Мисловна карта за създаване на текст по преживяна случка

Споделете с колеги

Подходящ за класове

Подходящо за предмети

Описание

Работен лист от ПБО№15 по БЕЛ за 3. клас “Пътуване през моите спомени: от съчинение до анимация”. Canva шаблон тук.

Инструкции:

“Сега ще чуем един интересен личен разказ. Четете внимателно и си представяйте какво се случва. После ще обсъдим какво в тази история я прави добра.

След това всеки от вас ще попълни мисловна карта за своя бъдещ разказ на личен спомен. На дъската ще запиша основните въпросите, по които е необходимо да помислите:

  • Кога се случи?
  • Къде?
  • Кой участваше?
  • Какво точно се случи?
  • Как се почувства героят?
  • Какво научихме от тази случка?

В тетрадката си напишете по една дума или кратко изречение към всеки въпрос от картата – това ще бъде вашият личен план. Ако ви трябва помощ или не сте сигурни, просто вдигнете ръка.”

Важно!

  • Може да ползвате примерния разказ или да изберете друг кратък текст. Внимавайте да изберете такъв с позитивен и вдъхновяващ заряд.
  • Насърчавайте учениците да анализират историите не само по структура, но и по това как ги карат да се чувстват. 
  • Раздайте мисловните карти на децата и задайте време за попълване. Подчертайте, че всяка лична история е ценна, но не всички спомени са подходящи за разказване пред публика. Бъдете внимателни и тактични, ако някой ученик насочи мисленето си към такава ситуация и предложете деликатна алтернатива.
За да свалите този работен лист трябва да сте влезли в профила си и да имате активен абонамент.

Още практични материали за вас

Prepodavame.bg_5kl_BEL_PBO-Fenove-i-sudii_RL-Izvodi-za-klubovete-po-interesi
Изводи за клубовете по интереси (таблица)
Prepodavame.bg_9kl_BIO_PBO Kletachni organeli-nevidimite geroi na kletachnata aktivnost_RL - Turisticheski gid
Шаблон за “Туристически гид на клетъчния град”, Биология, 9. клас
Prepodavame.bg_5kl_GEO_PBO S-aromat-na-prirodni-zoni_Korica RL Suzdai-stiker-za-DR
Инструкции за създаване на стикер по природна зона
Prepodavame.bg_2kl_MAT_PBO-Izsledovateli-na-prirodata-prikluchenie-s-chisla-i-izmervaniya_RL-Tekstovi-zadachi
Текстови задачи с две пресмятания
Prepodavame.bg_5kl_Geo_PBO Puteshestvieto-na-vodnata-kapka_RL Kriterialna-matrica
Критериална матрица по ПБО "Пътешествието на водната капка"

Изплозвайте всички функционалности!

Създавайки личен профил ще персонализираме ресурсите, които виждате, ще запазвате ресурси в любими, ще имате достъп до групи с други потребители и още много функционалности.  

Регистрирайте се безплатно. Отнема само 30 секунди.