Себеприемане, емоционални граници и грижа за себе си или как десетокласници се учат да (се) обичат

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Цели по умения и предметно знание:

  • Идентифицират своите положителни лични качества;
  • Разбират значението на понятието “емоционална граница” и умеят да я поставят;
  • Създават план за грижа за себе си и използват конкретни методи в ежедневието си.

Необходими материали:

  • Презентации по разглежданите теми, казуси за разрешаване, работни листове.

Учителите все повече осъзнаваме, че новото поколение израства в свят на технологии и понякога усеща липса на пълноценно общуване в семейството и училище. Галена Миланова, учител по английски език в АЕГ “Гео Милев” – гр. Русе, забелязва в учениците си липсата на толерантност и силно изразена липса на отговорност по отношение на междуличностното общуване и учебния процес. 

Тя осъзнава, че за да преодолеят тези предизвикателства, нейните ученици първо трябва да открият себе си, за да съумеят да проектират положителните си качества, а не страховете, върху другите. “И тъй като на училище се ходи, за да се учи, сметнах, че учебният час е най-добрият инструмент да се преподадат насоките за личностно израстване”, споделя г-жа Миланова.

КАК ДА ПРИЛОЖИМ? 

Проектът “Толкова години образование и никой не ни научи да обичаме себе си” се реализира за три седмици в рамките на три часа на класния ръководител. Идеята е да се излезе извън рамките на стандартните теми, за да се покаже друга страна на образованието – житейските уроци, които ежедневно се случват, но не винаги има кой да ги чуе, обясни и окаже подкрепа. 

Трите урочни единици са смислово свързани и се надграждат. В тях са заложени техники, стратегии и съвети за личностно благополучие, емоционално израстване и самоприемане чрез поставяне на здравословни граници.

Урок 1: Самоприемане – Първата стъпка към любовта към себе си 

Нужни материали: Презентация за себеприемането, лична карта на растежа за всеки ученик. 

Цели: Учениците ще разберат какво е себеприемане и защо е важно за психическото здраве, ще идентифицират положителни лични качества в себе си и ще започнат да развиват умения за себеприемане. 

Първа стъпка: Въведение

Теоретична част се поставя в началото, като цели да обясни на учениците както означава себеприемане и защо е важно. Например, приемайки себе си ние намаляваме стреса и тревожността, укрепваме самочувствието си, увереността и подобряваме връзките с други хора. 

Втора стъпка: Практическата част

Всеки ученик попълва своята лична карта на растежа, като отбелязва силните си страни и областите си за подобрение. Учениците работят самостоятелно, след което следват въпроси за рефлексия като „Какво откри в себе си, което те прави горд/а?“ и групова дискусия по въпроса “Какво означава за нас себеприемането”.

В края на дейността учениците обсъждат техники и лични преживявания, свързани с изразяване на благодарност и ежедневни афирмации като част от положителното възприемане на вътрешния “Аз”. 

Трета стъпка: Домашна работа

Всеки ученик се упражнява ежедневно да изразява любов към себе си. Младежите имат задача да прилагат разглежданите в клас техники, за да се научат да се приемат такива, каквито са.

Урок 2: Емоционални граници – Как да поставяме здравословни граници 

Нужни материали: Презентация за емоционалните граници, казуси за работа по групи 

Цели: Учениците ще разберат значението на емоционалните граници, ще се научат как да разпознават и поставят здравословни граници, ще идентифицират ситуации, в които границите им не са били уважавани, и ще се упражняват да поставят такива. 

Първа стъпка: Въведение

Теоретичната част обхваща запознаване с понятието “емоционална граница” и обсъждат защо границите са важни.

Втора стъпка: Практическа част

1. Учениците работят в малки групи и се упражняват да поставят здравословни граници в различни ситуации при предложени примерни сценарии от презентацията и с идеи за отговор.

Примерни казуси: 

  • Приятел иска услуга, която не ти е удобно да направиш. 
  • Близък ползва вещите ти без разрешение.

2. Всяка група работи по казус, който обсъждат и дават предложения за поставяне на здравословни граници. В края на упражнението учениците споделят как се чувстват, когато поставят граници.

3. Дискусия по следните въпроси:

  • Какво научихме за поставянето на граници? 
  • Как се чувстваме, когато защитаваме емоционалното си пространство? 

Трета стъпка: Домашна работа

Учениците разглеждат предложените линкове за по-задълбочено четене и попълват въпросника, поставен в първия линк от презентацията.

