Учениците:
Учениците получават задачата да проектират опаковка за бонбони с определен обем. Те избират геометрично тяло с форма, която е икономична, т.е. използва малко материал и е практична.
“Днес вие сте дизайнерите! Фабриката ни възлага нова задача – да проектираме опаковка за бонбони с обем 150 cm³. Можете да изберете всяка форма: призма, пирамида, цилиндър, конус или кълбо. Вашата задача е да намерите тази, която използва най-малко материал за същия обем.
В днешния урок отново ще работим в екипи. Моля да се прегрупирате в екипите, с които работихте в предните уроци. Имате 1 минута.
Това е като състезание – кой ще открие най-икономичната опаковка?”
“Днес започваме да работим като истински дизайнери. Разбрахме, че трябва да изберем форма, която е едновременно красива, практична и икономична. Това ще ни помогне да създадем най-добрата опаковка.”
Учениците работят в екипи и избират форма за опаковка. Те пресмятат лицето на повърхнина и обема за избраната форма, след което сравняват резултатите с другите групи, за да проучат коя форма е най-икономичната.
“Вече сте седнали в екипите си. Всеки отбор ще получи таблица с формули и работен лист.
Работата ви е разделена на две.
Имате 15 минути.
“Днес открихме, че кълбото използва най-малко материал за същия обем, но е трудно за изработка. Призмата и цилиндърът са по-практични. Научихме се да сравняваме различни форми по признак икономичност. Това ще ни помогне в следващия час, когато ще чертаем и сглобяваме нашите опаковки.”
Учениците представят своите резултати.
“Време е да видим резултатите от вашата работа. Всеки екип ще представи своята опаковка, а ние ще я оценим заедно.
Първо, всеки отбор има по 1 минута да сподели:
След това, докато слушаме презентациите, ще попълним заедно критериите за оценяване. Всеки екип ще получи обратна връзка по следните четири критерии:
След като чуем всички, ще направим изводи:
И най-важното:
"Днес не само пресметнахме различни опаковки, но и се научихме да оценяваме работата си чрез зададени критерии. Открихме, че формата на опаковката влияе върху разхода на материал и че най-икономичната форма не винаги е най-практична. Научихме се да сравняваме и аргументираме избора си. Сега сме готови да приложим тези знания на практика, като начертаем и сглобим нашите опаковки в следващия час!"
За да предоставим най-добрата възможна функционалност, използваме бисквитки.
Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.
Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.