потърсих информация и в google и не намерих такъв термин.

Image 31 Prepodvame.bg in blog visuals 

В много голяма степен отговорите, които ви предоставя ще са достоверни, но все пак имайте едно на ум – проверявайте, ако нещо ви усъмни.

Обясняване на концепции на различни нива

Една от най-полезните функции на ChatGPT е да обяснява сложни идеи, така че да бъдат разбрани от различни аудитории. Вижте разликите в обяснението на “демокрация”, когато е предназначено за 3. и 11. клас.

Тази функция може да е от особена полза за учениците, които не са разбрали част от материала, но се притесняват да попитат в клас, за да не изглеждат глупаво пред съучениците си.

Image 32 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 33 Prepodvame.bg in blog visuals

Помощ в кореспондецията

Можете да възложите на програмата да поеме част от уведомителните писма, които имате да пишете. Например покана за родителска среща:

Image 35 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 34 Prepodvame.bg in blog visuals

Помощ за трудни разговори

Ботът може да ви помогне в подготовката за дискутиране на трудни теми, като например разговор с родители на дете, което тормози останалите, или адресиране на целия родителски колектив в клас, в който дисциплината е предизвикателство.

Image 36.1 Prepodvame.bg in blog visuals Image 36.2 Prepodvame.bg in blog visuals Image 37 Prepodvame.bg in blog visuals

1 Image 1.1 Prepodvame.bg in blog visuals

2 Image 1.2 Prepodvame.bg in blog visuals

Помощ с различни софтуерни програми

Чудите се коя точно формула да използвате в Excel или как да направите нещо в Google docs? Опишете на ChatGPT какво искате да постигнете и той ще ви обясни как да го направите. Както вече установихме, българският му куца, но ще даде разбираеми и правилни насоки:

Image 40 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 41 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 42 Prepodvame.bg in blog visuals

Резюмиране на текстове.

ChatGPT е отличен инструмент за резюмиране на текстове. Тъй като полето, в което пишете, е ограничено до 2048 символа, един по-дълъг текст трябва да се предостави на части. Тук го тествах с първата глава на Пипи Дългото чорапче

Image 43 Prepodvame.bg in blog visuals

Въпреки че го предупредих, че ще посоча изрично кога текстът е свършил, почти след всяка част ботът започваше да резюмира написаното дотук, а в единия случай започна да си доизмисля текста. В такива ситуации най-добре е да натиснете “stop generating” и да му кажете да почака, докато предоставите целия текст.

Image 44 Prepodvame.bg in blog visuals

В крайна сметка направи добро (и нехарактерно за бота кратко) резюме и дори добави нещо от себе си – един параграф с кратък анализ.

Image 45 Prepodvame.bg in blog visuals

Частни случаи: програмиране и английски

Програмиране

ChatGPT може да е от голяма полза за учещите програмиране. Програмата може да анализира и обясни грешките в написан код и да предложи подобрения.

Английски език

Най-облагодетелствани от работата с чат бота ще са учителите и учениците, които владеят английски. Програмата може да обяснява термини, правила, да проверява и оценява текстове (въз основа на предоставени критерии), да дава обратна връзка, да анализира пропуски и да предлага упражнения за усвояване на даден материал. 

Image 46 Prepodvame.bg in blog visuals Image 47 Prepodvame.bg in blog visuals

В края на трудния ден

Вашият личен коуч

В случай, че просто искате някой да ви чуе и даде съвет, а няма към кого да се обърнете в момента, ChatGPT може да влезе в ролята на ментор:

Image 48 Prepodvame.bg in blog visuals

Image 49 Prepodvame.bg in blog visuals

За разкош – персонализирано меню

Също така, ако нямате сили да измислите вечеря за семейството си, може да ви предложи меню въз основа на продуктите, с които разполагате. Няма да е перфектно, но ще свърши работа.

Image 50 Prepodvame.bg in blog visuals Image 51 Prepodvame.bg in blog visuals

Горните примери илюстрират малка част от способностите на ChatGPT. Колкото повече го използвате, толкова по-добре сами ще можете да добиете представа за възможностите му и с какво може да ви бъде от полза.

Безплатен бюлетин с ресурси

Запиши се, за да получаваш всяка седмица практични ресурси и идеи

email guy

Готови ли сме, или не, ChatGPT и подобни на него системи вече навлизат все по-уверено в сферата на образованието. Ще се радваме, ако сме запалили интереса ви по темата и сме ви помогнали да намерите начини да пестите време с помощта на този инструмент. Очаквайте скоро и насоки как да въведете учениците си в света наизкуствения интелект. 

Още полезни статии:

Дигитално образование и технологии

Идеи за осъществяване на асинхронно обучение

Асинхронната форма на обучение от разстояние в електронна среда е подценявана и рядко използвана в българското училище. А този вид взаимодействие има своите предимства. Те

Виртуална класна стая
Дигитално образование и технологии

Как да подобрим (виртуалната) класна стая: 5 поуки от дистанционното обучение и колекция от безценни ресурси

Когато училищата бяха принудени да продължат обучението си в дигитална среда с обявяването на извънредното положение през март 2020 година, това бе изпитание за всички

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.