Урок 3: Грижа за себе си – Практически стъпки за любов към себе си 

Нужни материали: Презентация за грижа за себе си

Цели: Учениците ще се научат на конкретни методи за грижа за себе си и ще създадат план, който могат да прилагат в ежедневието си. 

Първа стъпка: Ангажиращ въпрос

Преди теоретичната част, учениците отговарят на въпроса “Как се грижиш за себе си”. Те регистрират отговорите си в menti.com, за да съберат възможно най-много нагласи и мнения.

Втора стъпка: Въведение

Следва теоретична част, в която се обяснява какво представлява концепцията за грижа за себе си и какви различни видове грижа има.

Трета стъпка: Практическа част

Учениците работят в групи, като всеки екип има зададена конкретна област, за която да предложи идеи. Младежите се водят от насочващи въпроси в презентацията, споделена от учителя. Следва изслушване на предложенията на всяка група. 

Четвърта стъпка: Обобщение

В края на урока с учениците се обсъждат следните въпроси: 

  • Научи ли се да поставяш по-ясни емоционални граници?
  • Успяваш ли да прилагаш грижа за себе си в ежедневието си?
  • Какво ще направиш утре, за да се погрижиш за себе си?

При традиционните методи на обучение, фокусът е поставен върху академични знания, а не върху социално-емоционалното развитие на учениците. Обучението по емоционална интелигентност, реализирано в тази практика, развива практически умения за личностно осъзнаване, себеприемане и саморегулация. Тези аспекти обикновено не са част от нито от учебните програми, нито от предлаганите теми за часа на класа, въпреки че учениците имат нужда от тях. 

Разглежданият подход е интерактивен, насърчава рефлексията и дава възможност на учениците да споделят лични преживявания и да оценяват своето развитие чрез анкети и въпросници. Практиката насърчава индивидуалността и личния опит, които често липсват в стандартните класни занятия. Това води до емоционална подкрепа и създава позитивна учебна среда, която отразява нуждите на съвременните ученици.

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?

По отношение на знанията, учениците се запознават с основните понятия като граници, грижа за себе си и себеприемане, като развиват и практически умения за прилагането им. Всички тези умения са ключови за тяхното самочувствие и увереност. Също така, учениците се учат да проявяват положителна нагласа към самообичта и грижата за емоционалното си благополучие, което помага за развитието на по-реалистична самооценка и емоционална устойчивост. Така се очаква те да станат по-толерантни към собствените си недостатъци и респективно към недостатъците на другия, както и да разпознават важността на личното пространство. 

Галена Миланова споделя: “Чрез проекта учениците започнаха да прилагат наученото, като показват повишена увереност и умение за саморефлексия. Това от своя страна доведе до по-малко конфликти в класа, по-голяма търпимост към чуждите навици и грешки. Количествено тези промени могат да бъдат измерени чрез последващи анкети и самооценка за редовността на прилагане на уменията, които ще бъдат пуснати след месец.”

В резултат от проекта, учителите в АЕГ “Гео Милев” планират да разработят уроци за агресията, насилието и тормоза в училище като част от механизмите за справяне с негативното самоопределяне и задържане на гнева. Като част от уроците ще предложат практически техники, които младежите да упражнят в рамките на работната си група. Споделянето на подобни ситуации също би утвърдило усещането за общност, сплотеност и доверие в класа, като това би имало и терапевтичен ефект за самите ученици. Защото обичайки себе си, всички ние създаваме основата за по-пълноценен и щастлив живот.

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

За автора на практиката

Галена Александрова
Учител
Г-жа Александрова е старши учител по английски език в Английска езикова гимназия "Гео Милев" в Русе. Преподава на ученици от гимназиален етап. Нейната основна цел е да създава позитивна и подкрепяща среда в класната стая, където учениците да се чувстват спокойни, уверени и мотивирани да развиват езиковите си умения. В момента участва в специализация за придобиване на трета ПКС на тема „Социалните комуникации в управлението на образователната среда“. Интересува се от психология и вярва, че разбирането на човешкото поведение и емоции е ключово за успешното преподаване.

Още полезни статии:

План за действие по модел
Работа в екип

План за действие по модел

При работа върху по-дългосрочен проект, учителят изработва структурата на проучването в темплейт, който учениците трябва сами да попълнят и да разпределят задачите и времето за

Сподели на представител от другия екип
Работа в екип

Сподели на представител от другия екип

Една чудесна стратегия за изграждане на увереност в говоренето е споделянето на темата и аргументите с представителите на друг екип. В края на груповата задача

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали