“Един за всички – всички за един” – третокласници по пътя на социално-емоционалното израстване

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Цели по умения и предметно знание:

  • Разбират и саморегулират емоциите си и тяхното изразяване;
  • създават и поддържат взаимоотношения с връстниците си и с възрастните около себе си;
  • разрешават спокойно междуличностни проблеми;
  • взимат ефективни решения, които са съобразени с етичните и морални принципи.

Необходими материали:

  • мултимедия, работни листове, карти с емоции, картинки, кутия, материали за рисуване

Училището трябва да подготвя учениците успешно да се реализират в едно динамично общество. Всички те имат нужда да изразяват личните си възгледи, да показват принадлежността си, да създадат и изразяват индивидуалната и груповата си идентичност.

Павлина Тотова, учител ГЦОУД в СУ “Христо Смирненски” – гр. Брезово, вярва, че “децата, които се чувстват щастливи, имат по-добро академично представяне и поведение в училище и по-добри взаимоотношения с връстниците си и семейството.” Тя смята, че най-важното е установяването на приятелство между учениците от различни етноси и общуване с открито сърце, независимо от цвета на кожата или религията. Това я подтиква към реализирането на по-мащабна добра практика, която включва 44 ученици от две училища – в гр. Брезово и гр. Русе, както и техните учители. 

КАК ДА ПРИЛОЖИМ? 

Добрата практиката преминава през три основни етапа – подготвителен, организационен и същински. 

Подготвителен етап

Този етап е предназначен за анализиране на ситуацията. Учителят си набелязва нуждите и интересите на учениците, върху които да стъпи, когато планира дейностите си.

Организационен етап

На този етап учителят конкретизира цели, които иска да постигне по отношение на социално-емоционалното израстване на учениците. Планира дейностите и подготвя необходимите ресурси за всяка дейност.

Същински етап

В същинския етап участват активно учителите и училищния психолог в дейностите, обезпечени спрямо спецификата им с разнообразни ресурси. Той се реализира по месеци. В основата му е заложено ученето чрез преживяване. 

  • Месец септември

1. Дейност ,,Кой съм Аз?“ 

Учениците от гр. Брезово и гр. Русе се представят чрез имената си в онлайн среща. Всеки разказва интересна история, свързана с името му.

2. Игра ,,И аз също!“

Тази игра насочва учениците да помислят върху това, че въпреки различията в техния външен вид, произход и семейства, те имат много общи черти – еднакви интереси, сходни мечти, радват се на подобни неща и т.н.

Учениците са седнали в кръг. Поставя им се задача всеки да помисли с какво се различава от другите (качество, мечта, външен вид, име, произход). Ученикът, който е избран от учителя, започва. Ако някой друг от класа притежава същата характеристика, трябва да каже: “И аз също!” и да продължи играта, назовавайки това, което е намислил за себе си. Ако никой друг не може да каже за себе си споменатото, играта продължава с следващия ученик от кръга. Първата част от играта завършва, когато целият клас сподели своите различия.

Във втори кръг играта се надгражда. Всеки ученик трябва да помисли за нещо у себе си, което е еднакво с останалите. Ученик, определен от учителя, застава прав в центъра на кръга. Неговият стол се отстранява, за да бъдат столовете с един по-малко от броя на учениците. Когато той каже какво мисли, всички, за които това е вярно, трябва да кажат: “И аз също!”, и да си разменят местата. Опитват се бързо да си намерят празен стол. Ученикът, останал без стол, заема място в центъра на кръга и продължава играта със своето изречение.

3. Изготвяне на ,,Календар на живота“

Всеки ученик изработва собствен календар. Той трябва да нарисува на лист 12 правоъгълника и да напише върху тях имената на месеците. Всеки сам украсява и оцветява календара си, както му харесва, защото това ще бъде календарът на неговия живот. За съответния месец трябва да отбележи важни събития от живота си като: дата на раждане, тръгване на училище, смяна на училището, участие в състезание, рождени дни на близки, поява на нов приятел, раздяла с близък човек и т.н.

Третокласниците трябва да отразяват само събитията, които смятат, че са важни за тях. Могат да добавят и снимки, които показват тяхното развитие. 

4. Нужди и желания“Аз – съобщение”

Целта е учениците да развият умение за комуникация и да разберат, че изразяването на чувствата им помага да се справят с тях.

Обяснява се на класа какво е “Аз – съобщение” – то се използва, за да кажете на други какво наистина искате, без да ги осъждате, отблъсквате или обвинявате. “Аз – съобщенията” се фокусират върху това, което говорещият чувства без да обвинява слушателя. Ето неговите елементи:

  • казваме какво чувстваме: „Чувствам се/почувствах се..“ 
  • казваме какво е направил другият човек: “…, когато…”
  • описваме как сме били засегнати: “…,защото…”
  • посочваме какво би подобрило ситуацията за нас: “Искам…” 

За да стане по-ясно, г-жа Тотова споделя следния пример: 

Да си представим, че Мими е казала на Силвия тайна, която Силвия след това е предала на Тошко. Мими е много ядосана, затова казва на Силвия: “Почувствах се ядосана, когато издаде моята тайна, защото те помолих да не го правиш. Искам да се извиниш и никога повече да не правиш така.”

