Учениците:
Игра за преговор на числителните имена – учениците получават бинго-карти с различни числителни имена, които трябва да открият при четене на изречения.
Чрез играта учениците си припомнят видовете числителни имена и затвърдяват способността си да ги разпознават. Това е основа за създаване на текстови задачи в следващата дейност.
Учениците съставят кратки текстови задачи, в които използват числителни имена и съществителни от мъжки род, ед. ч. с пълен или кратък определителен член. Работят по двойки, разменят задачите си и откриват езикови клопки.
Чрез създаване и редактиране на текстови задачи учениците прилагат знанията си за членуване и числителни в практичен и творчески контекст. Учат се да откриват и обясняват граматични грешки, развивайки езиковата си наблюдателност.
На първия ред в киносалона седели четирима ученика. След тях влезли още две семейства, всяко с по три деца.
Колко деца има вече в салона?
(Клопката е в „ученика“ – трябва да бъде форма за лице в мъжки род, мн.ч.: „ученици“.)
В музейното хранилище се съхраняват осем меча. Експертът взел мечът, който бил най-добре запазен.
Колко меча останали в хранилището?
(Клопката е „мечът“ – неправилен пълен член, трябва да е „меча“, тъй като не е подлог.)
Избрани двойки представят задачите си пред класа. Останалите ученици откриват и обсъждат езиковите клопки. Провежда се кратко обобщение на наученото.
Учениците прилагат умения за езиков анализ в реална комуникативна ситуация. Развиват увереност в представяне и в аргументирано изразяване на мнение. Това ги подготвя за създаването на собствени текстове с езикова точност.
За да предоставим най-добрата възможна функционалност, използваме бисквитки.
Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.
Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.