Как да балансираме между работата и личния живот? (Съвети за учители с приложен чеклист)

Постоянно се говори и пише, че работата на учителите е стресираща и често личният живот остава на втори план. А ако преподавате, от личен опит ще потвърдите, че това е точно така. Много начинаещи колеги се отказват бързо от професията, именно защото се чувстват физически и емоционално изтощени.

Но как да избегнем това напрежение и да постигнем баланс между работата и личния живот?

Съставихме списък със съвети за учители, които ще ви помогнат не само да се справяте с ежедневните си задачи, но и да се радвате на един по-удовлетворяващ живот. Като бонус сме подготвили и чеклист за принтиране, който бихте могли да си поставите на видно място. Така ще може постоянно да си напомняте да се погрижите за себе си, за да се чувствате по-добре.

1. Управлявайте времето си правилно

Вече сме обръщали внимание на това как да управляваме времето си по-ефективно. Ако още не сте изпробвали някоя от описаните техники, време е да опитате. Определено си заслужават и гарантираме, че веднага ще усетите разлика в натовареността ви. 

2. Време за себе си

Спрете да бъдете на разположение 24/7! Колкото и да ви е трудно, оставяйте настрани електронните устройства след определен час. Например, спрете да отговаряте на имейли, телефонни обаждания и съобщения след 20:30ч. Да, в началото ще е предизвикателно, но е въпрос на време да свикнете – не само вие, а и хората от обкръжението ви. Естествено, уведомете родителите и работодателя си как да се свържат с вас при наистина спешен случай.

3. Обърнете внимание на някое ново или забравено хоби

Вероятно има неща, които обичате да правите или на които винаги сте искали да се научите. Обърнете внимание на тези интереси или развийте ново хоби – танци, рисуване, спорт…

Всяко ново нещо, което ви дава свобода на духа, ще внесе положителна нотка и добро настроение в живота ви. Времето, прекарано в развиване на вашите интереси, ще ви даде тласък за нови инициативи и целеустременост.

4. Намерете нови приятели

Покрай работата и стреса, който ви носи, може би често забравяте да отделите време за срещи с приятели. Близките взаимоотношения на работното място също може да увеличат удовлетвореността ви от преподаването. Все пак,  няма начин да сте единственият стресиран в училището!

Намерете как да се включите в разговорите на колегите си. Ако ви се струва, че другите учители са дистанцирани от вас, то помислете дали причината за това не се крие в собственото ви поведение. Със сигурност ще сте приятно изненадани, когато успеете да намерите нови приятели в екипа. 

5. Дайте си почивка

Ежедневието ви вероятно се описва с клишето “от работа вкъщи и от вкъщи на работа”. Променете го, като направите нещо различно. 

След училище не тичайте директно към дома си, а направете кратка разходка из улиците. Седнете в парка, погледайте свободния полет на птиците. Да сте навън, сред природата, е най-ефективният начин да отпуснете тялото и ума си, за да освежите изцяло сетивата си. С това вашата работна производителност ще се засили, а от там и увереността в способностите ви.

6. Обърнете внимание на здравето си

Често времето за здраве заема последното място в списъка на работещите хора. Променете това, като за начало обърнете внимание на храните и течностите, които консумирате. Заменете някои лоши и вредни хранителни навици, като например това да хапвате набързо солети или бисквитки, защото нямате време за истински обяд, а домашните работи все още чакат да бъдат проверени.

Сутрин отделяйте по 5 минути за лека гимнастика. Ще забележите как тонусът и настроението ви ще се повишат.

7. Поставете себе си на първо място

Ако има нещо, което наистина трябва и си струва да направите, е да се научите да поставяте здравето и личния си живот на първо място. Работата винаги ще е там, където е. Но дори и да искате, няма как да върнете назад времето, което сте пропуснали да отделите на семейството си и на хората, които ви обичат.

Балансът между работата и личния живот при учителите е трудно постижим, но не и невъзможен. Ако наистина искате да бъдете пълноценни и мотивиращи за учениците си и за хората, които ви заобикалят, не се носете по течението, а направете нещо. Още полезни идеи ще намерите в уебинара “Как да се погрижим за себе си преди началото на учебната година?”

Когато промените навиците и приоритетите си, с течение на времето ще усетите удовлетвореност от това, че сте положили усилия. Ще забележите, че вече водите един по-добър и хармоничен живот!

Prepodavame.bg Check list

Изтеглете чеклиста.

Източници: WGU The university for you, Ionos, Resilient Educator

Още полезни статии:

Проектно базирано обучение

Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

Ако преподавате по математика в пети клас, вероятно и вие сте се сблъсквали със затруднението на учениците да вникнат в същността на обикновените дроби. Често

Кариерно ориентиране и личностно развитие

4 насоки за комуникация с родители, които отричат специалните образователни потребностите на детето си

Предоставянето на допълнителна подкрепа за личностно развитие /ресурсно подпомагане/ е възможно единствено със съгласието на родителите. Ето защо процесът на комуникация с тях е от

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.