Европейски ден на езиците в училище

Европейски ден на езиците в училище

Европейският ден на езиците се чества на 26 септември всяка година по инициатива на Съвета на Европа и помага за популяризирането на богатото европейско езиково и културно разнообразие. Мотото за 2024 година е “Езици за мир” (Languages for peace).

За да отбележим Европейския ден на езиците в училище, обикновено се налага да бързаме – датата се пада почти непосредствено след началото на учебната година, което е динамично и изискващо доста фокус. Ето защо в тази статия събрахме някои добри идеи и материали, които биха внесли цвят и настроение и биха превърнали Европейския ден на езиците в истински празник в училище.

Как да отбележим 26 септември в класната стая?

Идеи за отбелязването на празника може да намерите на официалната му страница – например четене на сложни ирландски имена или обсъждане на резултатите от ежегодния конкурс за дума на годината. Европейският ден на езиците има и официална фейсбук група, от която също биха могли да се заимстват интересни идеи за неговото отбелязване в училище. Различни възможности се публикуват и на сайтовете на Регионалните инспекторати по образованието.

Музика и творчество

Приятен, весел и сравнително бърз и лесен начин за отбелязване на празника в класната   стая е пеенето на популярна песен на няколко различни европейски езика. Има достъпни безплатни многоезични варианти по популярни анимационни филми, например A whole new world от Аладин. Ако се спрете на отбелязване с песен, то прослушайте и Hello to all the children of the world. Можете да разучите песента с учениците и да запишете видео поздрав до цялото училище или пък да поканите на гости в класната стая други учители и членове на училищната общност, пред които да я изпълните. Ако песента се допълни и с кратък авторски танц, отбелязването на празника би станало още по-очарователно.

Друг не особено сложен за организация начин да отбележите Европейския ден на езиците е да изработите с децата различни постери за класната стая. Произведенията може да включват знамената на държавите в Европа и думи като “здравей”, “приятелство”, “надежда” и др., преведени на няколко езика.

Състезания и конкурси

За 2024 година е създаден конкурс за постер, в който учениците биха могли да разгърнат творческия си потенциал и да отправят послание за обединение и разбирателство. Предвидени са награди за петте най-креативни предложения за постери, а над 30 от творбите ще бъдат изложени в сградите на Европейския център за модерни езици в австрийския град Грац.

Друго интересно състезание е “Най-трудната за произнасяне дума, буква или фраза”. Условието е да изпратите кратко видео, в което учениците заснемат себе си как произнасят звука или фразата, или пък цяла дума на своя майчин език или на някой от езиците, които изучават.

TikTok формат

Бихте могли да насърчите учениците да направят кратко видео, подобно на поместеното на официалната страница на празника, в което на различни европейски езици да обяснят защо харесват ученето на нови езици.

Заснемането или разиграването на кратки скечове на различни езици също е добра идея. От помощ може да се окаже тази книга, снабдена и с аудиоверсия, в която има кратки разговори на всички 24 официални европейски езика.

Събитие от типа викторина

Викторините са друг начин да отбележим празника. Учителката по английски език Петя Петрова споделя свой авторски разработен сценарий за открит урок, чрез който по интересен и забавен начин учениците ѝ научават интересни факти за европейските езици, които не се преподават в училище.

Ако се спрете на викторина, онлайн играта „Открий богатството на европейските езици!“ също може да ви полезна за научаването на интересни факти и за разпространението и опознаването  на мултикултурното и езиково разнообразие на Европа. Играта се състои от 26 въпроса, за всеки от които има посочени четири възможни отговора. 

Празниците в училище са чудесен начин да обогатим и надградим знанията на децата, а и да създадем и усещане за общност и принадлежност. Както и да решим да отбележим Европейски ден на езиците, 26 септември е чудесен повод да запалим децата по изучаването на чужди езици, да им помогнем да осъзнаят, че езиците са средство за свързване и опознаване и да създадем в класната стая атмосфера на уют и творчество. 

Още полезни статии:

Интерактивни методи на обучение

„Дневникът на един Дръндьо“ – как да го използваме за проекти в училище!

Мобилните устройства, таблетите, социалните мрежи и лесният достъп до информация оформя едно често срещано поведение при учениците, което накратко можем да обрисуваме така: бързо разконцентриране;

Интерактивни методи на обучение

Алтернативни схващания за растенията

Растенията са една от първите научни теми, преподавани в началното училище. Учениците засаждат семена, отглеждат и измерват растения, наблюдават жизнения им цикъл и научават за

Игрови подход и игровизация

10 идеи за силен завършек на всеки час

или няколко творчески дейности, които да помогнат на учениците да осмислят новия материал Често последните минути от учебните часове се използват за подредба на работното

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали