Земни тренировки за космически успехи

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Цели по умения и предметно знание:

  • Да развие уменията за екипна работа на учениците;
  • Да надгради уменията за презентиране на краен продукт;
  • Да развие умения за синтезиране и анализиране на информация от различни информационни източници. 

Необходими материали:

В Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина “Проф. д-р Димитър Димов” – Ловеч деветокласниците “политат” към звездите в чест на 45- годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов. Вдъхновението на учителите за този проект идва след посещението на г-жа Сийка Динкова и г-жа Мая Величкова в градската библиотека. Двете преподавателки виждат информационно табло, което представя историята на Георги Иванов. “Не след дълго се събрахме с останалите колеги, за да обсъдим какво можем да включим в проекта и как да представим Космоса пред учениците ни. Рамкирахме дейностите, които включват анализ на космическа храна, физическа подготовка на космонавтите, медицински прегледи и журналистическо представяне на събитието”, допълва г-жа Динкова. 

Основната цел на проекта е учениците да придобият знания и умения по отделните дисциплини, докато развиват умения за ефективно сътрудничество, въпреки различията помежду си. “В нашето училище идват ученици от различни райони на България. Първата година трудно се адаптират към новия си начин на живот. Затова се стремим да ги приобщим и обединим. За нас е важно учениците да се чувстват уютно”, разказва г-жа Динкова.

В следващите редове споделяме как да приложите практиката и във вашата класна стая.

polet kam zvezdite ekip
Учителският екип, работил по добрата практика.

КАК ДА ПРИЛОЖИМ? 

Предварителна подготовка

Предварителната подготовка се изразява в обмисляне и планиране на проектната дейност. Тъй като добрата практика обхваща няколко предмета, от изключителна важност е добрата комуникация и работа в екип между учителите. “Нашата подготовка отне около два месеца, в които работихме по изготвянето и избор на конкретни критерии. Те бяха съобразени с учебните планове по предметите включени в обучението. Готовите критерии предоставихме на учениците от класа и техните родители, за да бъдат в помощ при тяхната подготовка. Всеки от учителите имаше за задача да проследи усвояването на материала по съответния предмет и да оцени учениците”, споделят учителите.  

Начало на проекта 

Същинската работа започва в началото на втория учебен срок, когато деветокласниците се разделят на четири екипа – журналистически, спортен, медицински и хранителни технологии. “Пред всеки екип бяха поставени задачи, свързани с темите, които трябваше да проучат. Във всеки екип имаше отговорник, който трябваше да обобщи и систематизира информацията. Ние, като преподаватели, координирахме и направлявахме тяхната дейност. Забелязахме, че всеки от екипите се зае с голямо желание с търсенето на информация. Учениците използваха различни източници на информация – статии в Интернет, видеа, научна и художествена литература по темата в градската библиотека, дори и ChatGPT. Опитахме се да ги запознаем с “живия опит” като целяхме да получат отговори от първоизточниците”, разказва г-жа Динкова.

По време на подготовката на учениците за големия ден, учителите от своя страна се стремят да организират интересни срещи за учениците. Партнират си с ВВВУ „Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, Института по криобиология и хранителни технологии, Людмила Филипова, директор на високотехнологичната фирма за космически храни „Антарта“, РИМ и Държавния архив в гр. Ловеч. Тези срещи са изключително ценни за учениците, тъй като им позволяват да задават въпроси и да учат от експерти в областта. Деветокласниците имат задача да си водят записки по време на срещите с гостите. 

Екип “Спортисти”

Задачата на спортистите е отразява физическата подготовка на кандидат-космонавтите. Деветокласниците проучват какво е състоянието на човешкото тяло по време на полет и какви са подходящите физически упражнения за развитие на мускулатурата на ръцете и краката. “Учениците в този клас не са любители на спортните занимания. Не очаквах, че интересът им ще бъде толкова голям. Веднага след като разбраха каква е задачата им, искаха да планираме различни упражнения. Екипът привлече и други съмишленици, които експериментираха с физическите упражнения. Достигнахме до изводите, че бъдещите космонавти тичат редовно, правят много кардио упражнения, лицеви опори, коремни преси, упражнения с гири, медицински топки, чували с пясък и други”, разказва класният ръководител и учител по ФВС г-н Ивайло Пенев. 

