Вероятно вече сте виждали смешния колаж с бухала учител, който в началото на учебната година е спретнат, фокусиран и ентусиазиран, а в края – раздърпан, разноглед и на ръба на силите си.
Тези, които имаме опит в областта, сме до болка наясно, че работата на учителя е безкрайно натоварваща и изтощителна във всяко едно отношение – физически, психически и емоционално. Знаем също така, че в рамките на предстоящите летни неучебни дни е жизнено важно да се погрижим ефективно за своето благополучие, ако искаме в началото на следващата учебна година да сме готови за нови предизвикателства и да се чувстваме позитивни като спретнатия бухал.
Истината обаче е, че не само ние учителите имаме нужда от презареждане.
В края на учебната година учениците също се чувстват доста стресирани и изтощени вследствие на сблъсъка с тестове, класни, изпити, борба за по-високи оценки, частни уроци, НВО, ДЗИ и т.н. Не бива да пренебрегваме и неизменните емоционални предизвикателства, на които са изложени при опита да се впишат в социалната среда на съучениците си, като неприемане в групата на „популярните”, усещане за изолация, любовни драми, подигравки и тормоз.
Сега на прага на ваканцията можете да се погрижите както за себе си, така и за учениците си с този ефективен и лесен за ползване инструмент – летен календар на благополучието.
Много подходящо е да представите идеята пред учениците именно в онези последни учебни дни, когато успехът е оформен и те са настроени за всичко друго, но не и за учене. Добра идея е първо да проверите нивото на психологическото им благополучие и да използвате обобщените резултати, за да отворите дискусия относно ползата от създаването и ползването на такъв календар.
За разлика от учителите, учениците често не знаят как да се погрижат за себе си. Заниманията в свободното им време са ориентирани към компютърни игри и онлайн забавления, които не са непременно полезни за тях. Напълно възможно е да пренебрегнат реалните си нужди, защото не ги осъзнават като нуждата от физическа активност, време на открито, креативност и пълноценно общуване. Летният календар на благополучието ще им помогне да се погрижат за благополучието си пълноценно.
Какви материали за ползване можете да намерите към статията?
- Попълнен вариант на календара за месеците юли и август, директно готов за употреба.
- Бланка на календара с празни кутийки за всеки ден от месеците юли и август, която може да се използва, за да го персонализирате по ваше желание.
- Списък с предложения за дейности, благоприятстващи благополучието, от който можете да изберете активности и да попълните бланката на календара.
- Празна бланка за дейности, която да попълните сами, ако решите да напълните календара изцяло с ваши идеи за грижа за благополучието.
- Инструкция за ползване на календара.
Как да ползвате летния календар на благополучието?
- Можете да се доверите на избора на автора и да свалите готовия, попълнен вариант.
- Можете да прегледате списъка с предложения за дейности и да ги разпределите по ваше усмотрение в празните кутийки на бланката на календара. Най-лесният вариант за това е да напишете в съответната кутийка само номера на избраната дейност и да съхранявате списъка близо до календара за лесна справка.
- Можете да използвате празната бланка за дейности, която да попълните изцяло с ваши идеи за неща, които ви помагат да се чувствате добре. След като сте готови, просто разпределете дейностите в кутийките на бланката на календара, като записвате само номера или цялата дейност.
- Ако планирането и организацията на времето са вашата стихия, подходящо е предварително да попълните календара си и после просто да го следвате. Но ако идеята за планирана грижа за благополучието ви по-скоро ви напряга и стресира, погрижете се да имате попълнен списък с възможни дейности и празна бланка на календара, след което просто всеки нов ден избирайте активност и я записвайте в кутийката на съответната дата.
- Подгответе си малък тефтер или тетрадка. Воденето на дневник с размисли много подпомага личното благополучие. В списъка с предложения за дейности ще откриете разнообразни идеи за това какво може да записвате в летния си дневник.
- Поставете своя календар и при нужда списъка с дейности на видно място. Всяка сутрин проверявайте предвидената за деня активност и всяка вечер поставяйте тикче в съответната кутийка, ако сте я изпълнили. Не се критикувайте и обвинявайте, ако не сте успели, а просто погледнете бодро към следващия ден.
- В случай, че математиката не ви ужасява, след изтичането на двата месеца можете да разделите броя на тикчетата на 62 (общия брой дни) и да умножите полученото число по 100. Така ще разберете колко процента от летните дни сте се грижили за себе си. Ако не ви се смята, просто разгледайте календара си и се похвалете за положените усилия.
Безплатен бюлетин с ресурси
Запиши се, за да получаваш всяка седмица практични ресурси и идеи
Календарът на благополучието е подходящ както за учители, така и за ученици и дори за техните родители. Повечето от дейностите могат да се изпълнят в рамките на 15 минути, така че имат място и в графика на работещ човек. Това от своя страна означава, че ако идеята ви вдъхнови, можете да изработите и следвате свой календар на благополучието и през учебната година. Опитайте и няма да съжалявате!
Тази статия е базирана на лични идеи на автора и June 2022 Happiness Calendar. (2022). Greater Good Science Center.
Източници:
- Младенова, М. (2022). Как да измерим психологическото благополучие на учениците? + Инструмент за сваляне. Преподаваме.bg
- Greater Good Science Center. Happiness. Defined. How Do I Cultivate it? Greater Good Magazine.