Каква е вашата психическа устойчивост и как да я подобрите

Лятото вече е тук! Надяваме се, че всеки учител ще използва слънчевите месеци, за да се презареди с позитивни емоции. Време е за повече срещи с близки хора, за вдъхновяващи пътувания, както и за свързване с най-големите ни мечти и нашата истинска същност. Всеки миг, в който изпитваме щастие и спокойствие, е сигурна инвестиция в нашето психично здраве и благополучие, които ще ни помогнат да започнем новата учебна година без стрес.

Поставяме началото на летните забавления с един тест, чрез който да проверим на какво ниво е вашата психическа устойчивост в момента.

Тест за психическа устойчивост

Отговорете на следните въпроси, като давате оценка от 1 (напълно не се отнася до мен) до 5 (напълно се отнася до мен). Съберете точките, за да проверите резултатите си след теста.

  1. Обикновено съм оптимистичен/на. Приемам, че трудностите, които срещам са временни и знам, че мога да се справя с тях.
  2. Чувствата на гняв, загуба и обезсърчаване, които изпитвам в някои ситуации, не траят дълго.
  3. В някои ситуации мога да толерирам високите нива на несигурност и неяснота за това как ще се развият събитията.
  4. Адаптирам се бързо в нови ситуации, изпитвам любопитство и задавам въпроси.
  5. Забавлявам се, намирам смешното във всяка ситуация и мога да се иронизирам.
  6. Научавам безценни уроци от моите собствени преживявания и от преживяванията на другите.
  7. Справям се отлично в решаването на проблеми и мога да накарам нещата да работят добре.
  8. Аз имам силата и издръжливостта да се справя добре в трудни времена.
  9. Превръщам нещастието в късмет и виждам ползи в трудните ситуации.

Резултати

По-малко от 20 точки: Ниска устойчивост

Сигурно ви е трудно, когато усещате напрежение и натиск от околните, и понякога може да се чувствате истински наранени, ако някой ви критикува. Може дори да ви е трудно да балансирате личния и професионалния си живот (вижте още: Как да балансираме между работата и личния живот?) Когато нещата не вървят добре, се случва да губите надежда и да се чувствате безпомощни. Помислете за консултация със специалист, за да разберете кои са вашите умения за устойчивост и да започнете да ги развивате. Общувайте и с други хора, които споделят вашите цели и ценности.

От 20 до 30 точки: Наличие на устойчивост

Имате някои ценни умения за справяне в напрегнати ситуации, но и много възможности да ги подобрите. Опитайте се да надграждате характеристиките, които вече притежавате и да култивирате качества, които ви липсват. По този начин ще избегнете претоварването на работното си място и ще започнете новата учебна година спокойни и уверени. Вижте повече по темата: Как да избегнем burnout/претоварване в началото на учебната година.

От 30 до 35 точки: Адекватно ниво на устойчивост

Вие сте мотивиран и любопитен към живота човек, който се справя добре при повечето предизвикателства. Може да научите още за аспектите на вашата устойчивост и непрекъснато да надграждате своите умения, което ще ви помогне да откриете още повече радост от живота.

От 35 до 45 точки: Висока устойчивост

Вие се възстановявате много добре след критични житейски моменти и се чувствате отлично дори когато сте под напрежение. Можете да помагате на хора, които не знаят как да се справят с различни проблеми или преминават през житейски трудности.

Бърз трик за повече умствена сила

Да бъдеш устойчив не е умение, което се изгражда за ден и в повечето случаи можем да си помогнем с малки трикове, които да създадат позитивна настройка на ума ни дори и в напрегнати ситуации.

Открихме едно упражнение на Джейсън Селк, което той използва в обученията на професионални атлети. Отнема не повече от две минути, а дава чудесни резултати. 

Използвайте следния трик за центриране:

  • Започнете като се фокусирате в дишането си. Вдишвайте бавно за шест секунди. Задръжте две секунди. Издишайте бавно за седем секунди. Може да отброявате наум.
  • За пет секунди си кажете нещо, което се отнася лично до вас и се отнася до ваше позитивно качество или нещо, което искате да постигнете. Например: “Аз съм уверен/а.” или “С всеки изминал ден ставам все по-добър учител.”
  • Визуализирайте трите неща, с които сте се справили добре през изминалата седмица. 
  • Помислете за три важни неща, които трябва да направите днес.
  • За три секунди отново повторете своето позитивно послание/качество/постижение.
  • Завършете с още едно центриращо дишане: вдишвайте бавно за шест секунди, задръжте дъха си за две секунди и издишайте за седем секунди. 