Деветокласниците събират много информация след организираната среща с курсанти и техните ръководители от ВВВУ „Георги Бенковски“, град Долна Митрополия. За да онагледят наученото, в час по ФВС, учениците от спортния екип заснемат видеоклипове с упражнения. “Тези видеоклипове бяха представени по време на урока, а учениците, облечени в еднакви спортни екипи ни запознаха с изискванията и ролята на физическата подготовка за всеки един космонавт”, допълва г-жа Динкова.

polet kam zvezdite predstavyane

Екип “Медици”

Медицинският екип има задача да проучи изискванията към здравословното състояние на бъдещите космонавти. Физическата подготовка е от голямо значение, но учениците сами достигат до извода, че медицинските прегледи са не по-малко важни за космонавтите. Те изработват табло за проверка на зрението, както и цветни карти за диагностициране на далтонизъм. В помощ на гимназистите се включват курсантите от ВВВУ “Георги Бенковски”, град Долна Митрополия, както и медицинската сестра в училището. Медицинските експерти дават практически насоки на учениците, за да изпълнят заданията си успешно. 

polet kam zvezdite prezentatsia

Екип “Технолози”

Екипът, отговорен за храненето на космонавтите, прави проучвания и анализ на рецепти. “Тъй като в условия на безтегловност, храненето се различава от това на Земята, се свързахме с Института по криобиология и хранителни технологии. Благодарение на техните научни разработки, преди години България е била трета в света по производство на космическа храна. Те ни обясниха технологията за производство на така наречената лиофилизирана храна, която се изпраща в космоса и ни запознаха с менюто на първия български полет. Като подарък за учениците и за целите на урока от Института по криобиология и хранителни технология ни изпратиха „космически“ таратор, плодове и сирене с бекон. Екипът се свърза и с Людмила Филипова, която освен талантлив писател е и директор на високотехнологичната фирма за космически храни „Антарта“”, разказва г-жа Динкова.  

Людмила Филипова изпраща към екипа няколко пакета космическа храна, произведена от нейната фирма. Финалната задача е заснемането на видеоклип в часовете по Хранителни технологии, в който се показват етапите  за приготвяне на лиофилизирани ябълки. 

Екип “Журналисти”

Екипът от журналисти има задача да обобщи и систематизира цялото преживяване на останалите групи, както и да представи резултатите по време на открития урок чрез “живо предаване”. Г-жа Величкова подкрепя идеята на екипа живото предаване да се осъществи като интервюта с останалата част от класа, както и чрез новинарска рубрика. “Учениците бяха направили презентация с факти и снимки от проучването. Наученото в часовете за публицистичен стил беше успешно приложено”, допълва г-жа Величкова. 

Журналистите умело следят работата на съучениците си постоянно си водят записки. Те са винаги до тях и отбелязват въпросите си. Заемат се и със задачата да подготвят кабинета за открития урок. “Под ръководството на г-жа Москова учениците изрисуваха табла за представяне на екипите и се погрижиха за аранжирането на стаята. Таблата бяха предварително нарисувани в часовете по Изобразително изкуство”, уточнява г-жа Динкова.

Открит урок – представяне на изследванията

Дългата подготовка на ученици довежда до успешно представяне по време на открит урок. Той е с продължителност два учебни часа и се провежда пред учители, класни ръководители, част от родителската общност и експерти от РУО. Деветокласниците предварително подготвят кабинета като за всеки екип е отредено място, а журналистите разполагат своето студио на централно място. “Те” представят кратка презентация с интересни факти и назначават репортер, който провокира останалите екипи с въпроси.

Така например екипът на спортистите разказва на репортера до какви изводи са достигнали и представят заснетия видеоклип. Медиците пък демонстрират прегледите на кандидат-космонавтите. “В хода на урока, медиците, облечени в бели престилки, ни показаха някои от задължителните медицински прегледи – проверка на физически данни – ръст, височина, тегло, зрение и проверка за далтонизъм, стойности на кръвно налягане”, разказва г-жа Динкова. Те представят и изработените от тях табло за проверка на зрението, както и карти за диагностициране на далтонизъм. 

Най-любопитна задача за учениците се оказва тази на технолозите. Те показват на публиката етапите, през които са преминали, за да приготвят космическа храна в часовете по хранителни технологии. Екипът коментират заедно с репортера съдържанието на храните и менюто на космонавтите. Представят изпратената храна от г-жа Людмила Филипова и на място приготвят “космически таратор”.

polet kam zvezdite kosmicheski tarator

“Всеки екип беше умело представен. Репортерите предаваха на „живо“ как вървят изпитите на бъдещите космонавти и до какви изводи достигат експертите. Накрая, журналистите обобщиха резултатите за годността на космонавтите и ги споделиха с аудиторията.”, допълва г-жа Динкова. 

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?

Подготовката и провеждането на добрата практика значително подобрява дисциплината на класа. “В този клас имаше ученици с ярко изразена индивидуалност. До този момент те отказваха да работят в екип. След проектната подготовка, посетените институции и дългите часове работа, те не само се приобщиха към класа, но и се отвориха за нови групови дейности”, споделят учителите. 

Учениците се чувстват горди и удовлетворени от добре свършената работа, както и от изградените връзки и положителната реакция на публиката. Те осъзнават, че търпението, труда и взаимопомощта са ключови за успех. Родителите, от своя страна, подкрепят децата си и споделят положителни емоции и гордост от представянето им.

Ученето чрез преживяване създава атмосфера, в която учениците се чувстват сигурни, уважавани и подкрепени, а това стимулира тяхното личностно развитие. “Запознаването с живота и биографията на Георги Иванов повдигна патриотичното самочувствие на учениците. Срещата с уредниците от Регионален исторически музей – Ловеч и Държавен архив ги стимулира да изучават задълбочено българската история, а срещата с курсантите ги убеди колко е важна спортната подготовка за физическото и психическото здраве на всеки човек. Здравословното хранене стана техен приоритет, а влизането в ролята на журналисти ги обучи да различават истинските от фалшивите новини”, допълва г-жа Динкова.

Този урок може да бъде проведен в други класове в гимназиален етап, съобразно техните учебни планове. Темата “Космос и космическите полети” може да се разгледа от гледната точка на други дисциплини като музика, физика, математика.

В добрата практика “Полет към звездите” участват всички ученици, независимо то социалния и етнически статус. Всеки ученик заемна роля и участва активно. 

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

За автора на практиката

Сийка Динкова
Учител
Г-жа Динкова е учител по професионална подготовка в направление “Хранителни технологии” и класен ръководител на XI Б от 10 години. Преподава в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина “Проф. д-р Димитър Димов” - Ловеч. Нещо лично/специфично за мен е: “Участвам в няколко европейски проекта: Erasmus + - свързан с две пътувания до Италия, "Модернизиране на професионалното образование и обучение", " Подкрепа на дуалната система на обучение". През 2022 г ми бе присъдена ежегодната персонална награда на Община Ловеч в областта на образованието и възпитанието - грамота и барелеф "Св. св. Кирил и Методий". В свободното време обичам да чета художествена литература, да пътувам, да опитвам и приготвям различни ястия.”

Още полезни статии:

6 души за 5 минути измислят 3 идеи
Креативност

6 5 3 – 6 души за 5 минути измислят 3 идеи

Тази стратегия е един от най-лесните начини за кратко време учениците да измислят идеи в екип. Класът се разделя на групи по шестима души, имат

Номинация с мотивация от съученици
Работа в екип

Номинация с мотивация от съученици

Стратегията за изпълнение на роли на ротационен принцип се надгражда от следващата стратегия „Номинация с мотивация“. След като учениците са се запознали и преминали през

Представяне по модел
Работа в екип

Представяне по модел/матрица

За да се насърчи свободното и уверено говорене от учениците при представяне на резултатите учителят дава модел/матрица, по която да структурират речта си. При въвеждането

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали