Игра на шапка – забавен начин за учене на нови думи

Игра на шапка - учене на думи по английски език

Как учат нови думи на чужд език вашите ученици? Много учители карат учениците си да ги пишат по 20 пъти в тетрадката или пък да създават изречения с тях с цел да ги запаметят. Това сигурно работи за някои ученици, но е работа вкъщи. Ами в час? В тази статия ще откриете нов много забавен начин за упражнение и научаване на нови думи посредством игра.

Какво е игра на шапка? 

Играта на шапка, която на английски обикновено се нарича “fishbowl game”, т.е. “игра на аквариум”, е всъщност много лесна. Учениците трябва да обясняват произволно изтеглени от шапка (тенджера, кутия) думи на съотборниците си в рамките на една минута. 

В един вариант на играта вие като учител ще подготвите думите и ще напишете всяка на отделно листче. Така учениците ще тренират избраните от вас думи. В друг вариант учениците пишат на листчета думи от определени категории, например “предмети”, “животни”, “растения”, “известни личности”, “прилагателни”, “географско място” и др. Учениците са по отбори, като може  всеки отбор да е от двама души или пък целия клас да е разделен на два отбора. 

Как да играете на шапка в час? 

Играта преминава в три кръга:

1. Рунд “Табу”

Ученик тегли дума и я обяснява с колкото иска други думи без да използва думата или корена ѝ. Ако съотборниците му познаят думата, той прибира листчето в себе си и тегли следващо. Ученикът има 60 секунди да обясни възможно най-голям брой думи, след което следващият ученик взима шапката и играта продължава.  Отгатнатите думи не се връщат в шапката. Когато думите в шапката свършат, всеки отбор преброява листчетата си и учителят записва точките на дъската. След това всички листчета се връщат обратно в шапката.

Пример: Думата е “змия”. Ученик може да я обясни като каже “животно, което пълзи и съска”. Естествено това ще стане на чуждия език, който изучава.

2. Рунд “Парола” 

В този рунд учениците отново теглят листчета и обясняват същите думи, но този път само с една дума. Прибират ги в себе си, ако познаят, накрая броят точките, добавят ги към тези от първи рунд и връщат думите в шапката.

Пример: Думата отново е “змия”. Ученик може да я обясни като каже “съскане” или “пълзене”.

3. Рунд “Шаради” 

В последния рунд учениците трябва да обяснят думите без да говорят, използвайки само жестомимичен език

Пример: За думата “змия” ученик може да направи въртеливи движения с ръката си, за да имитира движенията на змията.

Когато в трети рунд думите в шапката свършат, играта приключва. Точките се събират и отборът с най-много точки печели. 

За тази игра има специализиран уебсайт: https://fishbowl-game.com/. Ако учениците ви имат смартфони и интернет, то може да организирате играта през приложението, което ще ви спести листчетата и нуждата от отделен хронометър. Играта може да се играе и по време на дистанционно обучение.

С подобна активност ученето на думи буквално се превръща в игра, а учениците запаметяват новата лексика много по-добре, отколкото при използването на традиционни. Пожелавам ви успех и много забавни игри!

Още полезни статии:

Социално-емоционално учене

Как да разрешаваме конфликти по мирен начин с „Колелото на избора“?

Умението за мирно и конструктивно разрешаване на конфликти е част от социално-емоционалното образование в училище. Изграждането на тези умения може да послужи в много житейски

Игрови подход и игровизация

Да организираме лов на… Математика!

За много ученици математиката може да изглежда като нещо абстрактно, но всъщност тя съществува във физическия свят навсякъде около нас. Помогнете на вашите ученици да

Социално-емоционално учене

Как притчата за спуканата делва помага на петокласниците в село Търън да възприемат недостатъците си като ценност

Г-жа Диана Димитрова е учител по БЕЛ в ОУ “Стою Шишков” в село Търън, Смолянско. С течение на годините забелязва, че учениците ѝ се страхуват

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.