Как да развиваме критично мислене чрез дигитални технологии
Дата: 12 април
Брой кредити: 1 - Участниците получават удостоверение с квалификационни кредити
Продължителност: 16 академични часа
Подготовка - 2 ч.
Синхронно обучение: 09:00 -
16:00 (вкл. почивки)
Последваща асинхронна задача: 6 ч.
Форма на провеждане: Онлайн синхронно обучение

Обучители

Микаела Цветкова
Обучител
Микаела Цветкова е специалист “Обучение на училищни екипи” в програма “Училища за пример” на “Заедно в час” от 2023 г. Нейната работа е насочена към развиването и подкрепата на педагогически екипи за преподаване с ученика в центъра. Основните ѝ отговорности включват планирането и провеждането на обучителните преживявания в програмата.

Кратко описание:

В съвременния свят на информационно изобилие развиването на критично мислене се превръща в ключова компетентност за успешна реализация. Това обучение предлага практически поглед към интегрирането на дигитални технологии за стимулиране на критичното мислене в класната стая. Ще изследваме разнообразни дигитални инструменти и педагогически подходи, които могат да помогнат на учениците да анализират, оценяват и интерпретират информация в онлайн пространството.

 

Обучението е част от Академията за развитие на дигитална грамотност, подкрепена от Yettel.

Какви теми обхваща обучението?

  • Основи на критичното мислене в дигиталната среда: Ще изследваме компонентите на критичното мислене и как те се проявяват в контекста на информационното общество и дигиталните технологии.
  • Информационна грамотност: Ще разгледаме стратегии и инструменти за ефективно търсене, оценка и организиране на информация от различни дигитални източници.
  • Колаборативни дигитални инструменти: Ще се запознаем с платформи и подходи за насърчаване на сътрудничество, дискусии и колективно решаване на проблеми.
  • Създаване на интерактивно съдържание: Ще проучим различни дигитални инструменти за създаване на ангажиращи учебни ресурси, които стимулират критичното мислене.
  • Критичен подход към изкуствения интелект: Ще разгледаме възможностите и предизвикателствата при използването на ИИ в образователен контекст и методи за анализ на AI-генерирано съдържание.

 

За кого е подходящо обучението?

Обучението е подходящо за учители от прогимназиален етап във всички предметни области, които желаят да обогатят своите дигитални компетентности и да развиват критичното мислене на своите ученици. Независимо от вашето ниво на опит с дигиталните технологии, ще получите практически насоки и идеи, които можете да приложите директно в класната стая. Обучението е базирано на Европейската рамка за дигитални компетентности и Рамката за дигитални компетентности на преподавателите.

След обучението участниците ще:

1
познават елементите, съставляващи критичното мислене;
2
използват стратегии за развитие на критично мислене у учениците;
3
интегрират в преподаването си различни дигитални платформи за развитие на критично мислене.

Запишете се

За да се запишете за обучението е необходимо да влезете в профила си. Ако нямате профил може да се регистрирате безплатно от тук.


1. Попълнете вашите данни

2. Информация за вашето училище




UTM Parameters


Как протича обучението?

Самооценка на знанията и уменията по темата на обучението.

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.