Познават се:
Кръгове за споделяне и рефлексия
Редовните срещи за споделяне и рефлексия, често провеждани, докато седите в кръг, могат да се използват за изграждане на чувство за принадлежност и доверителни отношения, както и за затвърждаване на академичното знание.
В началните класни стаи това може да бъде ежедневна или седмична практика.
В класните стаи на прогимназия и гимназия помислете за фасилитиране на кръгове в началото на срока, след ваканция, за започване и завършване на раздел, по време на консултации или извънкласни срещи.
Въвеждането на регулярни кръгове за споделяне във вашия график ще увеличи ефективността, като надгражда взаимоотношенията и уменията, които се развиват всеки път, когато учениците участват в тях.
- Направете месечна/седмична рутина, в която учениците да разказват нещо лично – семейна история, история на любим музикант или хобито им.
- Изберете някоя дата, която да е празник на класа и на която да използвате за рефлексия и осмисляне на цялостния напредък, който учениците са постигнали.
5 съвета за смислено провеждане на кръгове за споделяне:
- Създайте сигурно и подкрепящо обкръжение: Уверете се, че атмосферата в класната стая е подходяща за споделяне и открити разговори. Придайте значение на уважението и взаимоподкрепата между учениците и уверете се, че всеки се чувства приет и важен.
- Установете правила за споделяне: Преди да започнете кръга за споделяне, договорете се за правила, които да бъдат спазвани. Например, учениците могат да говорят един след друг, да слушат без прекъсване и да запазват доверителността на споделените информации.
- Започнете с леки теми: На първите кръгове за споделяне започнете с по-леки теми, които са по-общи и не толкова лични. Това ще помогне на учениците да се запознаят и да се почувстват по-удобно да споделят по-лични преживявания по-късно.
- Бъдете последователни: Организирайте редовни кръгове за споделяне, за да създадете постоянство и да укрепите връзката между учениците.
- Бъдете пример: Проявете откритост и готовност за споделяне на свои преживявания. Това ще помогне на учениците да се чувстват по-удобно да говорят за своите собствени преживявания.
Игри за опознаване
Важна част от изграждането на усещането за принадлежност в класната стая е създаването на пространство и възможности учениците да се опознават помежду си. Много често усещането за “заплаха” не идва директно от учителя, а от останалите ученици в клас. Затова е много ценно да отделяме време за целенасочени разговори по темата с ученици и за поставяне на фокус темата за различията и тяхното приемане и празнуване. Това може да се случва през дискусии, през приказки/истории, които да го илюстрират, както и през целенасоченото търсене и празнуване на такива малки различия.
-
-
Начало на деня
-
Специален поздрав
Сутрешна рутина
КРАЙ НА ЧАСА
ПРАЗНУВАНЕ НА УСПЕХИТЕ
ПОСЛАНИЯ
Посланията имат за цел да демонстрират високите очаквания в класната стая и вярата в потенциала на нашите ученици, както и да реферират към визията, която сме заложили.
бъдат позитивни;
показват вяра в потенциала на учениците;
предоставят обратна връзка при необходимост;
се базират на факти;
не дават отговори на въпросите директно;
се отнасят към усилията на ученика, а не към характера и личността.
“Вярвам, че можете да представите идеите си по най-добрият начин”
“Бъдете сигурни в идеите си, може да не сте сигурни в тях, но са изключително значими”
“Знам, че е трудно, знам, че звучи нереалистично, но също така, знам, че можете да се справите”
“Виждам, че това е нещо, с което се затруднявате, как мога да бъда полезен, за да преодолеем това предизвикателство?”
“Нуждаем се от грешките, за да учим”
Допълнителна информация
Емоционален чек-ин
(Проверка на емоционалното състояние на учениците в началото на деня или часа)
Способни сме да изпитваме много различни емоции – понякога едновременно или в бърза последователност. Учениците може да се ядосат за нещо, което техният брат или сестра е направил, да се вълнуват от следобедния баскетболен мач и да се притесняват за утрешния тест по математика. Може дори да изпитват множество емоции за едно и също нещо, като например да се чувстват щастливи и уплашени да посещават училище. Да поискате от учениците само една емоция означава, че те ще пренебрегнат или заглушат всичко останало, което може да изпитват. Вместо това можем да задаваме въпроси, които предизвикват множество емоции.
- Кои три емоджита разказват историята на вашия ден досега?
- Като си спомните изминалата седмица, кога сте изпитвали всяка от следните емоции?
Въпроси като тези подтикват учениците да уважат сложността на емоционалните си преживявания. Когато учениците забележат и назоват множество емоции, всички емоции стават здравословна, очаквана и уважавана част от ежедневнието им. Това развива на уменията им за саморегулация и допринася за безопасната и спокойна атмосфера в класната стая.
Някои въпроси за “чекиране” могат да бъдат забавни, като например „Училищните предмети имат ли цветове?“. Други въпроси за споделяне могат да бъдат сериозни, като въпроси за домовете, отговорностите, самоличността и вярванията на учениците. Въпросите могат да са повод за празнуване: „Кой беше най-гордият ви момент тази седмица?“ или „Кой от този клас те вдъхнови тази седмица?“ Включете учениците в създаването. След като учениците се запознаят със структурата на “чек-ина” и видовете въпроси, които използвате, поканете ги да създадат свои собствени. По този начин учениците сами допринасят за една здрава общност и усещане за благополучие.
Подкрепят се:
- Попитай 3-ма преди мен – Попитай трима съученици преди да попиташ учителя.
- Стратегията “Попитай 3-ма преди мен” развива самостоятелността и сътрудничеството на учениците. Тя изисква от учениците, когато се сблъскат с трудност или неяснота, да попитат първо трима различни съученици за помощ, преди да се обърнат към учителя. Целта е да се научат учениците да търсят и намират решения на своите проблеми, без да разчитат изцяло на учителя.
