Пепа е автор, който създава статии, посветени на природните науки и математиката.
Образование и професионален опит
Пепа Василева придобива магистърска степен в Лесотехнически университет – София, специалност „Екология и опазване на околната среда“. В продължение на няколко години е част от научно-изследователския екип на Лесотехническия университет. Съавтор в две книги и няколко научни публикации, свързани с влиянието на климатичните промени върху българските високопланински гори.
Разполага с две следдипломни квалификации зад гърба си – за придобиване на учителска правоспособност и педагогическа психология.
Работила е като учител и педагогически съветник в малко провинциално училище. Преподавала е по природни науки, изобразително изкуство и технологии и предприемачество.
Бързи въпроси и отговори
Кои са любимите ти теми за писане?
Намирам за най-интересно писането на STEM проекти и материали за ПБО по математика и природни науки. Освен това, че са многокомпонентни и позволяват изграждането на междупредметни връзки, дават възможност и за обвързването на учебния материал с проблеми от реалния живот. Бих определила тези проекти като чудесна възможност за въвеждане на екологично и гражданско образование. Затова намирам създаването и използването им за изключително обогатяващо. Обичам да експериментирам и да изследвам, посредством което непрекъснато изненадвам и предизвиквам себе си в много отношения. Вярвам, че учениците също имат нужда от това, за да могат да осмислят учебния материал и развиват компетентностите си.
Кой беше любимият ти предмет в училище и защо?
Не мога да отлича само един. Харесвах математиката, природните науки и чуждите езици, заради широкото им приложение в реалния живот. Освен това ги свързвах с известна загадъчност – трябва да усвоиш специфичен код/език, за да разбереш същността на материята.
С коя историческа фигура би искала да вечеряш?
Обезателно с Леонардо да Винчи. За мен той е не само изключителен творец и изобретател, а една велика личност с невероятни за времето си познания, които е имал смелостта да подлага на съмнение, да експериментира с тях и да ги надгражда. Човек със забележителна любознателност, критично и творческо мислене.
Кои три неща би взел на самотен остров?
Първите две са запалка и нож. Всеизвестно е, че те са в основата на оцеляването, давайки възможност на човек да строи, да осигури прехрана си, да повика помощ и дори да твори. Третото нещо, което бих взела, е снимка на семейството ми – любимите ми хора са винаги до мен и ме подкрепят във всичките ми начинания и трудности.
Коя е представата ти за перфектен ден?
Любимите ми дни са онези, които прекарвам с моето семейството сред природата. Това са съкровени моменти, които включват много смях и игри, изследване на непознати пътеки, наблюдаване на различни горски обитатели и творчески занимания. Всичко това ме зарежда и вдъхновява.
Познавате Пепа от….
ПБО по математика – мисия възможна в 7 лесни стъпки!
6 причини да отглеждаме домашен любимец в класната стая (+идеи какъв да е той)
Escape (класна) стая или как да превърнем класната стая в загадъчно пространство за учене
5 стратегии да преборим негативните нагласи към математика
Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика
Да организираме лов на… Математика!
ПБО в часовете по математика – какво трябва да знае всеки учител?
А ти какъв екологичен отпечатък оставяш? ПБО по математика с екологична насоченост
На кино с математика, или каква е връзката между пуканките и геометрията?
Какво дишаме и можем ли да подобрим качеството на въздуха?
STEM проект: Състезание с макарони!
Всички на борда! Или как тригонометрията оживява?
STEM подготовка за новата учебна година в четири лесни стъпки
Модерен ли е парниковият ефект – или как модата влияе върху глобалното затопляне?
Земята под похлупак или какво представлява парниковият ефект
Влияние на климатичните промени върху биоразнообразието
На какъв език говори математиката?
В математиката като на двубой – всичко е въпрос на стратегия!
Да преоткрием числата с рутинни математически главоблъсканици
Математически тренировки за наблюдателност