Големите идеи и ценности в преподаването на философия и гражданско образование
Дата: 14 декември
Брой кредити: 1 - Участниците получават удостоверение с квалификационни кредити
Продължителност: 16 академични часа
Подготовка - 2 ч.
Синхронно обучение: 09:00 -
16:00 (вкл. почивки)
Последваща асинхронна задача: 6 ч.
Форма на провеждане: Онлайн синхронно обучение

Обучители

Силвия Борисова
Силвия Борисова
Ръководител на секция "Култара, естетика, ценности" в БАН
Силвия Борисова е доцент по естетика, ръководител на секция „Култура, естетика, ценности“ в Института по философия и социология при БАН. Автор е на книгите „Граници на естетическото съзнание“ (2017), „Естетика на тишината и мълчанието“ (2019), както и на над 70 научни и научнопопулярни публикации на български и английски. Преподава естетика, философия на изкуството и философска антропология в Центъра за обучение при БАН, СУ „Св. Климент Охридски“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Веселина Качакова
Гражданско образование
Веселина е завършила социология и работи като гл. асистент в Института по философия и социология при Българската академия на науките. Преминала е програма “Преподавай като лидер” на Фондация “Заедно в час” и има три години опит като учител по предметите от философски цикъл и английски език. Освен с темата “гражданско образование”, интересите й са свързани и с иновации и неравенства в образованието, история на образованието в България, ценности и кризи в българското общество и др.

Кратко описание:

Всеки учител по философия и гражданско образование вероятно започва своята кариера с визията да вдъхнови учениците си да мислят критично, да изследват значими въпроси и да изградят устойчиви ценности. Чрез тези предмети учителите имат възможността да развиват осъзнато и активно отношение към обществото и света у своите ученици. В реалността на учебния процес обаче често сме изправени пред необходимостта да предадем много теми в ограничено време, което понякога намалява възможността да се фокусираме върху по-дълбоките въпроси и ценности. Това обучение има за цел да вдъхнови учителите по философия и гражданско образование да открият нови подходи за интегриране на ключови идеи и ценности в учебния процес, които да направят учебния процес по-значим и целенасочен.

 

Обучението се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС).

Какви теми обхваща обучението?

  1. Мястото на ценностите и идеите в преподаването на философия и гражданско образование
    • Разглеждане на философията и гражданското образование като основни предмети за изграждане на ценностна система, социална осъзнатост и критическо мислене.
    • Подходи за въвеждане на ключови идеи като демокрация, справедливост, права на човека, етика и морал.
  2. Готови материали, които демонстрират интегрирането на ценности в учебния процес по философия и гражданско образование
    • Представяне на готови учебни ресурси и дейности, които учителите могат да използват или адаптират, за да въведат учениците в световните идеи и ценности.
    • Примери за интердисциплинарни проекти и казуси, чрез които учениците могат да изследват етични дилеми, обществена ангажираност и социални проблеми.
  3. Стратегии за включване на ключови въпроси и теми в процеса на преподаване
    • Техники за създаване на дискусии около значими въпроси като човешки права, социална справедливост, етика и устойчиво развитие.
    • Методи за мотивиране на учениците да свързват философските и гражданските концепции с актуални обществени проблеми и решения.

За кого е подходящо обучението?

Това обучение е подходящо за учители по философия и гражданско образование, които искат да направят учебния процес по-задълбочен и фокусиран върху ценностите

След обучението участниците ще:

1
Могат да адаптират готови инструменти за преподаване на ценности за своите ученици;
2
Познават начини, по които да включват разнообразни идеи и теми в учебния процес:.

Запишете се

За да се запишете за обучението е необходимо да влезете в профила си. Ако нямате профил може да се регистрирате безплатно от тук.


1. Попълнете вашите данни

2. Информация за вашето училище





Как протича обучението?

Самооценка на знанията и уменията по темата на обучението.

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.