Много преподаватели посрещат лятната ваканция със собствен списък с книги, за които не им е стигнало времето през учебната година. Ако и вие сте от тези учители, вероятно понякога се чувствате изостанали с мнение по актуални нови книги и автори.
В тази статия няма да откриете списък с бестселъри за изминалата година. Но ще откриете препоръки за интересни и развиващи четива, чието място е точно в едно книжно учителско лято!
Книги, които да обсъдите с приятели
Васил Попов – “Мамник” – първоначално историята излиза като аудио сериал в “Сторител”, но вече може да бъде намерена и в книжен вариант. Наскоро излезе и новината, че по книгата ще бъде сниман и сериал от БНТ. Още една основателна причина да отделите време и да я прочетете!
Майк Викинг – “Малък наръчник по хюга” – авторът е част от Института по щастие в Копенхаген и създател на поредица книги, описващи различни аспекти на скандинавската философия за спокоен живот. За един учител лятото е време на спокойствие, но е важно този баланс трябва да бъде съхранен за по-дълго време, дори когато дните станат по-къси, а класните работи за проверка се трупат ли, трупат… Наръчникът по хюга ще ви даде ценни идеи и наставления в тази посока.
Джулия Куин – “Херцогът и аз” – поредицата книги за фамилията Бриджъртън е в основата на популярния сериал, чийто трети сезон излезе през юни 2024 г. Ако не сте се запознали още с вълнуващата аристократична история, то лятото е добро време да потънете в клюки и добри маниери.
Книги за разтоварване
Али Хейзълууд – “Хипотеза за любов” – популярната съвременна авторка създава поредица любовни романи, чийто герои са учени. Така е – STEM е ключова дума не само в училище! Ако търсите разтоварващо четиво, то изберете някоя от историите на Хейзълууд.
Джулиет Аштън – “Клуб на любителите на книги и пай от картофени обелки от остров Гърнзи” – епистоларна книга, която разказва за създаването на читателски клуб на окупиран остров по време на Втората световна война. Интересна история, приятен стил на писане – какво повече да иска човек за лятно четиво?
Лоран Бине – “Цивилизации” – книга, която е горещо препоръчвана от блога “Книголандия”. В основата на романа стои алтернативна история – не европейците покоряват Южна Америка, а южноамериканците покоряват Европа. По страниците на романа ще откриете и преобърната историята на някои от известните личности на XVI век.
Робърт Торогуд – “Криминален клуб “Марлоу” – лято без някоя кримка е някак… непълно. Тази книга от Р. Торогуд предлага уюта на класическите криминални истории в стил Агата Кристи, но и фокусът е върху много симпатичните разследващи убийство героини.
Виктор Топалов – “Кварталът на писателите” – книгата разказва историите на софийски сгради, в които са живели известни български писатели. Представени са спомени на съвременници и се разкриват чисто човешки взаимоотношения между авторите, които всички познаваме.
Книги с герои учители
Лаура Балдини – “Учителка на новото време” – роман, вдъхновен от живота на Мария Монтесори. В него няма да откриете много педагогика, но ще прочетете вълнуваща история за предизвикателствата пред една уверена жена от края на ХIХ век.
Алесандро д‘Авения – “Проверка по име” – в книгата на съвременния млад италиански писател се разказва за сляп преподавател, работещ с труден клас. Историята е вдъхновяваща възможност да видим как успехът става възможен – в един фикционален свят, но и във всяка истинска класна стая… колкото и да е предизвикателна!
Развиващи книги
“Изключителни учители за деца, растящи в бедност” – книгата е интересна с това, че представя изследване на факторите, които правят един учител изключителен в работата му в най-предизвикателните класни стаи. Със сигурност ще откриете лятно вдъхновение в нея, а може да използвате ваканцията, за да изгледате и нашия видео курс по темата
Анат Баниел – “Деца отвъд ограниченията” – актуалните открития на невронауката и деветте принципа на Анат Баниел дават безценна информация за това при какви условия човешкият мозък учи оптимално. Тази книга е ценен ресурс както за родителите и обгрижващите деца със специални потребности, така и за всеки човек, който се вълнува от това как да възпитава, обучава и образова самостоятелни, уверени и успешни млади хора.
Кристиана Чешмеджиева – “Изкуствен интелект в образованието. Наръчник за учители” – първата книга в България, създадена в помощ на преподавателите, които искат да опознаят възможностите и предизвикателствата, които изкуствения интелект внася в образованието.
Ако нямате достатъчно време за четене на книги и същевременно искате да сте сигурни, че ще подберете най-подходящите заглавия, не пропускайте и статията “100 книги, които трябва на прочетете” на Христо Блажев. Тя съдържа 100 подбрани ревюта на книги, които ще ви позволят да разширите читателския си хоризонт и да откриете нещо тъкмо като за вас.