Стратегията “Попитай 3-ма преди мен” има следните ползи:
- Подобрява самочувствието и самодоверието на учениците, като им показва, че могат да се справят с предизвикателства и да учат от своите грешки.
- Спомага за развитието на критично мислене и решаване на проблеми, като стимулира учениците да анализират, сравняват и оценяват различни източници и перспективи.
- Укрепва социалните и комуникационни умения, като насърчава учениците да работят в екип, да споделят идеи и да дават и получават обратна връзка.
- Освобождава време за учителя, като намалява броя на въпросите и прекъсванията по време на урока. Така учителят може да се фокусира върху по-сложни или специфични теми или да подкрепя по-нуждаещите се ученици.
За да приложите стратегията “Попитай 3-ма преди мен” в класната стая, трябва да:
- Обясните на учениците какво означава стратегията и защо е полезна. Дайте им примери за ситуации, в които могат да я използват.
- Създайте правила и очаквания за това как учениците трябва да питат и помагат един на друг. Например: Бъдете вежливи и уважителни; Не давайте отговори, а подсказки или насоки; Не прекъсвайте другите по време на работа; Проверявайте достоверността на информацията, която получавате.
- Осигурете достъп до различни източници на информация в класната стая или онлайн. Например: Книги, списания, речници, атласи, енциклопедии;
- Споделени цели
Създаването на колективни цели може да помогне за развитието на подкрепяща учебна среда чрез създаване на задача, която изисква сътрудничество и помага на учениците да видят как успехите им са взаимносвързани.
Опитайте това:
- Като клас, учениците генерират идеи за обща цел. Например, учениците могат да решат, че искат да прочетат заедно 100 книги, да научат 50 нови думи от речника или да помогнат на някой в нужда. Съберете всички идеи на едно място.
- Нека учениците гласуват за всяка от целите, като им напомните, че това е само първата цел за годината. Ще има възможности за работа и върху други!
- Обсъдете кога ще постигнат целта и как могат да се подкрепят един друг, така че всеки да се почувства овластен да допринесе (седмични разговори за книги, да препоръчат добри книги, картички с новите думи и т.н.).
- Измервайте и проследявайте напредъка по пътя, за да поддържате мотивацията на учениците.
- Празнувайте, когато постигнете целта!
Първоначалното представяне е важно, за да направите това упражнение наистина приобщаващо преживяване. Целта е да се изгради чувство за постижения в общността на класната стая, при което учениците знаят, че могат да си помагат и да се учат един от друг. Уверете се, че целите са реалистични и позволяват на учениците да участват на подходящо за тях ниво
- “Бъди” система (от англ. “Buddy” – другар, приятел) – Тази стратегия цели да насърчи на приятелство и сътрудничество извън традиционните приятелски групи, помагайки на учениците да се свържат със съученици, с които може би не биха взаимодействали в противен случай. Това създава по-широка и инклузивна образователна общност, където всеки ученик се чувства подкрепен и разбран. Спрямо нуждите на класа можете да помислите кои ученици биха могли да си бъдат полезни помежду си (напр. По-силен академично ученик да е бъди на друг, който има нужда от повече подкрепа)
- Учениците си дават обратна връзка помежду си – Когато учениците си дават обратна връзка едни на други, те изграждат доверие помежду си развиват няколко важни умения и качества като емпатия, комуникационни умения, самоосъзнатост и сътрудничество. От една страна, процесът на даване на обратна връзка насърчава учениците да влязат в “обувките” на своите съученици и да се поставят в тяхната позиция. От друга, когато дават обратна връзка на другите, учениците трябва да разглеждат и оценяват собствената си работа и изпълнение. Това ги насърчава да развиват по-добро критично мислене и да бъдат по-осъзнати.
Няколко стратегии, с които можем да подкрепим учениците:
- Обратна връзка “Сандвич”
Този метод включва децата да идентифицират две неща, които смятат, че партньорът им направи добре, и една област за подобрение. Коментарът за подобрение е “сандвичиран” между двата положителни коментара.
- Споделете с друга двойка
Поискайте от децата да споделят положителна обратна връзка за работата на своя партньор с друга двойка. Чрез споделянето на добри практики, идеите се разпространяват в целия клас. Това също помага на децата да се чувстват добре за себе си, когато техните усилия се хвалят пред други.
- Критериални матрици
Дайте на учениците ясни и конкретни критерии или стандарти за оценка на задачата. Това може да включва определени критерии за качество на работата, точност, творчество или други релевантни аспекти. Учениците дават обратна връзка помежду си (в двойки или малки групи) на база на тези критерии и заедно обсъждат как могат да използват силните си страни, за да подкрепят съучениците си в следващите предизвикателства.
Принос - отговорност и избор:
- Активна роля на учениците във взимането на решения
- Обратна връзка от учениците
Друга стратегия за овластяване на учениците е обратната връзка, която искаме от тях за случващото се в класната стая. По този начин ги поставяме в центъра на собствения им образователен процес, показваме им, че ги чуваме и искаме да отговорим на нуждите им.
- Провеждайте редовни проучвания(анкети) сред учениците, за да получите обратна връзка за дейностите в класната стая, методите ви на преподаване, културата в класната стая. Например, анкетата 7С, въпроси в края на часа, кутия за обратна връзка.
Примерна анкета за обратна връзка
Чуйте гласа и перспективите на учениците (Steele и Cohn-Vargas, 2013), като ангажирате целия клас в разговори за решаване на проблеми, когато възникнат предизвикателства в класната стая, включете ги в създаването на норми и очаквания.