Учениците споделят за начина, по който дадено произведение ги е накарало да се почувстват, по какъв начин ги е вдъхновило и какви положителни примери могат да изтъкнат.
Осъзнатост: Учениците вникват в идеята, че книгите са прозорци към разбирането на нашето общество, другите култури и самите нас.
10-20 мин. дискусия или писмено задание
избрано произведение
Стъпки за изпълнение на дейността
Преди старта на дейността определете произведение, за което ще говорите с учениците. Възможно е да подберете повече от едно или пък да дадете избор на учениците на избор, ако сте изучавали повече произведения. Ако прецените, можете да дадете и свободен избор на учениците и произведенията, които те избират да не са част от учебния план.
Обяснете на учениците, че книгите и произведенията, които изучават имат различна стойност за всеки. Разкажете им за това че книгите могат да бъдат “прозорци” за други светове, разбирания и култури, че те понякога ни “дават криле” и че също така развиват въображението ни.
Попитайте учениците как те самите разбират израза “книгите ни дават крила”
В зависимост от избора, който сте направили за хода на дейността, попитайте учениците следните въпроси:
- Как това произведение те накара да се почувстваш? Какви чувства изпита, докато четеше произведението?
- Как и дали това произведение те накара да промениш мнението си за нещо/някого?
- Кое произведение ти е давало крила? Защо според теб?
- С кои от героите в произведението се чувстваше свързан/а? Защо?
- Какво ново научи от това произведение?
Изведете акцентите от бързото обсъждане и ги обвържете с математиката – ценностите на тази наука, методите или дори конкретна задача.
Ако учениците трябва да отговорят писмено, то нека запишат или виждат насочващите въпроси през цялото време; ако работят на групи/по двойки въпросите за дискусия трябва отново да са видими за всички.
Вариант 1 – дейността може да се реализира и у дома, като учениците отговорят на въпросите от дискусията за книга, която са чели и не е част от задължителната литература.
Вариант 2 – учениците могат да направят интервю с член от семейството за неговата или нейната любима книга.