Кой не обича приказните светове, криещи се между кориците на детските книги? Магията на чудните истории расте, когато авторите не са познатите имена от поколения, а ученици със специални образователни потребности.
Добрата практика “Приказки и разкази на творци”, том 1, е по идея на екип вдъхновяващи съвременни будители от 78 СУ “Христо Смирненски” в Банкя. Автор на проекта е ресурсният учител Камелия Събева, която събира отбор от съмишленици. Скоро ангажирани в приказния свят са Станимира Христова (ресурсен учител), Силвия Димитрова (ресурсен учител), Боряна Рашкова (логопед), Миленка Йосова (логопед) и Антоанета Стефанова (учител по български език и литература).
“Книгата събра деветнадесет разкази, приказки и илюстрации на ученици със специални образователни потребности. Те имаха възможност да открият удоволствието от писането на собствени истории.”, разказва г-жа Христова.
В следващите редове ви споделяме една вдъхновяваща добра практика, която е доказателство, че всеки в нас притежава умения, чрез които да изрази себе си.
КАК ДА ПРИЛОЖИМ?
Стъпка 1. Дефиниране на проблема
Г-жа Събева и колегите ѝ откриват две негативни тенденции сред учениците със специални образователни потребности, които решават да не подминат, а да променят. Първият проблем е свързан с мотивацията – трудно се ангажира самостоятелно писане. Вторият проблем е, че “учениците със специални потребности се свързват с проблеми, агресия, неуспех, трудности.”, допълва г-жа Христова. За да открием адекватно и ефективно решение на конкретен проблем, е важно той да бъде идентифициран, анализиран и споделен. Именно от тук тръгва и подкрепящият екип от СУ “Христо Смирненски”.
“Учениците създават творчески проект и го прилагат на практика (в различен контекст) в част от училищните умения. В края на проекта, учениците представиха своята книга пред съученици, училищно ръководство, учители, родители и общността”, разказва ресурсният учител Станимира Христова.
Разполагайки с двете твърдения екипът преминава към…
Стъпка 2. Решаване на проблема
В поредица от срещи и разговори, екипът търси възможни решения. Учителите мислят двупосочно – от една страна целят да осигурят дейност, която да ангажира учениците нуждаещи се от допълнителна подкрепа, без да нарушават учебния процес, а от друга – да достигнат до много хора, за да преобърнат представите им по отношение на учениците.
Разполагайки с идеята за проекта “Приказки и разкази на творци”, ЕПЛР поема напред към…
Стъпка 3. Подкрепа от ръководството на училището
ЕПЛР насрочва среща за разговор с ръководството, за да потърси подкрепа и обратна връзка. “Получихме пълна подкрепа и съдействие от тях”, споделя г-жа Христова.
Стъпка 4. Планиране
Съвместното планиране на дейността изисква време за стиковане, разпределяне на отговорности, поставяне на крайни срокове и детайлно визуализиране на крайните продукти – книга и събитие за представяне на работата на младите автори.
Стъпка 5. Представяне на идеята пред учениците и изпълнение на дейностите
В добрата практика се включват 19 ученици със специални образователни потребности от 2. до 7. клас. Децата се включват доброволно и в двете му части – изготвянето на книгата “Приказки и разкази на творци” и представянето ѝ пред местната общност.
Книгата
В процеса по създаване на книгата и организиране на събитието учениците заемат главни роли. Те имат следните задачи:
- Да напишат авторска приказка или разказ
Учениците се справят бързо с писането на историите. Г-жа Христова споделя, че с всеки един работи по три часа, за да финализират своите текстове. Приказките на младите творци са на разнообразна тематика – космос, животни, море, безкрайни истории и т.н.
- Да направят авторска илюстрация
В творческия процес всеки ученик се включва спрямо възможностите си и предпочитанията. Някои от тях предпочитат да рисуват пред това да пишат, но те също имат място в книгата, тъй като отговарят за илюстрациите към магическите истории.
Събитието
Тъй като книгата не бива да остане забравена в училищната библиотека, участниците в проекта организират събитие за представянето ѝ. Задачите, с които трябва да се справят са:
- Да напишат покани
Те отговарят и за изготвянето на поканите, които са връчени на учители, приятели, ръководство, родители и кмета на Банкя.
- Да напишат сценарий и подготвят сценичен реквизит
Сценарият е изграден около книжката и историите. В него са включени и литературни четения от авторите. Ролите в цялото представление са разпределени справедливо и по равно, а реквизитът е тематичен и отговаря на съдържанието на първия том със специални приказки.
Стъпка 5. Тържествено представяне на книгата
“Избрахме 24-ти май. Тържествената зала на училището беше препълнена. Учениците усетиха вълнението от качването на сцена. Бяха им връчени грамоти от директора на училището, част от съучениците и учителите им ги поздравиха от сцената, получиха поздравителен адрес от кмета и всички им ръкопляскаха”, разказва г-жа Христова. Тя споделя още: “След положителния отзвук, учениците бяха достатъчно уверени, за да влязат в учителската стая по време на педагогически съвет и да подарят лично книга на своите класни ръководители.”
ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?
Краткият отговор е, защото носи щастие на учениците. След участието си в проекта – първи подобен за училището – те, са горди с постиженията си и възприемат себе си като заслужили автори на книга.
Целите, които екипът си поставя са предизвикателни, тъй като промяната на нагласите е продължителен процес. Въпреки това, първите удовлетворяващи резултати не закъсняват и Станимира Христова разказва: “С този проект искахме да покажем, че учениците със специални потребности могат да учат, да творят, да бъдат мотивирани и организирани, когато усещат подкрепа и разбиране. Мислим, че един от начините за промяна на нагласите и приемането им в училище е, когато ги виждаме като успешни и справящи се. За самите творци, преживяването беше удоволствие и радост. Те усетиха щастието от създаването, писането, приемането и признанието на останалите.”
Добрата практиката развива много социално-емоционални компетентности в учениците като работа в екип, емпатия, емоционална интелигентност, комуникационни умения и дори лидерство. Едни от най-ярките свидетелства за положителна промяна у участниците са, че всички имат желание да разпишат втори том на книгата. Първият том се радва на високи продажби. Въпреки че, авторите подаряват книгата на своите учителите, те от своя страна купуват допълнителни бройки.
“Тази година ще издадем втори том на книгата”, споделя г-жа Христова, а аз бих ви насърчила да отделите специално място в библиотеките си!