Доброволчество: Път на надежда

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

Коледни картички - доброволчество

Цели по умения и предметно знание:

  • Да повиши осъзнатостта на учениците относно социалните проблеми в страната;
  • Да развие умения като:
    • Гражданска активност 
    • Сътрудничество 
    • Комуникационни умения 
    • Организационни умения 
    • Креативност
    • Емпатия
  • Да развие нагласи като:
    • Вяра в собствения потенциал 
    • Толерантност  
    • Социално равенство

В една запомняща се песен се пее: “Дано до всяко добро същество, застане поне още едно, тогава, тогава предвиждам такъв живот!…” Именно за тази песен мисля докато проучвам “Работилница за надежда”.

Доброволчески клуб “Работилница за надежда” стартира своята дейност през 2017 г. в ПГПЗЕ “Захарий Стоянов”, град Сливен. Ръководител на клуба е Таня Жекова, която преподава английски език на учениците. “Това, което ме мотивира да създам доброволчески клуб в гимназията, е нуждата от осъзнатост у учениците относно социалните проблеми, тяхната ясна гражданска позиция, както и пламъка, който веднага разпознах у тях – плам за активност”, разказва тя.

Всяка година доброволческият клуб обединява младежите – с желание, воля и идеи – и благотворителните инициативи в училище и сливенския регион като цяло. Основно дейностите на доброволците са свързани с плетене, организиране на хранителни банки, даряване на дрехи, гостуване в Дом за стари хора, изработване на хранилки за птици, беседи за здравословно хранене и други.

“Нашата цел е да дарим надежда на някого в нужда”, споделя преподавателката по АЕ.

КАК ДА ПРИЛОЖИМ:

Клуб “Работилница за надежда” е активен от 2017 г. насам и работи без прекъсване, дори когато г-жа Жекова е в болничен или в отпуск. За този период идеята се развива и надгражда, установяват се традиционни кампании, открояват се добри практики и се научават безценни за учениците и учителката уроци. Нека да разгледаме как може да приложите практиката и във вашето училище. 

Стъпка 1. Оформяне на идея

В началото на всяка учебна година г-жа Жекова събира ядрото на клуба, за да оформят концепцията за учебната година. На тези първи срещи доброволците са ангажирани с разпределение на роли, обсъждане на стратегия за работа и финализиране на отчети. 

След това всички заедно изготвят общ календар с насочващи идеи за кампании. Голяма част от кампаниите са организирани от TimeHeroes, но ръководителката не се стреми към конкретен план, а по-скоро виждат смисъл да запълват времето със смислени за общността акции. “Забелязала съм, че конкретният план не работи. Доброволчеството е динамично, няма как да предвидиш кога, откъде и защо ще се появят хора в нужда, на които ще им отнеме месеци, преди да се намеси държавата. Тогава идваме ние и помагаме!”, разказва Таня Жекова.

Дейностите се появяват в хода на учебната година, но въпреки това има кампании, които вече превърнали се в традиционни за клуба и всички ги очакват с вълнение. Такива са “Изплети топлина”, “Капачки за бъдеще”, посещенията на местните домове за възрастни хора и хора с умствени увреждания, детски градини, благотворителни концерти и базари. “Тази учебна година стартирахме с благотворителен концерт в помощ на самотна майка с две деца от града. Учениците сами направиха предложение да подкрепим това семейство. Друга актуална кампания е даряване на хранителни продукти и дрехи в Дом за хора с умствени увреждания”, разказва преподавателката по английски език.

Стъпка 2. Набиране на нови членове & рекламна кампания 

Разполагайки с идея накъде ще върви клуба през всяка нова учебна година, доброволците обявяват прием на нови членове в клуба. “Стремим се да разпространим идеята с плакати, съобщения в социалните мрежи”, разказва Таня Жекова. 

dobra praktika pyt na nadezhdata

Стъпка 3. Изпълнение на плана

Идва време за добро! Заредени с планирани дейности и свежи добротворски сили, клубът започва активната си дейност. Групата комуникира успешно по организационни и логистични въпроси чрез приложението Viber, което им позволява и да са почти непрекъснато във връзка. Срещите на г-жа Жекова с доброволците от клуба са на седмична база, а когато имат събитие – концерт, базар или посещение на институция, се срещат всеки ден. 

“Много от кампаниите идват от учениците. Те дават предложения, търсят хора в нужда и помагаме! Семействата на децата също се включват и ни помагат с плетенето например, или пък с транспорт.” 

koledna hranitelna banka

Почти всяка година първата кампания на “Работилница за надежда” е “Изплети топлина”. “Тя ни дава възможност да превърнем дарена прежда от едноименната фондация в топли шалове, шапки, чорапи, ръкавици, елеци и други. Включваме се и в кампания “Капачки за бъдеще”, споделя учителката. Следват дейности като:

  • Раздаване на плетивата
  • Организиране на хранителна банка
  • Събирането и даряване на дрехи
  • Посещения в старчески дом 
  • Посещения в детски градини
  • Изработване на хранилки за птици

hranilki za ptitsi

“Учениците са богат извор на идеи, но освен това, те са изключително добре подготвени от родителите вкъщи. Чувствам се щастлива, че работя с деца, които са напълно подкрепени от семействата си в тази насока”, споделя учителката.

ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ:

Доброволческите клубове не са иновация в училище, но мащабът и фокусът върху социално-емоционалните компетенции са нови и впечатляващи. Един от големите успехи на клуб “Работилница за надежда” е високата ангажираност на учениците и техните семейства още от началото през 2017 г. Оттогава насам г-жа Жекова и нейните ученици са били посланици на здравословното хранене по идея на Джейми Оливър, изплели са стотици топли зимни аксесоари и продължават да търсят кампании, в които да се включат, защото учениците са осъзнати, социално отговорни и толерантни – основни ценности, застъпени в клуба. 

“Мечтая този клуб да реализира още десетки идеи, за да докаже на своите трудолюбиви и добросърдечни членове, че могат. С добра дума и мисъл могат всичко. Мечтая клубът да се свърже с други такива клубове по градове и да обменяме идеи, както и да организираме общи инициативи. Това би бил инкубатор на добра воля и надежда. Това е двигател на обществото – ако тези млади хора пораснат осъзнати в социален и граждански аспект, то ние гарантирано имаме светло бъдеще!”

Най-големите успехи на практиката се виждат в раздадените плетива, подкрепените благотворителни каузи, дарените средства на хора в критична нужда, усмивките на възрастните хора от контакта с млади хора и блясъка на детските очи при срещата с гостуващите каки и батковци.  

Сподели статията с колеги

Най-новите ни ресурси по имейл

Необходимо е да влезете в своя профил, за да гласувате за тази практика.

За автора на практиката

Таня Жекова
Учител
Г-жа Жекова е учител по английски език от 13 години. В Профилирана гимназия с преподаване на западни езици “Захарий Стоянов” преподава на ученици от 8. до 12. клас. Тя вярва, че доброволчеството не може да реши всеки проблем, но може да облекчи част от проблемите. Вярва и, че чрез развиване на доброволчески клубове в училище всички ние инвестираме в бъдещето си, защото участниците ще възпитат бъдещите си деца в доброволчество. А това е прекрасно!

Още полезни статии:

Рефлексия за спазване на правила и задължения
Гражданска активност

Рефлексия за спазване на правила и задължения

При подписване на договор/конституция/харта е важно да се следи за спазването на правилата и задълженията на всички. Препоръчително е веднъж месечно, седмично или срочно (в

Timed Retell - Преразказ за време (по двойки)
Комуникативни умения

Timed Retell – Преразказ за време (по двойки)

В тази стратегия учениците практикуват умения за слушане и говорене. Учениците се разделят на двойки и един след друг говорят, изслушват се и след това

Получите достъп до още повече ресурси и практични материали

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.