Учителите раздават работния лист “Аз – съобщение”. Ученик от гр. Брезово и ученик от гр. Русе в онлайн среща се редуват да се изразяват, следвайки работния лист. Позволено им е да използват и реални, и въображаеми ситуации.

5. “Единственият начин да имаш приятел е да бъдеш приятел”

Всеки ученик описва свой приятел от класа от град Русе. Разменят описанията помежду си по имейл.

  • Месец октомври 

1. Водене на разговор

Учениците получават работен лист “Седем стъпки за представяне на себе си”. Учителят е записал стъпките на картон, който показва пред учениците. Обяснява и демонстрира всяка стъпка поотделно. Няколко двойки ученици излизат последователно пред класа и показват как се запознават и представят себе си. След всяка демонстрация останалите от класа дават обратна връзка и споделят как са се справили съучениците им.

2. Присъединяване към разговор

Учениците гледат видео с реални ситуации, в които има група разговарящи. Групата може да е отворена и да показва, че приема нови хора или да е затворена за присъединяване.

3. Поддържане на разговор

За тази дейност се използва работен лист “Насоки за активно слушане при разговор”.

Учителят обяснява какво означава понятието „активно слушане“. Раздава копия от работния лист. Представя всяка от петте насоки за активно слушане, обяснявайки и демонстрирайки изброените видове невербално поведение. Няколко ученици излизат последователно пред класа и говорят за нещо, което е важно за тях. Докато всеки от тях говори, учителят демонстрира активно слушане. Нужно е класът да разпознае коя от насоките е демонстрирал учителя. Следва разделяне на учениците в групи по трима и уточняването им по роли: говорител, който трябва да разкаже нещо за 2–3 минути, слушател и наблюдател.  Говорителят във всяка група разказва, а слушателят се упражнява в активно слушане, като демонстрира поведението на внимателен слушател, което учителят е показал по-рано. Когато времето изтече, наблюдателят в групата трябва да обясни на слушателя с какво се е справил добре в ролята си.

Всеки ученик трябва да бъде влезе в обувките на другия.

4. Приключване на разговор

В тази дейност се прави демонстриране на различни начини за приключване на разговор чрез невербални сигнали: поглеждане на часовника, обръщане на другата страна, прозяване, гледане встрани от събеседника и др.

5. Правене и получаване на комплименти: Ситуации “Аз-аз”

Учениците се запознават с основните правила, които трябва да знаят и прилагат, когато получават позитивни послания: 

  • Усмихнете се, но не се кискайте. 
  • Запазете визуален контакт.
  • Слушайте, без да прекъсвате.
  • Не отхвърляйте комплимента с реплики от типа: „Какво говориш? Тази рокля е много стара!“ или „Е, задачата не беше чак толкова трудна“. 
  • Не връщайте веднага комплимента едва ли не по задължение: „Е, мисля, че и ти си чудесна“. 
  • Благодарете. Едно простичко „благодаря“, придружено с усмивка, обикновено е достатъчен отговор на комплимента.
  • Месец ноември

1. Разпознаване на чувствата – развиване  на умения за осъзнаване и разпознаване на основните емоции.

Всеки ученик избира карта с емоция, която му е позната. Задачата е да сподели кога се е почувствал по този начин, както и коя емоция изпитват рядко. Емоциите са: уверен, обиден, изплашен, изненадан, щастлив, объркан, ядосан, тъжен. Учителят събира картите и ги обръща с лицето надолу. Учениците отново трябва да изтеглят карта. Този път задачата им е да демонстрират емоцията, която е изобразена на нея пред учениците от Русе в онлайн среща, а те да я отгатнат.

2. “Микс от чувства”

Учениците изразяват какви чувства може да изпитва човек в рамките на един най-обикновен ден. Учениците получават работен лист “Микс от чувства”. На дъската са написани четири групи чувства.  Пред класа се прочитат следните твърдения: 

  • Когато си тъжен, може също да си и …
  • Когато си щастлив, може също да си и …
  • Когато си ядосан, може също да си и …
  • Когато се страхуваш, може да се чувстваш и..

Задачата на класа е да ги свържат с подходящата група чувства.

3. “История с емоции” 

  • Невербална комуникация на чувствата

Учениците подобряват уменията си за емоционална комуникация, като се научават да разбират значението на различните жестове, на позицията на тялото и тона на гласа.

