Описание на урока

В този урок по История за 9. клас учениците изследват прехода от Руската империя към създаването на СССР, като акцентът е върху причините за революциите от 1917 година, гражданската война и политиките на болшевишкото ръководство. Чрез анализ на исторически факти, работа в екип и участие в ролеви дебат учениците ще разгледат различните социални групи в Русия и ще оценят ролята на лидерите и техните политики за изграждането на съветската държава.

Учениците ще могат да:

  • анализират различните социални групи в Русия и да обяснят защо техните позиции към революцията и болшевиките се различават

  • оценяват аргументирано политиките на Ленин и Сталин

  • създадат собствено аргументирано становище под формата на кратък исторически дебат или ролева реч, като използват минимум три факта от урока

Компетенции, които развива урокът:

  • работа в екип

  • умения за аргументация и защита на позиция

  • комуникационни умения

Ключови точки:

  • причини за революциите през 1917 година

  • гражданската война в Русия между Червената армия и Бялата гвардия

  • идеите на болшевиките и ролята на Ленин

  • формирането на СССР през 1922 година

  • ранните политики на съветската държава

  • НЕП – новата икономическа политика

  • Сталин и неговата политика

Фокус на урока:

Основната дейност за активно учене е ролева дискусия „Съд за политиките на Ленин и Сталин“. Класът се разделя на пет групи чрез теглене на листчета. Две групи защитават политиките на Ленин и Сталин, две групи представят аргументи срещу тях, а последната група изпълнява ролята на съдии. Във всяка група се разпределят роли: адвокат, който представя основните аргументи; свидетел, който използва конкретен исторически пример; изследовател на факти, който проверява хронологията и историческите данни; и записвач, който обобщава позицията на групата. Учениците подготвят по два или три аргумента в подкрепа на своята позиция, като използват факти от урока. Всяка група представя своята гледна точка в рамките на кратко изказване, а останалите ученици записват най-силните аргументи и възможни контрааргументи. По време на дискусията се насърчава уважително изслушване и аргументирано участие. Съдиите използват работен лист с критерии и в края на дебата формулират заключение, като представят „присъда“ за политиките на Ленин и Сталин, основана на чутите аргументи и историческите факти.

  • Във файла за изтегляне ще откриете цялостно разработен урок, създаден специално за учителя. Той включва подробни инструкции за провеждане на дейностите, ясни задачи и насоки за работа с учениците, както и готови работни листове, които може лесно да разпечатате и използвате в час. Така всичко необходимо за успешното провеждане на урока е под ръка, за да се фокусирате върху активното учене и ангажираността на децата.
  • Работният лист може да бъде редактиран и адаптиран според нуждите на вашия клас чрез Canva шаблона тук: https://prepodavame.bg/canva-templates/shablon-ot-rusia-kam-sssr/
Харесвате ли този урок? Споделете с колеги

От Русия към СССР

Светът от Първата световна война до 1945 г.

Тип
Урок
Достъп
Абонамент
Предмет
История
Подходящ за
9 клас
За да изтеглите този урок, трябва да влезете във вашия профил.
Абонирайте се за
Prepodavame.bg - практични обучения и ресурси за учители

Искате пълен достъп до всички ресурси?

Изберете най-подходящия абонаментен план за Вас и получете неограничен достъп до всички ресурси и възможности за квалификация.

Запазвайте уроци, работни листове и статии в любими. Управлявайте и пресонализирайте своя профил и получете достъп до хиляди ресурси.

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.