Наставничество за начинаещи учители – защо е важно?

Знаете ли, че 75% от начинаещите учители напускат системата до пет години?

Основната причина за тези тревожни данни е липсата на качествена и ефективна подкрепа за учителите, които са в началото на професионалния си път. Макар наставничество да съществува в образователната система, няма структурирана и ефективна програма за въвеждане на новоназначени учители в професията. 

Какво е наставничество?

Наставничеството е процес, регламентиран от Министерството на образованието и науката (МОН), при който по-опитен педагог предоставя подкрепа и насоки на начинаещ учител с цел по-бързото му адаптиране към училищната среда и професионалните изисквания. Наставникът споделя добри практики, педагогически подходи, предоставя емоционална подкрепа и дава насоки за професионално развитие и за ежедневните задължения.

Само 30% от учителите в държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) споделят, че са участвали в регулярни и структурирани дейности за въвеждане в професията в своите училища, а само 22% имат назначени наставници.    

Това пречи на новите педагози да развият и надградят успешно уменията си, да са ефективни в преподаването и в съвместната работа с колеги и родители. Стига се до разочарование и чувство за несправяне, които ги карат и да напуснат професията. Това се отразява негативно на учениците, които не получават образованието, от което се нуждаят.

Международният проект NEST за подкрепа на начинаещи учители

Поради тези причини в периода 2021 – 2023 г. международният европейски проект NEST (Novice Educator Support and Training) потърси отговора на въпроса как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и през какви обучения и подкрепя да преминат техните наставници. Проектът се осъществи в пет държави в Европа – България, Испания, Австрия, Белгия и Румъния, с независима външна оценка на изследователите от университета в Дуисбург – Есен – Германия. 

В България през обученията и подкрепата в двете години на проекта преминаха старши експерти от 14 регионални управления на образованието, които развиваха и надграждаха уменията си за подкрепящо наставничество на начинаещи учители (с до 5 години опит в системата на образованието). 

Всеки от старшите експерти подкрепяше по трима начинаещи учители (общо шест за двете години участие в проекта), като основните дейности бяха свързани с наблюдение на учебни часове, провеждане на рефлексия след наблюдение и набелязване на следващи стъпки с цел повишаване педагогическите умения и увереност на начинаещите педагози. 

Като партньори в изпълнението на проекта на национално ниво участваха Министерство на образованието и науката, Синдикат „Образование“ към КТ ,,Подкрепа” и фондация „Заедно в час“ – координатор на международния консорциум. 

NEST се реализира по Ключова дейност 3: Подкрепа за реформиране на политиките на Програма „Еразъм+“ и е финансиран от Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура на Европейската комисия. 

Повече за дейностите, осъществени по линия на проекта, може да видите на сайта на Заедно в час.

Защо наставничеството е важно?

Участието на учителите в програми за въвеждане в професията и наставничество се отразява положително в две посоки – учениците учат по-ефективно, а новите учители са по-уверени в преподавателските си умения и по-удовлетворени от работата си. 

Наставничеството насърчава културата на сътрудничество и взаимна подкрепа в училище и подпомага професионалното развитие, както на опитните, така и на новите учители. 

Ефективното наставничество включва:

  • структурирана програма за въвеждане в професията за нови учители 
  • качествена подготовка и условия за работа на наставниците на новите учители.   

Ефективното наставничество е структуриран процес на взаимно учене. Учителят учи и гради уменията си. Наставникът учи как да помага точно на този учител да постигне желаното в класната стая.

Какви насоки дава МОН за наставничеството?

Според указанията в НАРЕДБА № 15 ОТ 22 ЮЛИ 2019 Г. ЗА СТАТУТА И ПРОФЕСИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА УЧИТЕЛИТЕ, ДИРЕКТОРИТЕ И ДРУГИТЕ ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛИСТИ на МОН, в сила от 02.08.2019 г.) за учител – наставник на новоназначени учители може да бъде определен старши или главен учител. 

Въвеждащата квалификация – за адаптиране в образователната среда и за методическо и организационно подпомагане – е задължителна за педагогическите специалисти, които:

а) са постъпили за първи път на работа в системата на предучилищното и училищното образование;

б) са назначени на нова длъжност, включително по управление на институцията;

в) заемат длъжност след прекъсване на учителския си стаж за повече от две учебни години;

г) ще прилагат нови или променени учебни планове и учебни програми в училищата и програмни системи в предучилищното образование 

Тя може да се организира в рамките на вътрешноинституционалната квалификация. Работодателят определя наставник в срок до два месеца от встъпването в учителска длъжност на педагогическия специалист. Наставникът подкрепя новоназначения учител в процеса на адаптирането му към учителската професия и го подпомага методически и/или административно при изпълнението на задълженията му като класен ръководител и др.

Обучение за учители за менторство и подкрепа

Съвети за ефективно наставничество на начинаещ учител

В тази поредица от статии ще намерите насоки и инструменти за ефективно наставничество на начинаещи учители, базирани на опита от проект NEST. 

Ако сте директор или заместник – директор – може да взаимствате идеи и конкретни подходи при осъществяване на контролната дейност, както и за структуриране на план за подкрепа на новоназначени учители, а ако сте учител – наставник – идеите, подхода и инструментите ще ви помогнат за  по – качествено структуриране и осъществяване на дейностите в подкрепа на начинаещите учители. 

Препоръчваме да се запознаете с поредицата от статии в следната последователност, която следва логиката на първоначално изграждане на сътрудничество между новоназначен учител и неговият наставник; подготовка за наблюдение на учебен час; осъществяване на наблюдение на учебен час; обсъждане на наблюдението между начинаещият учител и неговият наставник. 

Продължете нататък с темата:

  1. 5 стратегии за изграждане на доверие между наставник и начинаещ учител 
  2. План за подкрепа на начинаещ учител – практически инструмент
  3. Как ефективно да наблюдаваме учебен час като наставници
  4. 5 насоки за наставници как да „четем” плана на урока 
  5. Как да даваме ефективна обратна връзка – 3 работещи насоки за наставници
  6. „Активно слушане” вместо активно говорене: Как да помогнем на учителя да слуша, чува и осмисля себе си?
  7. Трудните разговори в дейността на наставника – как да се справим
  8. Как да завършим учебната година в ролята си на наставник?

Цялата поредица от статии по темата вижте в страницата за наставничество.

 

Още полезни статии:

Менторство на учители

,,Активно слушане” вместо активно говорене

Защо наставникът да развива уменията си да ,,слуша активно” и как изглежда това умение на практика?  В едно първоначално обучение за наставници при демонстрация на

Наставничество - изграждане на доверие
Образователен мениджмънт

5 стратегии за изграждане на доверие между наставник и начинаещ учител

В основата на всички пълноценни отношения между хората стои доверието. В това число влиза и ефективното професионално сътрудничество между начинаещ учител и неговия наставник.  Ако

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали