Социално-емоционално учене – 5 стъпки към училището-мечта

Социално-емоционалното учене представлява развиването на социални и емоционални умения у учениците, които да им позволят да бъдат успешни, целенасочени, осъзнати. Изследванията показват, че развиването на тези умения е ключово за училищния, академичния и кариерния успех на учениците. (1) Звучи добре, нали?

Но опитът показва още, че внедряването на социално-емоционалното учене в цялото училище води до изключително добри резултати в представянето на ученици и учители. (2) Какво означава това? Означава, че включването на социално-емоционалното учене като част от учебния процес във всеки час, във всяка класна стая, във всеки извънкласен проект ще:

  • повиши училищния успех на учениците;
  • подобри представянето им на олимпиади и състезания;
  • подобри резултатите им на матури, НВО, кандидат-студентски изпити;
  • ще подобри климата в класната стая;
  • ще подобри отношенията ученик-ученик, учител-ученик и учител-родител.

Ако това те е запалило да опиташ внедряването на социално-емоционалното учене на ниво училище, в следващите редове ще видим как стъпка по стъпка да го направиш.

В случай, че темата е все още нова за теб, може да прочетеш повече в статията ни “Социално-емоционално учене – какво е това?”. Ако се чудиш дали наистина социалните и емоционалните умения са толкова важни, надникни в статията “Защо социално-емоционалните умения са важни?”. Ако си учител, който не спира да се развива, то статията ни “5 социално-емоционални умения, които всеки учител трябва да има” е точно за теб.

Стъпка 1 – Създайте солидна основа!

Съберете екип
Всички знаем, че за да построим нещо устойчиво във времето, имаме нужда от здрава основа. А най-солидната основа за едно училище е добре работещият екип. Как ти и колегите ти да изберете членовете му? Най-разумният подход би бил да включите учители от различни специалности. Например един учители по информатика, един по български език, един по езици и един по изкуства. Сигурна съм, че разбра идеята. Нека преподават и в различни възрастови групи – начален етап, прогимназиален етап и гимназия. Разбира се всичко зависи от контекста на вашето училище – може да сте начално училище и изобщо да нямате учители, преподаващи в гимназиален етап. Съобразете се с вашата ситуация. Но не забравяйте – екипът трябва да е разнообразен.

Добре, избрали сте колегите, които да се включат в екипа по внедряване на социално-емоционално учене в училище. Това достатъчно ли е? Не е! Посочването на учителите, които да сформират екипа, не е достатъчно, за да го направите функциониращ. Всеки член на екипа трябва да има ясна представа каква е неговата роля. Например един може да е отговорен за това да помага на колегите да прилагат практики за развитие на социални и емоционални компетенции в час. Друг може да е отговорен за идентифицирането на най-успешните от тях. А трети може да  организира тематични срещи и обучения за всички учители в училище.

Но и това не е достатъчно! Динамиката и взаимоотнношенията в екипа са изключително важни, за да работи той успешно. Вие като членове трябва да се чувствате спокойни да изразявате несъгласие. Но трябва и да умеете да го правите по конструктивен и позитивен начин. Атмосферата трябва да предразполага към това всички да дават идеи и решения.

Затова инвестирайте време в създаването на правила и очаквания за работата на екипа. Връщайте се към тях всеки път, когато забележете, че екипът не работи по конструктивен и ефективен начин.

Споделете с всички

За да създадете устойчивост на вашия проект за развиване на социални и емоционални умения, е важно да информирате всички страни, които имат отношение. Запознайте учителите и администрацията с начинанието. В никакъв случай не пропускайте родителите и учениците. Ако училището има спонсори и партньори – запознайте и тях. Тоест, в 4 лесни стъпки:

1. Привлечете ръководството.

2. Представете идеята на учителския колектив.

3. Организирайте родителска среща.

4. Представете проекта на всяко едно дете в училище.

Добре, разбрахте ме – споделяне, споделяне и пак споделяне. Но как да направите споделянето качествено? Важно е не просто да съобщите, че в училището ще се учат социално-емоционални умения, а да коментирате по-задълбочено с всички изброени страни:

  • Защо социалните и емоционални компетентности са толкова важни?
  • Как социалните и емоционални умения ще помогнат на ръководство , учители, родители, ученици?

