Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

Ако преподавате по математика в пети клас, вероятно и вие сте се сблъсквали със затруднението на учениците да вникнат в същността на обикновените дроби. Често те не успяват да си представят как би изглеждала на практика дадена обикновена дроб, а това е в основата на осмислянето и способността им да прилагат тези знания в реални битови ситуации. Ако и вашите петокласници имат този проблем, може би е време да опитате да направите ПБО в часовете по математика.

В тази статия ще ви представя един необичаен, любопитен и дори магичен проект за обикновените дроби, който можете да използвате в часовете си.

В този проект учениците влизат в ролята на магьосници, които трябва да съставят различни видове отвари. С помощта на учителя и предварително подготвени обучителни материали, учениците могат да вникнат в същността на обикновените дроби, да видят как изглеждат и да усвоят основните действия с тях. В зависимост от целите, които си поставите, можете да проведете този проект както индивидуално, така и в малки групи. 

Защо ще ви хареса този проект?

  1. Докато приготвят отварите, учениците ви наистина ще се забавляват. Рецептите за отварите са забавни, а съставките за приготвянето им със сигурност ще провокират креативната мисъл и междуличностната комуникация.
  2. Работейки по този проект, учениците могат да видят как изглежда на практика всяка една обикновена дроб, как тя може да се трансформира в друга след съкращаване, а също и как неправилните дроби се превръщат в смесени числа и обратно, смесените числа – в неправилни дроби.
  3. Проектът е лесен за осъществяване, не изисква много подготовка и може да се проведе както в рамките на един учебен час, така и като елемент от няколко урока по математика. Учениците могат сами да изследват новия материал и да оценят представянето си.
  4. Можете да използвате този проект и за оценяване на усвоените знания. При всяка правилно приготвена отвара, можете да предложите на учениците друга рецепта, която е от по-високо ниво на трудност. Така можете едновременно да видите напредъка на всеки ученик, да провокирате желанието за прогрес и да запълните наличните пропуски.

Преди началото на проекта…

Трябва да направите няколко дребни приготовления, преди да запознаете учениците с проекта. За всеки ученик или група ученици, трябва да подготвите:

  • Съставки за отварите
  • Карти с рецепти
  • Котел

Съставки за отварите

Съставките за отварите са най-разнообразни реални или приказни растителни и животински видове. В зависимост от вида на отварата и нейната сложност, съставките са различни. Всички те обаче са представени от четири цвята геометрични фигури – зелени триъгълници, черни квадрати, оранжеви кръгове и лилави шестоъгълници. По този начин учениците ще получат всички зелени съставки от рецептите за отвари във вид на зелени триъгълници, разделени на определен брой еднакви части.

Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

Можете да свалите всички съставки от PDF документа.

Карти с рецепти

За всяка рецепта има отделна карта, която съдържа няколко задължителни елемента:

  • Име на отварата – повечето имена са извадени от поредицата книги за Хари Потър.
  • Изображения на съставките – всяка рецепта съдържа различни съставки, в зависимост от вида на отварата. Във всички случаи обаче, те са основно в четири цвята – зелен, оранжев, черен и лилав.
  • Количества на съставките – изобразени са във вид на обикновени дроби или действия с тях.
  • Трудност на отварата – пергаментът, върху който е изписано името на всяка отвара, показва трудността й на приготвяне. 

Най-лесните отвари са обозначени със зелен пергамент. При тях количеството на всяка съставка е изобразено като правилна обикновена дроб, която учениците имат налична в листовете със съставки. Единственото, което трябва да направят, е да открият коя от фигурите е разделена на необходимия брой парчета и да изрежат указания брой от тях.

Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

Следващото ниво на трудност са отварите с розов пергамент. В тези рецепти има съкратими дроби и прости действия с тях. Този тип задачи позволява на учениците да видят как две обикновени дроби, макар и различни (например две четвърти и една втора), могат да представляват една и съща част от цялото. 

Трети по сложност са рецептите със син пергамент, в които има неправилни дроби и действия с тях, които изискват превръщането им в смесени числа.

Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

При приготвянето на тази отвара на учениците ще им бъдат нужни седем шести пера от феникс. Тъй като едно перо се състои от шест шести, учениците ще трябва да съобразят, че седем шести всъщност е същото като едно цяло перо плюс една шеста.

Най-трудни са отварите с кафяв пергамент. Количествата на съставките в тях са представени от комбинации от събиране, изваждане, умножение и деление на обикновени дроби. За приготвянето на тези отвари учениците ще трябва да могат да намират най-малко общо кратно, да съкращават и да спазват последователността на действията.

Можете да изтеглите всички рецепти от PDF документа.

Котел

Всеки магьосник трябва задължително да разполага с котел за отвари. Затова, ако искате да направите преживяването още по-автентично, можете предварително да подготвите по един котел за всеки ученик или екип. Идеална за целта е техниката папие-маше, с помощта на която всеки ученик би могъл съвсем сам да си изработи своя котел за отвари, като използва стари вестници, листа от стари тетрадки или брошури от супермаркети, лепило и съвсем леко издут балон.

Безплатен бюлетин с ресурси

Запиши се, за да получаваш всяка седмица практични ресурси и идеи

Да забъркаме многоликова отвара с обикновени дроби! Няколко идеи за ПБО по математика

В края на проекта…

Не бива да забравяте и рефлексията. Чудесен завършек на всеки проект е анализирането от страна на учениците на тяхната собствена работа и проявените емоции по време на процеса. Това помага на учениците да подобряват ученето си, да откриват своите силни и слаби страни, да развиват емоционалната си интелигентност, а също и да откриват подходящи за тяхната индивидуалност методи за справяне с трудностите.

 

Практиката е вдъхновена от поредицата книги на Дж. К. Роулинг за “Хари Потър” и “Фантастични животни и къде да ги намерим” и е изпитана в класната стая на автора.

Още полезни статии:

Ученическо самоуправление
Гражданска активност

Ученическо самоуправление

Цел Възрастова група Време за предварителна подготовка Време в час Учениците изпълняват правата и задълженията си. 12-18 години Около 1 астрономически час В зависимост от

Групиране по критерии
Критично и аналитично мислене

Групиране по критерии

Тази стратегия помага на учениците да откроят различни характеристики на отделните елементи от проблема, като фокусира вниманието им към идентифициране на сходни и/или повтарящите се

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.