Ангажирайте децата в клас с тези 3 STEM дейности

STEM практики

Въвеждането на STEM дейности в училище е чудесен начин да ангажираме учениците и да задържим вниманието им в час. Чрез игри, експерименти или загадки можем да “прокарваме” предметно знание по математика, биология, химия, физика, география и други. 

С помощта на STEM дейности скъсяваме дистанцията между изучаваното в час и знанията, които учениците придобиват извън училище. Правим това, като използваме реални ситуации, проблеми или теми и ги свържем с предметите, които преподаваме. За вдъхновение вижте двата бонус урока в края. 

Как изглежда STEM в класната стая? Нека използваме някоя от представените STEM дейности и сами проверим. След това може да споделим в коментар впечатленията си, за да помогнем и на други учители! 

1. Облаци в буркан

Понятията „кондензация“ и „цикли на водата“ понякога затрудняват децата, но с тази STEM дейност ще им покажем нагледно кръговрата на водата и какво означават споменатите термини. 

„Облак в буркан“ е научен експеримент, който може да бъде използван при малки ученици, които тепърва учат за циклите на водата и сформирането на облаците. 

Самата дейност е много лесна и приятна. Нужни са ни само буркан с капак, топла вода, лак за коса и лед. 

Това, което трябва да направим, е да налеем водата в буркана, да пръснем лак и бързо да затворим капака. След това да поставим леда върху капака и да наблюдаваме формирането на “облаците”. За да са още по-ясно изразени, може да използваме оцветител за храна, който да разтворим във водата.

Експериментът показва реалния процес на формиране на облаци – как при нагряване водата се изпарява, преминава в газообразно състояние, повдига се в атмосферата и там се изстудява, капсулирайки микрочастици – прах, пепел, пръст и други. Тогава ние виждаме облаци в буркана. 

След като учениците видят нагледно как протича този процес, накрая е хубаво да проведем дискусия, която да им помогне да изяснят знанията си и да оформят изводите си. 

Гледайте видеото с подробни инструкции на английски език.

2. На лов за съкровища 

Изследователските игри разпалват въображението и любопитството на децата, като ги ангажират да търсят и разузнават. Ще използваме това, за да затвърдим знанията им за смятане и боравене с числа. За целта ще използваме тесте карти и предметите в класната стая.

С тази STEM дейност, ние използваме състезателния им дух и енергията, която се освобождава от движението, в полза на решаването на задачи. 

Може да бъде използвана в 1-2 клас, когато децата все още се учат да разпознават цифрите и да смятат. Всичко, което трябва да направим, е да скрием картите. След това назоваваме някое число и предизвикваме учениците да открият картата с това число по най-бързия начин.

За по-големите ученици може да приготвим задачи, които те да решат и после да намерят картата, която съвпада с отговора. 

Безплатен бюлетин с ресурси

Запиши се, за да получаваш всяка седмица практични ресурси и идеи

Ангажирайте децата в клас с тези 3 STEM дейности

3. Лава в буркан

За този експеримент ни трябват няколко предмета, които лесно може да намерим във всяка кухня – буркан, олио или оцет, оцветител за храна, ефервесцентни таблетки (може АЦЦ, Алка- Зелцер и т.н) и вода. За да превърнем тази дейност в истински научен експеримент, може да използваме протокол или дневник, в който учениците да си водят записки и да описват резултатите. 

Провеждане на експеримента – пълним ⅔ от буркана с олио, след това добавяме водата, така че да напълним буркана до горе. Тези стъпки са чудесен начин да използваме методи за измерване и да въведем математически знания в дейността. Нека учениците обърнат внимание какво се случва с водата и олиото. Какви са химичните процеси при смесването на две различни вещества. Добавяме и няколко капки оцветител. Накрая пускаме таблетка от хапчето, което сме избрали и чакаме магията да се случи.

Насочваме учениците да забележат, че таблетката потъва, защото е по-тежка. Може те вече да са забелязали, че и водата е по-тежка и затова отива на дъното на буркана. Нека запишат всички наблюдения в протокола си. 

Гледайте видеото за подробна визуализация на експеримента.

За малките децата тази дейност е много интересна и интригуваща. Пробвайте я и споделете в коментар какво се получило.  

Бонус – примерни уроци по STEM 

STEM дейности

Представяме ви още две STEM дейности, които можете да приложите в училище. Описали сме всяка от тях в отделна статия на нашия сайт, а линкове ще намерите по-долу.

Как да почистим нефтен разлив! 

Разгледайте примерния урок, който сме представили за почистването на нефтен разлив. Докато първите две дейности са насочени към по-малките ученици, тази изследователска задача може да се използва за учениците от 5-12 клас. 

В зависимост от класа и изучаваните предмети можем да адаптираме дейността, така че да пасне на нуждите на класа. 

Целта на STEM урока е да покаже на учениците какво представлява нефтен разлив и как службите се борят с такава екокатастрофа. За да запалим интереса им, ние ще симулираме подобна ситуация и ще ги предизвикаме да намерят решение. С помощта на вода, олио или моторно масло, гъба, памук и препарат за почистване на съдове, те ще трябва да открият максимално ефективния начин за почистване на олио от водно тяло.

В дискусията след експеримента ще имаме възможност да обсъдим как са се справили със задачата, какво мислят, че се случва в реална ситуация на изтичане на нефт във водата. Колко често се случва и какви са последствията за околната среда. Обсъждайки тези въпроси, учениците ще имат по-голяма осведоменост за подобен тип казуси, а кой знае – може и някой от тях в бъдеще да измисли по-иновативен метод за справяне с подобно бедствие. 

Възобновяеми източници на енергия

Следващия бонус урок, който искаме да ви представим, разглежда възобновяемите източници на енергия. Електроенергията е неизменна част от всекидневния ни живот и сега повече от всякога се търсят нови и алтернативни източници на енергия, които да не са толкова вредни за Земята. Заедно с нашите ученици можем да изследваме какви са видовете „зелена енергия“, да проведем онлайн проучване и анализ на предимствата и недостатъците на познатите възобновяеми източници на енергия, което да приключи с отворена дискусия за бъдещето на електричеството. 

Ако учениците ни са в 5 клас и тепърва се запознават с темата, може да опростим експеримента, като им дадем готови материали, от които да извлекат необходимата информация.

Целта на тази STEM дейност е да дадем възможност на учениците сами да открият и презентират какви са видовете възобновяеми източници. По този начин те ще изградят по-цялостна представа, която ще се запечата в съзнанието им.

Тези STEM дейности са чудесна отправна точка за запознаване на учениците с това “STEM – какво трябва да знаем за него? и “STEM уроци – Какъв е изследователският процес, през който учениците преминават“.

Ако все още се чудите как да започнете със STEM дейности в училище, прочетете още по темата в статията Как да започнем да преподаваме STEM? 

 

 

Източници:

https://busytoddler.com/2018/12/post-it-number-match/

https://www.rasmussen.edu/degrees/education/blog/simple-stem-activities-for-kids/

https://coolscienceexperimentshq.com/make-a-cloud-form-in-a-jar/

https://littlebinsforlittlehands.com/earth-day-science-activity-lava-lamp/

 

Още полезни статии:

Разпределяне на роли на ротационен принцип
Работа в екип

Разпределяне на роли на ротационен принцип

След като учениците свикнат да работят по групи на случаен принцип, може да надградите, като приложите стратегията за разпределяне на роли на ротационен принцип. В

Рефлексия в процеса на учене
Умения за учене

Рефлексия в процеса на учене

Накратко, това означава да наблюдаваме себе си, докато извършваме учебна дейност. Важно е, защото изисква сложни умствени процеси, но и защото по този начин учениците

Pens next to a textbook
Четивна грамотност

Създаване на таблица с две колони

Учениците първо прочитат текста и го разделят на абзаци. В тетрадките си правят две колони. В първата чекват абзаците, чийто смисъл им е напълно ясен,

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.