Ако не сте сигурни в отговорите на тези 2 въпроса – спокойно! Ние имаме 2 страхотни статии посветени точно на тях: “Социално-емоционално учене – какво е това?” и “Защо социално-емоционалните умения са важни?”

Комуникирайте двупосочно

Двупосочно? Това означава, че е важно не само вие като екип да съобщавате различни решения на останалите учители, на родителите и учениците, но да им дадете възможност те също да могат да се свържат с вас. Тоест, създайте механизми, чрез които всички останали страни (ученици, учители, родители, партньори, администрация) могат да комуникират с екипа – да дават своята обратна връзка, предложения и възражения. Дали ще е ежемесечна среща, дали ще е кутия за предложения, дали ще се случва на учителския съвет – изберете най-подходящият начин за вашето училище.

Стъпка 2 – Направете план!

Създайте споделена визия

Няма как да стигнем някъде, ако не знаем къде искаме да стигнем, нали? Затова ви е нужна визия. Определете къде искате да стигнете. Създайте своята споделена визия конкретно за вашето училище, вашите учители и вашите ученици.

Защо споделена? Защото няма как да мотивирате цялата училищна общност да се включи в развиването на социални и емоционални умения, ако те не споделят, не разбират и не се идентифицират с тази визия. Чуйте техните стремежи, надежди, цели. Попитайте ги за тяхното лично “Защо?” След това включете чутото във визията. Именно чрез споделената визия ученици, учители, ръководство и партньори ще се чувстват отгворни и ангажирани за напредъка по развитието на социално-емоционални компетентности в училище.

Споделена визия – звучи добре. Но как се прави споделена визия?
Не се притеснявайте и за това. Ето примерни въпроси, които могат да ви помогнат в изграждането на споделена визия. Задайте ги към всички засегнати страни:

  • Какво искаме всички наши ученици да знаят и могат, когато напуснат училище?
  • Кои са уменията, които ще помогнат на всички наши ученици да достигнат пълния си потенциал?
  • Каква искаме нашата училищна общност да бъде? Как искаме тя да звучи? Как искаме тя да се усеща? Как искаме тя да изглежда?
  • От какво имат нужда децата и възрастните, за да се развиват и процъфтяват в нашето училище?

Дайте 10 минути на всеки да нахвърля идеите си. След това нека ги обедини в 2-3 изречения. Когато приключите, преминете към споделяне в малки групи. Нека всяка малка група определи къде са пресечните точки в споделеното от участниците. На тази база ще стъпи вашата споделена визия. (3)

Определете къде сте сега

За да знаете как и накъде да продължите, трябва да разберете къде се намирате в момента. Затова проучете какво е било правено в училище за развиване на социално-емоционални умения, емоционална интелигентност или умения на 21 век. Свържете се с учителите, които обикновено движат подобни проекти. Може би педагогическият съветник или училищния психолог също са работили в тази посока с учениците.

Така ще установите върху какво може да стъпите – какви са вашите ресурси. Ще разберете и от какво още имате нужда.

Създайте план за действие

На база на всичко това – вашата визия, ресурсите и нуждите – направете план за действие. Отбележете ясни цели. Обвържете ги с конкретни срокове за изпълнение. Посочете кой за какво е отговорен и каква роля има. Помислете за нуждите си – може би имате нужда от още обучение или от определен бюджет за организиране на училищни събития, свързани със социално-емоционалните умения? Конкретизирайте как ще адресирате тези нужди.

Стъпка 3 Подобрете социално-емоционалните умения на учителите!

Опитът показва, че учителите развиват социални и емоционални умения у учениците по-успешно, когато училището инвестира в подобряване на социалните и емоционални умения на самите учители. (4) 

Децата учат от това, което виждат, че ние правим, а не от това, което им казваме, че трябва да се прави. Така че няма как да очакваме, че те ще надграждат своите социални и емоционални умения, ако не им показваме чрез личния си пример как ние подобряваме своята емоционална интелигентност. Но и за това не се притеснявайте! Как изглеждат социално-емоционалните умения за учителите може да прочетете в нашата статия “5 социално-емоционални умения, които всеки учител трябва да има”.

