Успешната родителска среща – мисията възможна

Успехът на детето в училище в голяма степен зависи и от участието на родителите в образованието му.

За всеки учител, особено тези с не голям стаж, първата родителска среща си е истинско предизвикателство. Самата мисъл, че близо 40 и повече очи ще те гледат “под лупа” те кара да изпаднеш в паника. Абсолютна рецепта няма, но има определени стъпки, които биха ни помогнали, за да сме една идея по-спокойни и сигурни.

Ето и нашите съвети за успешна родителска среща. 

Съвети за подготовка преди родителска среща

Успешната родителска среща се основава на добра подготовка и план. Помислете и структурирайте всичко, което трябва да бъде казано. Планирайте внимателно часа, датата, пространството.

Изберете час на провеждане

Особено важно, за да имаме присъствие на предстоящата родителска среща е тя да се проведе в подходящ час. Обсъдете това с училищното ръководство. Съобразете началото с работното време на родителите, за да сте сигурни, че по-голяма част ще присъства.

Съставете план за родителска среща

Предварително си изгответе дневен ред, който да изпратите на родителите. Във вашия план си отбележете какво трябва да обсъдите или съобщите по всяка точка, като си поставите и точка за въпроси от родителите. По време на срещата си поглеждайте списъка с точки, за да си отбелязвате какво сте казали и да се подсетите, ако сте пропуснали нещо.

Подгответе красива стая, в която да посрещнете родителите

Хубаво е стаята, в която ще провеждате родителска среща да е подредена и украсена. Можете да я подредите с помощта на учениците. Допитайте се до тях и за всякакви идеи за декорация или дори за точки от дневния ред на самата родителска среща. Нека родителите се почувстват комфортно, както у дома си. Не случайна е поговорката “По дрехите посрещат, а по ума изпращат”.

Репетирайте срещата и следете продължителността

Репетирайте вкъщи това, за което ще говорите с родителите. Стремете се вашите думи да са в рамките на 20 – 30 минути, за да не отегчите присъстващите, като предвидите и време за въпроси и отговори след това. Цялостна продължителност от 30 – 40 минути е достатъчна. След това е добре родителите да имат възможност да се консултират индивидуално и с учителите по различните предмети, които работят с децата им.

Можете предварително да се уговорите с колегите кой кога да мине през вашата класна стая. В някои училища след родителска среща с класния ръководител родителите отиват на консултации със съответния учител, с когото искат да разговарят на определеното за това място – обикновено има разпределение, което всеки родител може да види.

Ако провеждате родителска среща с родители на първолаци, пригответе предварително списък с това, което ще е необходимо на децата за учебната година и им го дайте. Не губете време в излишно четене. Правилника на училището също е нещо, което не е необходимо да изчитате от край до край. Дайте най-важното, а предоставете възможност на родителите самостоятелно да се запознаят по-подробно, като им изпратите целия документ или линк откъдето да си го изтеглят.

Съвети как да подходите по време на родителска среща

Когато дойде времето да осъществите родителската среща, има няколко основни насоки, които ще ви помогнат да я направите възможно най-пълноценна.

Представете се

Ако това е първата ви родителска среща, вероятно родителите не ви познават, освен по име. Опишете се с няколко думи – каква ви е специалността, специализацията, от колко време сте учител, какви интереси имате. За да разчупите обстановката, предложете и всеки от присъстващите също да се представи с няколко изречения, като споменава и името на детето си. Така чрез бързи блиц представяния ще стопите дистанцията. Имайте предвид, че колкото и да е бързо, това разчупване на леда ще отнеме време, така че го включете в дневния ред и предвидете достатъчно минути за него.

Бъдете съобразителни

Поднесете общата информация за класа пред всички родители. Не забравяйте да проявите съобразителност, когато говорите за постиженията и поведението на децата в класа. Не ги делете на отличници и двойкаджии или на послушни и лоши деца. Всякаква по-чувствителна тема следва да се обсъди индивидуално с родителите лице в лице. Така че предвидете време и за индивидуални консултации с вас, след като приключите с общата част на срещата. За да сте сигурни, че ще говорите с родителите, на които искате да съобщите нещо важно, ги информирайте, за да го имат предвид и да останат за разговор с вас.

Усмихвайте се!

Всеки харесва усмихнатите и положителни хора. Бъдете и вие такива. Посрещайте и изпращайте с усмивка, независимо какво се е обсъждало. Ако има родители, които поради ангажираност не са успели да присъстват на срещата, им се обадете. Уговорете се в удобно за тях време и ги запознайте с това, за което е била срещата. Вниманието и съпричастността към ангажираността е ключ към изграждането на едни добри отношения родител-учител.

Водете бележки

По време на родителската среща си водете бележки за това какво вълнува родителите, какво искат да научат децата им, какво ги тревожи и притеснява. Работете след това върху тези важни за тях неща и при следващите срещи отбелязвайте върху какво сте работили, съгласно техните предложения. Родителите ще са доволни, че сте ги изслушали и че обръщате внимание на техните притеснения.

Запазете спокойствие

Някои от родителите по време на родителска среща може да станат по-агресивни и нападателни. В никакъв случай не приемайте думите им лично, те просто се страхуват за детето си. В такива ситуации е необходимо да запазите самообладание, като не вземате ничия страна. Старайте се да потушите проблема, като обърнете внимание на присъстващите в посока, че вие и те сте хората, които работят и се грижат за доброто на децата, а не за да възникват конфликти.

Опитайте се да не допускате емоционални изблици, които могат да отклонят вниманието от темата на родителската среща. Това е по-трудно, когато родителската среща е свикана извънредно в отговор на конкретен инцидент в училище. В такъв случай можете да потърсите съвет и подкрепа от педагогическия съветник, училищния психолог и директора на училището. Поканете и тях на срещата за професионална и морална подкрепа.

Затворете срещата смислено

При приключване на родителската среща не забравяйте да обърнете внимание с жест, дума, ръкостискане и усмивка към всеки един от присъстващите родители. Споделете благодарността си, че заедно се грижите за децата им. Това е ключ към сърцата и доброто отношение към вас.

Ако нашите съвети се спазват, ви гарантираме поне 90% успеваемост на вашата първа родителска среща. Успеете ли при нея да привлечете родителите на ваша страна, си гарантирате успеха на учениците през следващите  няколко години, които ще прекарате заедно.

 

Допълнителни ресурси

Ако искате да научите повече за подобряване на взаимоотношенията между родител-учител, можете да обърнете внимание за идеи и вдъхновения от следните статии по темата:

6 стъпки по пътя към силна училищна общност

Наръчник за ефективна комуникация с родителите

Как родителите да работят за развиване на глобалната компетентност в час

Как да включим родителите в цикъла на формиращото оценяване

 

Източници: Edutopia, ThoughtCo.com, Imagine Nation

Още полезни статии:

Приобщаващо образование

Как да избегнем няколко често срещани затруднения при работа с ученици със специални образователни потребности (СОП)?

Учителите ежедневно се изправят пред редица трудности в процеса на работа. Нерядко като сериозно предизвикателство се очертава работата с ученици със специални образователни потребности. Включването

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.