  • Управление на емоциите и развитие на самоконтрол

Целта е учениците да се научат да отправят позитивни послания към себе си, за да контролират своите мисли и поведение в различни ситуации. По време на дискусия с класа се обсъжда колко е важно да мислим позитивно и да преодоляваме своите страхове и притеснения. На учениците се раздава работен лист “Позитивно мислене”. От едната му страна трябва да напишат притеснение, а от другата – позитивна мисъл, свързани със ситуацията. Обсъжда се гневът и причините, които ни ядосват. Учениците попълват работен лист “Гняв” и  споделят личен опит. Разпределят се в малки групи, за да обсъдят ситуация и заедно обмислят различни конструктивни варианти на реакция. Разкриват идеите си пред класа.

4. Изработване на постер “Моят най-добър приятел” и “Ние сме приятели”.

5. Четене на приказки за приятелството.

6. Изработване на “Пътуващо албумче” за приятелството, което посети по-голямата част от семействата от класа. В него всяко семейство сподели своите виждания за приятелството.

  • Месец декември

1. Изработване на коледна картичка

Учениците изработват картички с послание за съученик от класа и ученици от училището от Русе, които изпращат в електронен вариант.

2. Изработване на “Табло на приятелството, задружността и знанието” –  междуучилищен проект с учениците от Русе.

tablo na priatelstvoto zadruzhnostta i znanieto

3. Кутия на спомените

Учениците са в кръг. Трябва да помислят за скорошни прояви на уважение, доброта или услужливост в класа и да ги споделят с останалите.

Учителят е подготвил малка картонена кутия. Обяснява им, че това е кутията на спомените, която всеки от нас носи в себе си. Учителят пита: “Как бихте искали да бъдете запомнени от другите?”. Учениците споделят мислите си.
Раздават се листчета. На тях трябва да напишат две положителни качества, с които биха искали да бъдат запомнени. Учениците ги споделят на съучениците си и след това пускат листчето в кутията. Разказват какво могат да направят в настоящия момент, така че хората да ги запомнят с качествата, които току-що са посочили.

  • Месец януари

Създаване на отворени пространства с обособени кътове за творческа работа

Учениците се групират по тяхно желание. Сами решават какво да изработят. Заниманията се провеждат в обедната почивка или в големите междучасия. Някои ученици се занимават с изкуство в едната част на залата, докато други се събират в противоположната част, за да играят шах или да решават математически задачи. Някои изработват картички, други – бижута, трети – цветя от хартия, четвърти – строят с Лего.

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?

Добрата практиката подпомага комуникацията учител – ученик, учител – родител и учител – учител, което отваря вратите на взаимопомощ, подкрепа и доверие в името на учениците. Госпожа Тотова е учител, който забелязва нуждите на учениците си и насочва вниманието им към изграждане на увереност в себе си, свободна комуникация, положителна нагласа към образователната институция.

След прилагането на добрата практика учителката забелязва, че:

  • се подобрява емоционалната интелигентност на учениците – научават се да разпознават и регулират своите емоции, което ще им помогне да се справят със стреса и предизвикателствата.
  • имат по-добри социални умения – развиват се умения за комуникация, емпатия и сътрудничество, което улеснява взаимодействието им с връстниците и с възрастните.
  • повишават академичните си успехи – учениците с добри социално-емоционални умения се концентрират по-добре и имат по-висока мотивация за учене, затова постигат по-високи резултати в  училище.
  • се научават да управляват по-добре стреса – придобитите умения  помагат на учениците  да се справят по-ефективно с трудни ситуации и емоции.
  • намаляват конфликтите и агресивните прояви в класната стая.
  • учениците имат по-високо самочувствия и самоуважение.

Госпожа Павлина Тотова прилага иновативни методи, които провокират ученето чрез преживяване и работа в екип и в часовете по човекът и обществото, както и в часовете по български език.

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

За автора на практиката

Павлина Тотова
Начален учител
Г-жа Тотова е учител от 4 години. Преподава на ученици от начален етап, ГЦОУД в Средно училище "Христо Смирненски" - гр. Брезово. “Възпитаничка съм на ПУ „П. Хилендарски“, където завърших двете си магистратури – “Български език” и “История и ПНУП”. За мен училището е дом, уют и иновативност. Казват, че да си учител е призвание. То е нещо повече – приключение, предизвикателство… защото всеки ден трябва да измисляш по нещо ново и интересно, трябва да си сверяваш часовника и да си в крак с иновациите. Тук в класната стая се случва магията. Тук съм силна и се чувствам сигурна. Тук сме аз и учениците. Запознаваме се с големия свят, говорим, ,,пътуваме”, мечтаем!”, споделя г-жа Тотова.

Още полезни статии:

План за действие по модел
Работа в екип

План за действие по модел

При работа върху по-дългосрочен проект, учителят изработва структурата на проучването в темплейт, който учениците трябва сами да попълнят и да разпределят задачите и времето за

Сподели на представител от другия екип
Работа в екип

Сподели на представител от другия екип

Една чудесна стратегия за изграждане на увереност в говоренето е споделянето на темата и аргументите с представителите на друг екип. В края на груповата задача

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали