Раздел
Събиране и изваждане на числата до 100 без преминаване
Времетраене
35 минути
Цели по предметно знание:
Учениците извършват аритметичните действия събиране и изваждане с числата до 100 без преминаване.
Необходими материали:
- малки бели дъски и маркери или бели листове и флумастери – за всяко дете
- картинка на кралството
- задачи с рицари – за четене от учителя
Учениците слушат приказна история, в която кралят ги моли да преброят рицарите и знаменосците чрез събиране и изваждане.
Инструкции
- В далечното “Кралство на числата” живее могъщ и мъдър крал, който всяка година организира голям събор на рицарите. От няколко дни те се събират в кралството. Този събор е важен, защото рицарите от цялото кралство искат да покажат своята сила, смелост и чест. Но кралят има един проблем – преди да започне голямото състезание, трябва да знае колко точно рицари са се събрали в двореца. Ако не знае броя им, няма да могат да подготвят състезанието добре!
- Затова кралят моли всички млади помощници — а това сте вие — да му помогнат да преброи рицарите. Но задачите не са лесни — числата са до 100, а вие трябва да сте бързи и точни, за да подготвите двореца за празника.
- Като помощници на краля, вие ще работите с числа, за да преброите рицарите. Трябва да решите задачите със събиране и изваждане, които ще ви помогнат да знаете точния брой рицари. Готови ли сте да помогнете на краля?
Обобщение
Запознахме се с историята на краля. Сега ще започнем да решаваме задачи със събиране и изваждане, за да му помогнем да разбере колко са всичките му смели рицари. Готови ли сте?
Важно!
- Разкажете историята с ентусиазъм.
- Мотивирайте учениците, като подчертаете, че от техните умения зависи дали състезанието ще започне успешно.
- Покажете картинка на кралството.
Учениците участват в интерактивна игра, в която решават задачи със събиране и изваждане, свързани с рицари.
Инструкции
- Ще чуете няколко задачи за рицари, в които трябва да събирате и изваждате.
- Запишете решението на задачата на бялата дъска/листа с маркер/флумастер.
- След като всички запишат, едновременно ще вдигаме дъските/листовете и ще обсъждаме отговорите заедно.
- Ако някой не е сигурен, може да попита и да си помогнем взаимно.
Обобщение
Видяхте как постоянно рицари идват и тръгват от кралството. Последната задача ни показа колко от тях ще участват в събора.
Тази дейност ни помогна да затвърдим уменията си за събиране и изваждане, като всеки сам опита да реши задачите и след това провери при обсъждането. Това ще ни направи по-уверени и подготвени за следващите приключения с рицарите!
Важно!
- Подгответе бели дъски и маркери или бели листове и флумастери за всеки ученик.
- Четете задачите бавно и ясно, като давате време за записване.
- След всяка задача проверявайте отговорите на учениците и обсъждайте възможни грешки.
- Насърчавайте взаимопомощ и обяснявайте логиката на решенията.
- Подгответе още задачи, ако учениците Ви се справят бързо с решенията.
Учениците обсъждат как са решавали задачите – по какъв начин са записвали числата (вертикално или хоризонтално), откъде започват да събират и изваждат (от единиците или десетиците) и споделят опита си при събирането на три числа.
Инструкции
- Нека сега си споделим кой как решава задачите? Какви стратегии използвате?
-Кой как записва задачите си – вертикално или хоризонтално?
- Кой как започва да смята – от единиците или от десетиците?
- Как беше, когато събирахме три числа? Споделете своя начин!
- Кой срещна трудности и как ги преодоля?
Обобщение
Разбрахме, че има различни начини за записване и пресмятане, но важното е да сме точни и последователни. Това ще ни улесни при по-сложни задачи и ще ни направи по-сигурни математици.
Важно!
- Насърчавайте учениците да слушат внимателно и да се изразяват свободно.
- Подкрепяйте различните начини за решаване, когато са правилни и валидни.
- При нужда демонстрирайте на дъската вертикален и хоризонтален запис, съобразен с единиците и десетиците на числата.
- Обяснете, че събирането на три числа се прави по същия принцип, като числата се добавят последователно и поетапно.

