Как за 6 седмици учениците от ОУ “Екзарх Антим I” станаха по-добри?

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Цели по умения и предметно знание:

  • Развиване на умение за работа в екип
  • Развиване на презентационни умения
  • Развиване на социално-емоционални компетентности

Като класен ръководител, г-жа Караиванова се сблъсква с огромно предизвикателство – да обедини класа си. Учениците изпитват затруднения в екипната работа и в приемането на различията, които откриват помежду си. В първата година като класен ръководител, учителката прилага различни методи, но те не водят до ефективни резултати.

“В първи клас децата бяха агресивни, често се нараняваха физически и вербално, имаха неадекватно поведение в часовете и в междучасията, ниско равнище на самоконтрол на емоциите и на овладяване на гнева”, разказва г-жа Караиванова. 

Идеята за “Аз и моят клас – заедно сме силни” се заражда, когато учениците са в 1. клас, но стартира с началото на следващата учебна година. След продължителни разговори с родители, педагогически съветник и колеги, г-жа Караиванова решава да пренасочи енергията и избухването на емоциите на учениците в друга посока.

В рамките на проекта учениците изследват своите силни и слаби страни, умения и таланти, опознават своята личност и мини общността на класа. Те осъзнават, че всеки от тях е различен, но тези разлики ги правят ценни и уникални.

КАК ДА ПРИЛОЖИМ? 

Добрата практика обхваща всички ученици от класа и се прилага в рамките на 6 учебни седмици. Г-жа Караиванова представя подробно всеки етап и стъпките, които се изпълняват в него.

Етап 1. Дефиниране на проекта пред родителите и учениците

Учителят провежда родителска среща и споделя нуждата от допълнителна работа по овладяване на емоциите на учениците. Преподавателката споделя в каква времева  рамка ще работи с класа по проекта, какви са очакваните резултати и необходимите материали.

Стъпка 1. Въвеждащо събитие

“Съвместното събитие с родители беше на тема “Когато аз бях във втори клас…”. Трима от тях представиха себе си и своя училищен клас. Използват предварително разработените материали, с които по-късно работих с учениците в периода на проекта – книжка “Аз – ти – ние – заедно сме по-силни” и конструиран балон с горещ въздух “Светът се нуждае от теб – точно, какъвто си.” Ключовият въпрос на събитието беше: Как да бъдем силен и задружен клас?Тази дейност показа нагледно задачите пред родилите, които имаха възможност да съпреживеят проекта”, разказва г-жа Караиванова.

Стъпка 2. Беседа с учениците

Г-жа Караиванова представя кратко видео със снимки, направени по време на събития през предходната учебна година. Беседата има за цел да провокира спомени у учениците и те да споделят кое събитие е оставило отпечатък в съзнанието им, както и да определят с как са се почувствали тогава. След дискусията е проведено гласуване върху въпроса: Важно ли е събието за класа?

Стъпка 3. Силни и слаби страни

Учениците записват на червено листче своите слаби страни, а на зелено – силните, а след това ги залепват в два кръга. Преподавателката отделя кръга със слаби страни и поставя въпроса: Как да използваме силните си страни, за да изградим силна общност на класа? Второкласниците се опитват да открият отговор на този въпрос като всеки споделя идеите си.

Стъпка 4. Време, резултати и ресурси

На този етап от проекта г-жа Караиванова представя:

  • Задачите, които учениците заедно ще изпълнят в рамките на проекта
  • Работните тетрадки 
  • Необходимите материали 

Етап 2. Предварителна подготовка

На този етап учителката поставя задачите за индивидуална работа и групова работа, и раздава предварително подготвените дидактически материали. Тя групира класа в екипи, а всеки отбор си поставя цели и си разпределя задачите. Г-жа Караиванова определя и какви са правилата по отношение на самоуправление и контрол на напредъка.

“Учениците се оценяват индивидуално спрямо попълнените дидактически материали и изработени продукти по създадена скала. Второкласниците предварително бяха запознати с критериите за индивидуална оценка. Груповото оценяване на работата по екипи е чрез чек карти – за самооценка и оценка на груповата работа”, допълва г-жа Караиванова.

Етап 3. Провеждане на проекта

Проектът е разделен на няколко подтеми.

  • Подтема: Всичко за мен 

Стъпка 1. Изследователски въпроси, игри, оформяне на корица

Целта на въпросите е учениците по-добре да опознаят себе си. Учителката използва игри за укрепване на личността и общността на класа. Второкласниците оформят корицата на сборника с работни листове “Аз, моето семейство и моят клас”.

Стъпка 2. Моето име и моят род

Учениците изследват произхода си и значението на собственото си име. Друга активност тук е създаването на родословно дърво, което е индивидуално и уникално за всеки. 

Стъпка 3. Календар

Докато работят с календар, учениците споделят разкази от рождените си дни и моделират торта. 

Стъпка 4. Попълване на CV 

Стъпка 5. Попълване на сборник “Всичко за мен” 

  • Подтема: “Балон – Такъв, какъвто си” 

Стъпка 1. Представяне на балона

Учителят представя задачата, необходимите материали за работа и дава инструкции за работа. Учениците споделят идеи за дизайн на балон. В малки групи второкласниците разказват за слабите и силните си страни, важните неща, които другите трябва да знаят за тях, какви таланти имат и кои са любимите им учебни предмети.