Според изследване на Галъп в САЩ през 2014, учителската професия е сред най-стресиращите професия. Затова и подпомагането на социалните и емоционални умения на учителите е ключово за осигуряването на психическото и физическото им здраве, а оттам и на здравето на учениците.

Добре. Прочетохте нашата статия. Но какво още да направите?

Учете се

Никой не се ражда научен. Нито пък има “таван” на знанията и уменията ни. Човек се развива, докато е жив. Затова подкрепете учителите в собственото им професионално и личностно развитие.

  • Предразположете възрастните в училище да рефлектира върху своите собствени социални и емоционални умения. Обсъждайте как вие като учители можете да разширявате капацитета си за развиване на емоционална интелигентност у учениците;
  • Насърчете училищния екип да изследва собствените си предразсъдъци към определени ученици, етнос, пол, възрастова група и др. Може би между вас битуват убеждения като: “Момчетата не трябва да показват емоции”, “Дванадесетокласниците не се интересуват от учене”, “Момичетата преиграват чувствата си”, “Петър не може да изкара повече от 3 по математика”, “Ромите не учат висше образование” и др.
  • Поощрявайте учителите да развиват и надграждат уменията си постоянно. Култивирайте нагласа за непрекъснато развитие и растеж;
  • Осигурете възможност учителите да посвещават време на грижа за себе си и за събиране на нови сили. Например може да организирате срещи за разведряване веднъж седмично в учителската стая;
  • Помогнете на учителите да направят собствен персонализиран план за развиване на личните си социални и емоционални умения.

Сътрудничете си

Помислете как да засилите сътрудничеството между учителите. Може да създадете партниращи си двойки учители, които да се подпомагат по отношение на надграждането на социално-емоционалните си умения. Включвайте темата за подобряването на социалните и емоционални умения на учителите и по време на учителския съвет, на срещите на методическите обединения и др. Вече и в България съществуват училища, които имат своите ефективно функциониращи Професионални Учебни Общности (ПУО). Защо да не създадете такава общност и във вашето училище?

Упражнявайте се

Прилагайте социалните и емоционалните си умения във всяка възможна ситуация – по време на час, при срещи с родители, по време на учителски съвет, при разговор с колеги. Включвайте се в обучения, които засягат по някакъв начин усъвършенстването на социалните и емоционални умения на учителите. Използвайте всяка възможност да тренирате и подобрявате собствената си емоционална интелигентност.

Стъпка 4 – Подкрепете социално-емоционалното учене на учениците

Най-накрая стигнахме и до учениците. Но учениците не се учат само от това, което се случва в класната стая, но от още много други взаимодействия като например с приятели, семейство, музикални и спортни идоли и др. Затова е изключително важно вие като училищен екип да привлечете колкото може по-голяма част от средата вашите ученици. Това означава да запалите по развиването на социално-емоционални умения и емоционална интелигентност семействата на учениците, партньорите на училището, общността. Обърнете внимание и на атмосферата в училище и класната стая. Защото само така ще постигнете устойчив напредък.

Знам, звучи добре на теория. Но как да стане на практика? Не се притеснявайте и за това. Приготвили сме ви няколко идеи:

Училището

  • Създайте подходящ училищен климат на взаимно уважение и чувство за сигурност. Тази стъпка е абсолютно задължителна, за да продължите напред!
  • Дайте трибуна на учениците (например ученическия парламент). Нека се чуе гласът им. Вслушвайте се в това, което те казват.
  • Изберете такъв подход в дисциплината, че той да подкрепя развиването на социално-емоционални умения у учениците. Опитайте се да не повишавате тон, не бъдете язвителни, саркастични, не уронвайте самочувствите на учениците (все пак вие самите трябва да демоснтрирате социални и емоционални умения). Когато има нужда техните действия да бъдат критикувани, направете го като обсъждане. Нека те сами да дадат предложение как нещата могат да бъдат подобрени.