Психическа устойчивост с философията на стоицизма

Едно от най-интересните философски течения от древността е стоицизмът, който се уповава на сила, контрол над себе си и непоклатимост.

Райън Холидей, авторът на “Препятствието е пътят”, ни предлага няколко интересни практики, които можем да вземем назаем от древните философи. 

Редовно практикуване на състояние на нещастие

Сенека смята, че можем да подготвим себе си за трудните времена, като изградим устойчивост да се справяме с предизвикателствата. Това упражнение може да се прави няколко пъти месечно, за да се потопим в състояние на нещастие или на бедност, като по този начин ще се безпокоим по-малко за нещата, от които се страхуваме най-много.

Важно е да отбележим, че това не е визуализация, чрез която си представяме нещастието, а е действително упражнение за потапяне и изживяване на чувството, че сме нещастни. Ако сте заинтригувани от тази идея, за два дни в месеца опитайте да се лишите от някои удобства и привилегии, за да се изправите срещу страха си да не ги загубите. По този начин има голяма вероятност да откриете вътрешен мир и спокойствие, че каквото и да се случва, вие сте подготвени и знаете как да реагирате.

Преобръщане на обстоятелствата

“Избери да не бъдеш наранен и ти няма да се почувстваш наранен. Не се чувствай наранен и никога няма да бъдеш.”  – Марк Аврелий

Стоиците са имали едно упражнение, наречено “Преобръщане на обстоятелствата”, с което са тренирали своите възприятия. То се състои в преразглеждане на даден проблем по такъв начин, че всяко “лошо” нещо да се превърне в източник на нещо хубаво. 

Ако например ви се налага да общувате с неприятен за вас човек или той е неизбежна част от живота ви, вместо да се изнервяте или разстройвате, можете да мислите за него като за добър партньор, чрез който да се научите на търпение, разбиране и приемане.

По същия начин си помислете за своето настоящо житейско предизвикателство. Рамкирайте по нов начин обстоятелството, така че да го възприемате като възможност за израстване и вижте каква е ползата за вас от това предизвикателство в дългосрочен план.

Празнуване на различията

С това упражнение ще се тревожите по-малко за това какво мислят другите за вас. Всички отделяме повече време отколкото е нужно, за да се тревожим за това как изглеждаме в очите на другите. За да адресират този проблем, стоиците практикуват приемане и любов към себе си. Това става като празнуваме факта, че всеки от нас е различен и дава своя принос на света по различен начин.

Отделете си време, за да помислите за свои ценни качества и силни страни. Какво ви прави различни от другите? Какви специални заложби носите в себе си? С какво се отличавате? Как можете да отпразнувате своята уникалност или тази на ваш приятел?

Да се сравняваме един с друг означава да се отчайваме, а вместо това можем да се наслаждаваме на своята индивидуалност. Вместо да се чувстваме застрашени от силните качества на другите, можем да освободим вниманието си и да помогнем на себе си и своята психическа устойчивост.

Вече знаете, че дори и с малки крачки може да откриете своите силни качества и да тренирате психическата си устойчивост. Надяваме се, че лятото ще бъде вашето време за грижа за себе си и ще имате възможност да се потопите в интересни занимания, които да подхранят уникалната ви природа.

Ако не сте доволни от резултатите, които сте получили на теста, вижте и други полезни практики за устойчивост и благополучие в тази статия: Как да изградим психическа устойчивост и сила.

Статията е адаптирана от: 23 Resilience Building Activities and Exercises for Adults

Източници:

  • Holiday, R. (2014). The obstacle is the way. US: Profile Books.
  • Quy, L. (2012). Secrets of a Strong Mind.
  • Seibert, A. (2015). The Resiliency Advantage: Master Change, Thrive Under Pressure, and Bounce Back from Setbacks. San Francisco, CA: Berrett Koehler Publishers, Inc.

Още полезни статии:

Умения за учене

Как да преподавате нови знания и умения

В поредица от материали ви запознаваме с теорията за когнитивното натоварване и с нашите предложения, чрез които да помогнете на учениците в процеса на усвояване

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали