Ако сте преподавали дори веднъж на ученици от 5. клас, то определено сте забелязали предизвикателствата, пред които са изправени петокласниците. Нови учители, нови учебни предмети, понякога и новото училище – всичко това идва изведнъж само 3 месеца след края на познатия начален етап и началото на учебната година се оказва стряскащо. Децата често пъти се адаптират по-трудно, не желаят да работят в екип, имат високи нива на стрес, както и понижен интерес към учебните часове.
Но! Класните ръководители на петокласниците от ОУ “Душо Хаджидеков” – гр. Пловдив намират решение на тези проблеми, прилагайки разнообразни активности – ролеви игри, упражнения за емоционална интелигентност, участие в социални и благотворителни инициативи.
“Добрата практиката завършва с обучение на целия учителски колектив, което цели да надгради училищната култура чрез нови стратегии за подкрепа и ефективна адаптация на децата. Резултатите показват положителен ефект върху самочувствието и социалните умения на учениците, както и по-тясна връзка между тях и учителите, което допринася за по-успешно справяне с промените”, разказва г-жа Генова.
В следващите редове ще открием какви стъпки и методи прилагат учителите и как приемат добрата практика колегите им.
КАК ДА ПРИЛОЖИМ?
Добрата практика за адаптация на петокласниците е разработена като целогодишен проект. Той цели изграждане на социални, емоционални и академични умения на учениците. “Като екип от трима класни ръководители за учебната 2023/2024 г., ние Елка Генова, Даниела Иванова и Радка Чонова, разработихме последователни дейности, насочени към общо укрепване на груповата сплотеност, развиване на емоционална осъзнатост и повишаване на увереността на всяко дете”, споделят учителките.
Стъпка 1. Начална диагностика и запознаване с целите на програмата
Процесът започва в началото на учебната година с диагностична оценка на емоционалните и социалните умения на учениците. Новите за училището петокласници се срещат индивидуално със своя класен ръководител. С тези, които са били в начален етап в същото училище, екипът провежда срещи с миналогодишните класни ръководители.
Втората част от началната диагностика провежда с учениците. “За целта използвахме въпросници и игри за самооценка, които помогнаха на учениците да се запознаят със своите емоционални реакции и социални умения, а на нас – да планираме следващите стъпки”, допълва г-жа Генова. Трите учителки определят часа на класа да бъде времето, в което ще работят по общия проект.
Стъпка 2. Ролеви игри и работа в екип.
Ролевите игри са ключова дейност, която класните ръководители на петокласниците използват в часа на класа. Ролевите модели силно интригуват учениците и им помагат за по-ефективна работа в екип. “Сесиите за съвместни импровизации, проведени съвместно с Театрална къща “Шарж”, имаха за цел да развият доверие и емоционална свързаност в класа. Тези сесии дадоха възможност на учениците да се опознаят по-добре и да разберат значението на подкрепата и сътрудничеството. “, разказват преподавателките.
Стъпка 3. Изграждане на емоционална интелигентност чрез практически дейности.
През учебната година учениците активно се включват в редица дейности, които са насочени към емоционалната интелигентност. Те изработват тематични табла за празници, участват в коледни благотворителни базари, изработват мартеници и коледна украса. “Учениците развиваха съпричастност и емпатия. Работата в екип ставаше все по-лесна. Освен това, проведохме игри за доверие и занимания, стимулиращи емоционалната осъзнатост, като разглеждане на различни социални ситуации и реакции в екипна среда.”, допълва г-жа Генова.
Стъпка 4. Споделяне на добри практики и обучение на колеги.
Класните ръководители на петокласниците отбелязват промяна у учениците си в следствие на практическите задачи, участията им в благотворителни базари и ролевите модели, които им гостуват в класната стая. Поради тази причина решават да споделят добрата практика с останалите си колеги. “Тази учебната година на 28.10.24 г. нашият екип, с подкрепата на училищното ръководство, организира и проведе обучение на колегите от училището. Споделихме натрупания опит и ефективните методи за адаптация. Целта беше добрата практика да бъде разширена и в другите класове. Планираме участие в учителски форуми и Кръгла маса, където може да достигнем до по-широка аудитория и да насърчим прилагането на този иновативен подход.”, споделя екипът.
За целта чрез презентация класните ръководители споделят първоначалните си притеснения и подобряването на културата на учене в класната стая. В края на обучението предоставят въпросници, които целят да задълбаят темата и добрата практика да се надгради в следващите години, за да се чувстват петокласниците приети и спокойни.
ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?
Добрата практика е насочена към петокласниците, но и едновременно с това към учителите в прогимназиален етап. Адаптацията на учениците между отделните етапи е изключително предизвикателна за тях. Това води до високи нива на стрес, слаба ангажираност в часовете, трудна комуникация с учители и съученици.
Класните ръководители на петокласниците успяват да променят нагласата на учениците чрез развиване социално-емоционални умения. “В края на учебната година наблюдавахме повишена увереност и социална ангажираност при по-голямата част от участниците. Учениците показаха подобрена способност за работа в екип и по-ефективно управление на емоциите си, като успяваха да се справят с напрежение и конфликти чрез научените стратегии за емоционално регулиране. Отчетохме също така по-високо ниво на емпатия и сътрудничество сред учениците, като повечето от тях изразиха желание за включване в бъдещи групови проекти и инициативи. През годината децата развиха положително отношение към новите си задължения и предизвикателства, а също и по-голямо доверие към съучениците и учителите си.”, разказва г-жа Генова.
Добрата практика акцентира върху ученето чрез преживяване и ролеви игри, които са сравнително нови и подкрепящи подходи в училищната среда. Този модел се фокусира не само върху академичните умения, но и върху изграждането на социална увереност и устойчивост. В същото време тя е съобразена с многообразието на класа и включва активно всички ученици. “Груповите активности и ролевите игри дават възможност за пълноценно участие на ученици с различни нива на академична подготовка и социални умения, като акцентът е поставен върху сътрудничеството и подкрепата.”, допълва г-жа Генова.
Благодарение на задълбочената работа с петокласниците и ефективното отбелязване на напредъка, както и добрата комуникация между класните ръководители, останалите учители от колектива могат да добият представа за реалната адаптация на учениците. Чрез проведеното обучение и изложените фактите, колективът дава положителна обратна връзка. “Колегите подходиха с голям интерес към обучението. Водиха си записки и всеки успя да си “открадне” по нещо за часа си. Единодушно решихме, че тази практика трябва да се превърне в традиция за нашето училище.”, обобщава г-жа Генова.