Класната стая

  • Създай атмосфера на взаимно приемане и разбиране в класната си стая. Създай чувство на сигурност и принадлежност. Не наказвай учениците, а опитай да ги вдъхновиш. Так те сами ще искат да се държат добре. И отново: без такава атмосфера, няма как да напредвате.
  • Интегрирай развиването на социални и емоционални умения в уроците си. Използвай всяка възможна ситуация по време на урока, за да развиваш различните аспекти на емоционалната интелигентност на учениците си.
  • Давай напълно ясни инструкции какво очакваш от учениците да демонстрират във връзка със социалните и емоционалните им умения. Например, ако даваш групова задача, то съвсем открито съобщи на децата какво е поведението, което очакваш от тях и защо то ще покаже, че умело управляват взаимоотношенията си.

Семейството

Всички знаем, че семейството е изключително важно. Няма как вие като училищен екип да постигнете значим напредък, ако не привлечете родителите на своя страна. Затова ги запознайте със смисъла на развиването на социални и емоционални умения. Запалете ги в това и те да сътрудничат в развиването на емоционалната интелигентност на своите деца. Ако не са сигурни как, покажете им – поканете ги в класните си стаи, организирайте специална среща на тази тема или изберете друг подход според конкретния случай.

Общността

Привлечете общността – представете вашия проект на администрацията на вашето населено място. Запознайте близкото читалище или младежки център. Създайте общност от съмишленици, които да подкрепят социалното и емоционално учене на вашите ученици. Това дори може и да е училище от друго населено място, с което да си партнирате. Колкото повече страни са ангажирани, толкова по-голям и бърз ще е напредъка на вашите ученици и толкова по-силно ще е удовлетворението на учителите. Какво по-хубаво от това?

Стъпка 5 – Подобрявайте се. Постоянно!

Внедряването на социалното и емоционалното учене на ниво училище е процес, при който ще срещате различни предизвикателства. Понякога ще взимате добри решения за преодоляването им, а друг път не чак толкова. Често ще ви хрумват нови идеи как е можело да направите всичко по много по-“правилен” начин. Това е нормално! И освен това е много хубаво. Защото, за да постигнете целите, които сте си поставили за напредъка на учениците в социалните и емоционалните им умения, има нужда постоянно да адаптирате и подобрявате плана си. Затова:

  • Следвайте плана, който направихте в Стъпка 2
  • Проследявайте напредъка си
  • Рефлектирайте върху това доколко сте напреднали
  • Адаптирайте и променете плана си според това как и доколко напредвате
  • Периодично повтаряйте този цикъл

Уморихте ли се от всички тези стъпки? Може би си задавате един последен, но много важен въпрос. Нека се опитам да позная?

Защо да развиваме социални и емоционални умения във нашето училище? Това са твърде много усилия!

Може би защото искате да работите в позитивна и конструктивна среда? Може би защото искате да сте по-малко стресирани от работата си? Може би защото искате да се прибирате вкъщи удовлетворени и щастливи от изминалия работен ден? Може би защото искате да работите с колеги, които са мотивирани, напредничави и показващи висок професионализъм? Може би защото искате да чувствате родителите “на ваша страна”? Може би защото искате да видите как учениците ви израстват и процъфтяват пред очите ви и благодарение на вашите усилия? Може би защото искате да видите учениците си успели възрастни един ден?

Което и да е от тези “може би”, то напълно си заслужава усилията!

 

 

Използвана литература:
1. How Social-Emotional Learning Help Children Succeed in School, the Workplace, and Life, Committee for Children

2. It’s Time to go All-in for Social-Emotional Learning by Social & Emotional Contributor

3. Develop a Shared Vision for Schoolwide SEL by CASEL Organization

4. Collaborative District Initiative, CASEL Organization

Статията е базирана на CASEL Guide To Schoolwide SEL

Още полезни статии:

Култура на класната стая

Сутрешни срещи – практики за изграждане на общност в класната стая

Сутрешните срещи са училищна практика за управление на класната стая, използвана за справяне с нуждите от социално-емоционално обучение на учениците. Това е практика, която позволява

Емоционална интелигентност
Социално-емоционално учене

Емоционална интелигентност – 35 конкретни упражнения за развитието й

Какво е емоционална интелигентност? Емоционалната интелигентност e умението да разпознаваш и управляваш своите емоции, да разпознаваш емоциите на околните и да се приспособяваш към тях.

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.