Стъпка 2. Попълване на балона

Стъпка 3. Сглобяване на балона и представяне пред класа

  • Подтема: “Познавам своите чувства” 

Учениците прилагат разнообразни упражнения за овладяване на емоции, използвайки сборника “Всичко за мен”. В рамките на това упражнение те работят самостоятелно върху темите:

  • “Моите чувства”
  • “Как се успокоявам, когато съм ядосан”
  • “Рисувам моите чувства”

В малки групи обсъждат темата за емоциите и обменят идеи и преживявания.

  • Подтема: Разказвам за нашите игри. Представям любимата си книга, любимото си животно и моето хоби 

Учителят поставя ключовите въпроси, изискванията и критериите за описание на игра, животно, хоби и представяне на книга. За да изпълнят задачата, учениците използват сборника “Всичко за мен”. Включени са следните дейности: 

  • Рисуване с техника по избор
  • Устно представят любимата си книга и героите в нея
  • Описание на любимо животно

В малки групи, разделени на случаен принцип, децата споделят какви са хобитата и интересите им.

  • Подтема: Разказвам за своите приятели от класа 

В тази подтема учениците разказват за най-близките си приятели от класа като ги представят чрез устно описание и рисунка. Ролята на учителя е да задава помощни въпроси при нужда.

Заедно учениците изработват календар на класа и отбелязват рожденните си дни. Използвайки сборника “Всичко за мен”, второкласниците подготвят седмична програма. В рамките на два учебни часа, всеки работи върху книжката “Аз-ти-ние-заедно сме по-силни”.

  • Подтема: Как да бъда по-добър? 

Стъпка 1.  Моите добри дела

Учениците разказват за своите добри дела през изминалите седмици пред съучениците. Докато слушат, останалите си записват идеи как могат да станат по-добри хора.

Стъпка 2. Работа върху книжката “Аз-ти-ние-заедно сме по-силни” (4 учебни часа) 

Етап 4. Обратна връзка 

В малки групи второкласниците показват едни на други своите творби. В екипите всеки споделя какво му харесва и какво може да допълни в разглежданите продукти. Учителят също дава своята обратна връзка индивидуално на всеки ученик. 

Етап 5. Подготовка за изложба 

Учениците решават кои творби да включат в предстоящата изложба. Те изследват пространството за изложба и проектират как да подредят експонатите. Необходимо условие е предварително да споделят плана си относно как ще бъдат аранжирани техните продукти. 

Етап 6. Изложба  

Класът и г-жа Караиванова заедно подреждат крайните продукти от проекта под надслов “Заедно сме силни”. Използват фоайето на училището, за да могат и други ученици от училище да видят резултатите от проектната дейност. 

На финал учителката пуска анкета за обратна връзка от учениците и родителите, а целта ѝ е да измери удовлетвореността от проектната дейност. 

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ?

В края на проектната задача г-жа Караиванова забелязва значителни промени в поведението на второкласниците. Без притеснение и разделение те все по-често започват да обсъждат различни теми, които са провокирани от поставените им задачи. В класната стая се чува работен шум, произведен от мотивираните и фокусирани ученици. Интересът на децата към всякакви теми и активности като цяло се увеличава.

“Представената практика може да бъде реализирана във всеки клас от началния етап на образование, като дидактичният материал се използва като базов, а останалите дейности се реализират според спецификата на учениците и на класа като цяло. Социалното обучение е непрекъснат процес, в който учениците развиват социални и емоционални умения за успешно взаимодействие в междуличностни ситуации. То създава положителна атмосфера в класната стая, в която учениците се отнасят един към друг с уважение, подкрепят се и се приемат.Така те се чувстват комфортно в училище и в резултат на това учат по-добре”, разказва г-жа Караиванова. 

Добрата практика има за цел да обедини всички ученици в една общност. Г-жа Караиванова смята, че тя е напълно приложима за ученици, които имат специални образователни потребност или с по-нисък социален статус. Проектът се прилага не само с второкласниците на г-жа Караиванова, но и в още 5 паралелки в ОУ “Екзарх Антим I” – гр. Пловдив, както и в градовете Съединение и Раковски. 

Добрата практика се развива благодарение на учебната програма по „Научна палитра“ за II клас – разширена подготовка. “Тя включва комплекс от знания, умения и отношения от областта на глобалното, гражданското, здравното и интеркултурното образование, като разширява съдържание, което присъства интегрирано в учебните предмети математика и родинознание. Второкласниците заедно разсъждават върху своите интереси, чувства и желания. Поставят се на мястото на своите съученици и се опитват да ги разберат. Те придобиват важни социални и емоционални умения за съвместен живот в училище”, допълва г-жа Караиванова.

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

За автора на практиката

Нина Караиванова
Учител
Г-жа Караиванова е начален учител от 31 години. Преподава в училище ОУ “Екзарх Антим I” - гр. Пловдив на ученици от начален етап. Нещо лично/специфично за мен е: “Обичам работата си. Това е моята силна страна. Знанието за мене е висша ценност.”

Още полезни статии:

Какво научих от съотборниците си?
Работа в екип

Какво научих от съотборниците си?

При представяне на резултатите и своя принос, всеки член на групата трябва да може да каже какво ново и значимо е научил от съотборниците си

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали