Запознаваме се с приказката “Как гъсеничката се събуди (или как се раждат пеперуди)” от Мая Дългъчева
Раздел
Текст и общуване
Времетраене
40 минути
Цели по предметно знание:
Учениците:
- правят изказване по зададена тема, като се ориентират в комуникативноречевата ситуация;
- отговарят писмено на поставен въпрос към художествен или нехудожествен текст като посочват аргументи от текста.
Необходими материали:
- текст на приказката “Как гъсеничката се събуди (или как се раждат пеперуди)” от Мая Дългъчева
- принтирани откъси от приказката
- листове и маркери за всяка група
- карти за рефлексия по приказката
- флипчарт листове
- хартиено тиксо
- маркери
Учителят чете приказката на глас, а учениците слушат внимателно. След това обсъждат впечатленията си в кратка дискусия.
Инструкции
- "Ученици, настанете се удобно и затворете очи за кратко – ще се пренесем в един приказен свят. Докато слушате приказката, опитайте да си представите мястото, където се развива действието – как изглежда, какви звуци се чуват, как ухае въздухът. Представете си гъсеничката – как се чувства, как се движи, какво преживява.
- Ако някоя дума, израз или момент ви впечатли, опитайте да го запомните – после ще говорим за това.
- След края на приказката, всеки ще има възможност да сподели едно изречение: Как се почувствах, докато слушах приказката? или Кой момент ме развълнува най-много и защо?"
Обобщение
Приказките предизвикват емоции и лични размисли. Тази дейност събужда интерес и създава връзка между текста и личния опит на учениците.
Важно!
- Създайте в класната стая атмосфера, която да помогне на учениците да съпреживеят историята, докато вие четете приказката - тиха музика, цветна клонка, хартиена или плюшена гъсеничка.
- Наблюдавайте реакциите на учениците – могат да дават сигнали, че нещо ги е развълнувало или объркало.
- Обяснете непознати думи като:
- пирует – бързо въртеливо движение на тялото около собствената му ос, изпълнявано от танцьори (особено в балета);
- реверанс – поклон, леко навеждане на тялото или приклякане в знак на уважение или поздрав;
- врява – силен, объркан шум от говорене, викове, вълнение;
- надзърта – поглежда предпазливо или скришом, гледа внимателно;
- съзряла – видяла нещо изведнъж или отдалеч, забелязала нещо неочаквано;
- изнемощяла – станала много слаба и без сили, изморена до крайност.
- Когато стигнете до репликата на Бръмбаран, в която се казва, че е прочут „от Рим до Кан“, спрете за кратко и задайте въпрос към учениците: „Знаете ли къде се намират градовете Рим и Кан? Защо мислите, че авторката е избрала точно тях, за да покаже колко е известен Бръмбаран?“. Това ще помогне на учениците да направят връзка между текста и реалния свят и ще развие тяхното културно и географско познание.
Учениците работят по групи върху части от приказката, озаглавяват ги, записват ключови моменти и обсъждат героите и тяхното поведение.
Инструкции
- "Сега класът ще работи в групи по 3–4 ученици. Всеки екип ще получи част от приказката „Как гъсеничката се събуди…“.
- Вашата задача е да прочетете внимателно своя откъс и заедно да отговорите на следните въпроси:
- Какво се случва в тази част на приказката?
- Кои герои участват и какво правят?
- Как се чувстват героите в тази част? По какво разбрахте какви са техните чувства?
- Какво послание носи този откъс?
- Отговорите записвайте върху белите листове пред всеки отбор. След това измислете заглавие за вашата част, което да показва какво е най-важното в нея.
- Изберете един говорител, който ще представи пред класа какво сте открили, или се редувайте, ако искате всички да участвате.
- Ако желаете и имате време, може да направите и малка илюстрация или да използвате символи, които да представят вашата част от историята.
- Накрая ще подредим всички части в правилния ред и ще си припомним приказката като карта от събития."
Обобщение
Дейността развива умения за обобщаване, разбиране на структурата на текста и разпознаване на основните герои и послания. Подготвя учениците за по-задълбочена работа по темата.
Важно!
- Разделете текста на логически части предварително.
- Напишете на дъската въпросите, на които групите трябва да отговорят писмено.
- Осигурете визуални материали – флипчарт, маркери, листове.
- Напомнете на учениците, че е важно да се изслушват и да се допълват в екипите.
Учениците избират една от картите за рефлексия, които представят моменти, герои или чувства от приказката, и устно споделят защо са направили този избор.
Инструкции
- "Ученици, пред вас има картинки, свързани с приказката. Всеки от вас нека да избере една картинка, която го привлича най-много.
- След това ще споделите пред класа (или в малка група): “Избирам това, защото ми напомня за… или ме кара да се чувствам …”
- Ако не желаете да говорите пред всички, може само да покажете избраното от вас и да го поставите на таблото „Спомени от приказката“."
Обобщение
Чрез избора на картинка и споделянето на своя избор, учениците се учат да правят връзка между художествения текст и собствените си мисли и чувства. Това упражнение ни помага да разберем, че една и съща приказка може да остави различни впечатления у всеки човек и че всички те са еднакво ценни.
Важно!
- Подгответе предварително картите за рефлексия и флипчарт лист с надпис “Спомени от приказката”.
- Използвайте хартиено тиксо за прикрепяне на картите към флипчарт листа.
- Създайте добра организация, така че учениците да са спокойни и да има атмосфера, подходяща за размисъл и споделяне.
- Поставете картинките на маса и разделете класа на групи по 3-4 ученици, които едновременно да направят избор.
- Разпечатайте и изрежете толкова картинки, колкото са учениците в класа.
- При по-малък клас учениците могат да седят в полукръг, а пред тях на пода да са поставени картинките.
