Над 90% от учениците в Професионална гимназия по облекло “Елисавета Багряна”, град Бяла Слатина, са от уязвимите групи. Младежите са застрашени от отпадане от образователната система по различни причини – за някои образованието не е ценност, други имат финансова нужда да работят, трети остават вкъщи, за да гледат по-малки братя и сестри.
На този фон Галина Яхова – възпитаник и директор на гимназията – съставя план как да задържи учениците в училище – чрез въвличане на родителите, чрез разнообразни извънкласни дейности, благотворителни кампании с регионално и национално значение и с много любов.
Практиката на г-жа Яхова показва, че с богат културен календар, грижа към учениците и редовни срещи с образователен медиатор и родители – мисията е възможна! А в допълнение на картината – оставайки в училище, учениците развиват ценни социално-емоционални компетенции като комуникационни умения, емоционална интелигентност, социална инициативност и стабилна ценностна система.
КАК ДА ПРИЛОЖИМ:
Културният календар, който Галина Яхова и нейният екип разработват ежегодно, е пъстър и много богат. В него има събития, които са се превърнали в традиционни и емблематични за училището, както и непредвидени благотворителни кампании, които дори самите ученици предлагат. Нека разгледаме какви дейности трябва да изпълним, за да обединим цялата училищна общност към смислен и разнообразен образователен процес.
Стъпка 1. Планиране
Образованието не може да се случи без план и цел, които да следваме. За това нека обърнем внимание на планирането, което е обща задача на целия екип на г-жа Яхова. В началото на годината всички обсъждат събития, дейности и кампании, които да включат в културния календар, така че да ангажират максимално учениците, родителите и да бъдат в полза на обществото.
“Във времето, в което живеем трябва да сме адаптивни. Знам и виждам, че давам много задачи на учителите, но и виждам, че всички заедно ръка за ръка се справяме. Значи има смисъл”, разказва директорът на училището.
Галина Яхова ръководи училището от 2021г. и оттогава насетне има редица събития, които са традиционни и се залагат в календара още в началото на година:
- Включване в кампании и празненства за Коледа
- Включване в кампании и празненства за Великден
- Събиране на “Капачки за бъдеще”
- Учители, родители и ученици заедно: Почистване на училищния двор през есента и пролетта
- Фестивал “Отворено Сърце”
- Ученици посещават домове за стари хора и деца, лишени от родителски грижи
- Кампания “Родители в действие”
“Освен тези дейности, имаме реализирани много други дейности, които не можеш да предвидиш. Ето например преди месец се наложи да направим кампания за едно бебе Божидар. Събрахме се, обединихме сили и с други училища и събрахме немалка сума! Но такива неща няма как да предвидиш, трябва да си инициативен и социално отговорен”, разказва Галина Яхова.
Стъпка 2. Изпълнение на дейности
Нека разгледаме успешни примери за дейности, които имат доказан приобщаващ ефект, както за ученици, така и за родители.
- Мисия “Възраждане” – Медиаторът Ромарио Александров е възпитаник на училището. Посветен на мисията си да пресъздава, съхранява и представя българските и ромските традиции, създава танцов състав “Възраждане“. Така чрез музика, танци, игра и забавление младежите се включват в различни културни и благотворителни дейности, което им помага да се чувстват значими и успешни.
- „Да облагородим училищния двор” е събитие, което се провежда през пролетта с мото „Засади дръвче-възстанови равновесието в природата“. В него се включват родители и ученици, а основната дейност е засаждане дървета и рози.
- Друга кампания за засаждане, в която се включват учениците, е засаждането на 78 дръвчета чинар и червенолистен дъб.
- Благотворителни инициативи – гимназистите се включват в много базари и кампании, предлагайки изработени от тях неща, например ръкохватки, игленици, мъфини, банички, соленки, сувенири и предмети за домакинството.
- Цели семейства на учениците се включват и в подкрепа на каузите “Деца помагат на деца”, “Капачки за бъдеще”, “Да помогнем на Зина’ .
- “Родители в действие” е инициатива, която приобщава и ангажира родителите на учениците в училищния живот. Те се включват в дейности като:
- Изработване на подаръци
- Почистване на училищния двор
- Засаждане на цветя и дървета
- Участие в ремонтни дейности по сградата.
Всички тези дейности довеждат до положителен резултат и стабилна училищна общност, в която всеки може да допринесе със своето присъствие, труд и отдаденост. Още идеи за активности можете да откриете в книжката, разказваща за приобщаването, по идея на г-жа Яхова.
ЗАЩО ДА ОПИТАМЕ:
“Ефективното партньорство с родителите в дейности по превенция на отпадането, преодоляването на обучителните трудности и на проблемното поведение, доведе до повишаване напредъка на децата в образователния процес, редовно присъствие в училище, спазване на правилата в училището и класа, както и разгръщане на интелектуалния и духовния потенциал на децата”, споделя г-жа Яхова.
Тя открива още, че участието в полезни за обществото кампании оказва ефект и върху социално-емоционалните компетентности на гимназистите. Със своя принос те развиват своите ценности доброта, състрадание и взаимопомощ, като паралелно с това развиват разнообразни умения и нагласи – комуникационни умения, социална отговорност, инициативност и емоционална интелигентност. “За нашите ученици разговорите за чувствата са безкрайно ценни. Много от тях нямат семейства и са лишени от чувства, защото няма кой да ги научи.”